Yurtdışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurtdışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurtdışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?
Yurtdışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurtdışından cep telefonu getirerek Türkiye’de kullanabilmeniz için hangi işlemleri, ne zaman ve nasıl yapmalısınız? Merak edilen tüm güncel soruların yanıtlarını bu yazıda görseller eşliğinde öğrenebilirsiniz.

Yurtdışından gelen cep telefonunu Türkiye’de kullanabilmeniz için vergi ve kayıt işlemlerini yaptırmanız yasal bir zorunluluk. Yasaya göre, getirilen cihazın yurtiçinde kullanılabilmesi için verilen süre içerisinde cep telefonu harcının ödenmesi, ardından IMEI numarası kaydının yapılması gerekiyor. İzlenmesi gereken bu iki adımı ve ayrıca bu konuda merak edebileceğiniz soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ayrıntılara girmeden önce, hemen tüm işlemlerin kısa bir özetine bakalım.

Adım adım yurtdışı telefon kayıt işlemi (özet)

Yurtdışı telefon kaydı için yurda girişten sonraki 120 gün içerisinde yapmanız gerekenler 2 işlemden ibaret.

 • Yurtdışı telefon harcının ödenmesi (Gelir İdaresi Başkanlığı’na)
 • IMEI numarası kaydının yapılması (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na)

Bu işlemleri tek seferde e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirmek için yapmanız gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 1. Şahsen başvuru ile e-Devlet şifrenizi PTT merkezlerinden alın.
 2. e-Devlet sistemine (turkiye.gov.tr adresinden) şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yapın.
 3. Cep Telefonu Harcı Ödeme uygulamasını seçerek 500 TL vergiyi ödeyin. (İnternet Vergi Dairesinden, bizzat giderek vergi dairelerine veya Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalardan ödeyebilirsiniz.)
 4. Pasaport sahibinin T.C. Kimlik Numarası, Ad-Soyad ve telefonun IMEI No bilgilerini (*#06# yazıp arama tuşuna basarak öğrenebilirsiniz) girin. (IMEI numarası kayıt işlemini e-Devlet üzerinden belge gerekmeden veya GSM operatörünüzün abone kayıt merkezlerinden pasaportun aslı ve telefon vergisinin ödendiğini gösterir dekontu göstererek yapabilirsiniz.
 5. Emin olmak için son olarak e-Devlet (turkiye.gov.tr/imei-sorgulama​) üzerinden telefonunuza ait 15 haneli IMEI numarasını girerek kaydını sorgulayın.

Aşağıda, ekran görüntüleri eşliğinde bu adımların ayrıntılarını, aklınıza gelebilecek soruların yanıtlarıyla birlikte açıklıyorum.

Telefon kaydının ne kadar sürede yapılması gerekiyor?

IMEI kaydı yapılabilmesi için pasaport sahibinin Türkiye’ye giriş tarihinin 120 günü geçmemiş olması gerekir. Ayrıca pasaportun son iki yıl içerisinde başka bir cep telefonu kaydında kullanılmamış olması koşulu var. Yurtdışından getirilen cep telefonları yurt içinde maksimum 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir, bu süreden sonra telefonunun kaydı yapılamamakta ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından şebeke erişimine kapatılmaktadır.

Eğer yurtdışı telefon kaydını ilk kez yapmıyorsanız, işlemlere başlamadan önce e-Devlet sisteminden yurtdışı telefonu kayıt hakkınızın olup olmadığını sorgulayarak emin olmanızda fayda var. İlgili sayfaya gitmek için buraya tıklayın.

Ödeme ve kaydı hangi kurumlara yapmam gerekir?

Yeni telefonunuzu yurtiçinde kullanabilmeniz için sözkonusu işlemleri gerçekleştirmeniz gereken kurumlar şunlar:

 • Cep Telefonu Harcı diye bilinen verginin ödenmesi — Gelir İdaresi Başkanlığı’na
 • IMEI Numarası Kaydı — Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na

Ancak bu işlemleri yapmak için adı geçen kurumları arayıp bulmanız veya şahsen gitmeniz gerekmiyor.

 

Ödeme ve kayıt işleminin tamamını İnternet’ten yapabilir miyim?

Evet. Her iki işlemi de İnternet üzerinden kısa sürede kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, turkiye.gov.tr adresinden e-Devlet sistemine girerek bir defada tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer ilk kez giriş yapacaksanız, e-Devlet şifrenizi PTT (postane) merkezlerinden şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek kolayca alabilirsiniz.

 

Yurtdışından getirilen telefonu işlem yapmadan kullanabilir miyim?

Yurtdışından getirdiğiniz telefonu en fazla 120 gün kayıt yaptırmadan kullanabilirsiniz. Yukarıda değindiğim üzere, 120. günden sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından telefonunun şebeke erişimi kapatılmaktadır.

1. adım:

Cep telefonu harcını öde

İlk önce cihazınızın, “cep telefonu harcı” veya “yurtdışı telefon kayıt harcı” adları ile bilinen vergisini yatırmanız gerekir.

Yurtdışı cep telefon harcı ne kadar?

