“193 havalimanı iflas edebilir”

Güncel Haberler

Uluslararası Havalimanları Konseyi Avrupa Birimi’nin açıklamasına göre salgın yıl sonuna doğru olumlu seyretmezse 200’e yakın havalimanı kapanmak zorunda kalacak.

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden biri sivil havacılık. Uluslararası Havalimanları Konseyi Avrupa Birimi’nin açıklamasına göre salgın yıl sonuna doğru olumlu seyretmezse 200’e yakın havalimanı kapanmak zorunda kalacak.

Havacılık şirketleri, koronavirüs salgını nedeniyle zor bir dönem geçiriyor. Yolcu sayısındaki düşüş, dünya genelinde birçok havalimanındaki gelirleri düşürdü. Koronavirüs salgınında yıl sonuna kadar bir iyileşme yaşanmazsa Avrupa’da 193 havalimanı kapanma riski altında.

Uluslararası Havalimanları Konseyi Avrupa Birimi tarafından yapılan açıklamada, kapanma riskiyle karşı karşıya olan havalimanları toplam 277 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bunun Avrupa’nın gayri safi yurtiçi hasılasına 12.4 milyar euro katkı yaptığı ifade ediliyor.

İflasın eşiğinde olan havalimanlarının genellikle yıllık 5 milyondan az kişiyi ağırlıyor. Bu havalimanlarının kapatılması halinde bölgesel istihdamın üzerinde çok büyük bir etkiye neden olacağı belirtiliyor.

Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin verilerine göre, Avrupa’da yolcu trafiği 172.5 milyon yolcu kaybıyla Eylül’de yıllık bazda yüzde 73 düştü. Ocak 2020’den beri kaybedilen yolcu sayısı ise 1.29 milyar.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle