193 Ülke Gezen Rekortmen: André Brugiroux

Gezgin dediğin böyle olur! Genellikle otostop çekse de neredeyse her türlü ulaşım aracını kullanarak 135 ülke gezen André Brugiroux gerçekten hayranlık uyandırıcı bir hayat yaşamış. Fransız Brugiroux, 11 Kasım 1937’de doğdu ve 17 yaşında dünya turuna başladı. Bu turda, gittiği yerleri görmekten öte oralarda yaşayarak ve kültürünü iyice tanıyarak seneler geçirdi. Bu süreç tabii ki kolay olmadı, seyahatleri sırasında yedi kez hapsedildi, birkaç kez öldürülmenin eşiğine geldi, sürüldü, soyuldu. Aynı zamanda San Francisco’da hippiler ve Bangkok’da keşişlerle kaldı, Hindistan’da bir ashramda yoga öğrendi, Kamboçya’daki sığınmacı kamplarını gördü. Gezginliğine Avrupa’yı gezerek başlayan Brugiroux, bir süre sonra buranın yetmeyeceğine karar vermiş olacak ki gezilerinin çapını genişletmiş. İskoçya, İtalya, Almanya sonrası dünyayı gezmeye odaklanan gezgin, zorunda kaldıkça ara ara ülkesine dönmeye devam etti. Kongo’da askerlik ve Kanada’da çevirmenlikle geçen üç yıl sonrası biriktirdiği para ile otostop yollarına düştü. Sadece otostopla seyahat etti, sadece arabalara değil uçak, gemi, hatta yata da otostop çekti. Günde […]

193 Ülke Gezen Rekortmen: André Brugiroux

Gezgin dediğin böyle olur! Genellikle otostop çekse de neredeyse her türlü ulaşım aracını kullanarak 135 ülke gezen André Brugiroux gerçekten hayranlık uyandırıcı bir hayat yaşamış.

Fransız Brugiroux, 11 Kasım 1937’de doğdu ve 17 yaşında dünya turuna başladı. Bu turda, gittiği yerleri görmekten öte oralarda yaşayarak ve kültürünü iyice tanıyarak seneler geçirdi.

Bu süreç tabii ki kolay olmadı, seyahatleri sırasında yedi kez hapsedildi, birkaç kez öldürülmenin eşiğine geldi, sürüldü, soyuldu. Aynı zamanda San Francisco’da hippiler ve Bangkok’da keşişlerle kaldı, Hindistan’da bir ashramda yoga öğrendi, Kamboçya’daki sığınmacı kamplarını gördü.

svg%3E

Gezginliğine Avrupa’yı gezerek başlayan Brugiroux, bir süre sonra buranın yetmeyeceğine karar vermiş olacak ki gezilerinin çapını genişletmiş. İskoçya, İtalya, Almanya sonrası dünyayı gezmeye odaklanan gezgin, zorunda kaldıkça ara ara ülkesine dönmeye devam etti.

Kongo’da askerlik ve Kanada’da çevirmenlikle geçen üç yıl sonrası biriktirdiği para ile otostop yollarına düştü. Sadece otostopla seyahat etti, sadece arabalara değil uçak, gemi, hatta yata da otostop çekti. Günde 1 dolardan fazla harcama yapmayan Brugiroux, giderlerini en alt seviyede tuttu ve bu şekilde tüm ülkeleri görmeyi amaçladı.

Başardı da! Eve dönmesi 18 senesini alsa da ilk dünya turunu 1955 ile 1973 yılları arasında tamamladı. Bu devri alem 18 sene sürmesinin yanı sıra, 135 ülke gördü ve 400.000 kilometre yolu otostopla dolaştı. Daha sonra tüm dünyayı gezdiği ve ayak basmadık nokta bırakmadığı tur ise 60 seneyi aldı ve 2015 yılında tamamlandı.

Daha sonra ilk kitabı ‘Dünya tek bir ülkedir’ anlamına gelen ‘a Terre n’est qu’un seul pays’ i yayınlayan Brugiroux, daha sonra bu kitabın filmini de çıkardı ve ona yakın kitap yazdı. Hayatını dünya vatandaşlığını savunmaya adayan bu adam, binlerce gezgine ilham kaynağı oldu.

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.