Yurtdışından getirilen cep telefonu kayıt harç bedeli 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 618,65 TL olarak belirlenmiştir. (Zamanında ödenmeyen harç, %50 gecikme zammıyla birlikte tahsil edilir.)

2015 yılında 131,50 TL olan harç bedeli 2018 yılı Kasım ayına kadar 170,70 TL idi. Kasım ayından sonra 500 TL’ye yükseltilmişti.

Ödemenin kimin adına yapılması gerekiyor?

Yurtdışı telefon vergi ödemesinin pasaport sahibi adına yapılması gerekir. Telefonun pasaport sahibiyle birlikte yurda sokulmuş olması veya başka ülkeden başka bir zamanda gelmiş olması önemli değil.

Cep telefonu harcı nereye, nasıl yatırılır?

Yurtdışı telefon harcını yatırma işlemini, İnternet üzerinden veya bizzat giderek vergi dairesi veya bankalar yoluyla yapabilirsiniz.

e-Devlet Kapısından cep telefonu harcı ödeme sayfası

e-Devlet Kapısından cep telefonu harcı ödeme

Bu sayfadaki “Uygulamaya Git” bağlantısına tıkladığınızda, Gelir İdaresi Başkanlığı Cep Telefonu Harcı Ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada T.C. Kimlik Numarası, Ad-Soyad ve IMEI No bilgilerinizi girmeniz istenecek. Sonraki adımda karşınıza çıkacak olan listeden bir banka seçerek sisteme entegre bankaların İnternet şubelerini kullanarak ödemenizi yapabilirsiniz.

 • İnternet Vergi Dairesinden ödeme — Cep telefonu harç bedelini, Cep Telefonu Harcı Ödeme sayfasını kullanarak Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden de ödeyebilirsiniz. Buraya tıklayarak sözkonusu sayfaya gidebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Cep Telefonu Harcı Ödeme

İnternet Vergi Dairesi Cep Telefonu Harcı Ödeme

 • Eğer ödemenizi İnternet üzerinden yapamıyorsanız, harç bedelini, bizzat giderek vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yatırabilirsiniz.

Cep telefonu harcını öderken hangi belge veya bilgiler isteniyor?

Harç ödemesi, pasaport sahibinin T.C. kimlik numarasına yapılmalıdır. Bunun için pasaport sahibinin T.C. kimlik numarası ve kayıt yapılmak istenen telefona ait IMEI no bilgileri gerekmektedir.

Telefon IMEI numarası nasıl öğrenebilirim?

IMEI numarası cihazınızın seri numarasıdır.  IMEI numaranızı, telefonunuzun numara çevirme ekranına *#06# yazıp arama tuşuna basarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun “Ayarlar” menüsünde ve hatta bazı markaların ambalajı (kutusu) üzerinde IMEI numarasını bulabilirsiniz.

2. adım:

Yurtdışı telefon IMEI kaydını yap

Yurtdışı cep telefonu harcını ödedikten sonra cihaz IMEI kaydını (telefonu pasaporta işletme işlemini) yaptırabilirsiniz. Bunun için 2 seçenek mevcut:

 • e-Devlet üzerinden belge gerekmeden IMEI kaydı — Yurtdışından getirilen cep telefonu kaydı için e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan işlemde pasaport sahibi olan kişi, kendisine ait bilgileri sisteme girerek kaydını yapabilir.

e-Devlet kapısından cep telefonu IMEI kaydet sayfası

e-Devlet kapısından cep telefonu IMEI kaydet sayfası

Telefon IMEI kaydı sırasında e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmez. Ancak yanlış IMEI ile yapılan kayıtların iptali veya düzeltilmesi mümkün değildir. Kayıt bilgilerinin girildiği sayfada belirtildiği üzere, “IMEI kayıt işlemi için harç bedelini ödemediyseniz bir sonraki aşamada; yetkili bankaların İnternet şubeleri ile e-Devlet Kapısı üzerinden ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.”

 • Abone kayıt merkezlerinden IMEI kaydı — e-Devlet girişiniz yoksa, GSM operatörünüzün abone kayıt merkezlerinden IMEI kaydını yaptırabilirsiniz. Bu işlem için, pasaport sahibinin pasaportun aslı ve telefon vergisinin ödendiğini gösterir dekont ile birlikte bizzat başvurması gerekmektedir.

Telefon kaydımı nasıl sorgulayabilirim?

İşlemlerinizi tamamladıktan sonra, telefonunuzun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na kayıtlı olup olmadığını “turkiye.gov.tr/imei-sorgulama​” adresinde, telefonunuza ait 15 haneli IMEI numarasını girerek sorgulayabilirsiniz. Kayıt işlemleri düzgün yapıldıysa “Yolcu beraberi kaydedilen cihazın IMEI NUMARASI KAYITLI” mesajını alırsınız.

Başkasının yurtdışından getirdiği telefonu kendim için kaydedebilir miyim?

Evet. Yurtdışından gelen kişinin pasaportu ile cep telefonu vergisi yatırılıp, onun e-devlet hesabı üzerinden kayıt yaptırılabilir. Telefonu siz kullanabilirsiniz ancak telefon, pasaport sahibinin üzerine kayıtlı görünür.

 

 

 

Kaynak : Bakikaracay.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1