Açık Hava Sanat Galerisi Tadında Bir Yer: Lychakiv Mezarlığı, Lviv

Avrupa‘nın en eski mezarlıklarından biri olan Lychakiv Mezarlığı, Ukrayna‘nın turistik şehri Lviv‘de en çok ziyaret edilen yerler arasında. 1786’da inşa edilen mezarlık 40 hektarlık bir alanda kurulu. Lychakiv Mezarlığı’nda 500,000’den fazla mezar, 24 şapel, 500’den fazla heykel ve kabartma bulunuyor. Lychakiv Mezarlığı, 1991’de tarihi ve kültürel müze statüsü almış. Yazar, ressam, heykeltıraş, mimar, müzisyen, besteci, bilim insanı, din görevlisi, gazeteci gibi ünlü isimlerinin mezarlarının bulunduğu mezarlığın en ünlü sakini ise Devrimci Ivan Franko. Mezarlıktaki en eski mezar taşı 1675 yılına ait. Lychakiv Mezarlığı, Lviv Lviv gezilecek yerler arasında bulunan ve kenti ziyaret eden her turistin rotasında yer alan Lychakiv (Liçakiv) Mezarlığı, en az yarım gün ayrılması gereken devasa büyüklükte bir yer. Rehberli turlarla mezarlığın mutlaka görülmesi gereken yerlerine uğranıyor, rehberler mezarlık ve mezarlar hakkında bilgiler veriyor. Büyüklüğü ile insanı hayrete düşüren, heykelleri, mermerleri, işlemeleri ve görkemli mezarlarıyla tam anlamıyla açık hava sanat galerisini andıran mezarlık, ismini kurulduğu Liçakiv bölgesinden alıyor. 1787’de kurulan mezarlık, […]

Açık Hava Sanat Galerisi Tadında Bir Yer: Lychakiv Mezarlığı, Lviv

Avrupa‘nın en eski mezarlıklarından biri olan Lychakiv Mezarlığı, Ukrayna‘nın turistik şehri Lviv‘de en çok ziyaret edilen yerler arasında. 1786’da inşa edilen mezarlık 40 hektarlık bir alanda kurulu. Lychakiv Mezarlığı’nda 500,000’den fazla mezar, 24 şapel, 500’den fazla heykel ve kabartma bulunuyor.

Lychakiv Mezarlığı, 1991’de tarihi ve kültürel müze statüsü almış. Yazar, ressam, heykeltıraş, mimar, müzisyen, besteci, bilim insanı, din görevlisi, gazeteci gibi ünlü isimlerinin mezarlarının bulunduğu mezarlığın en ünlü sakini ise Devrimci Ivan Franko. Mezarlıktaki en eski mezar taşı 1675 yılına ait.

Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı, Lviv

Lviv gezilecek yerler arasında bulunan ve kenti ziyaret eden her turistin rotasında yer alan Lychakiv (Liçakiv) Mezarlığı, en az yarım gün ayrılması gereken devasa büyüklükte bir yer. Rehberli turlarla mezarlığın mutlaka görülmesi gereken yerlerine uğranıyor, rehberler mezarlık ve mezarlar hakkında bilgiler veriyor.

Büyüklüğü ile insanı hayrete düşüren, heykelleri, mermerleri, işlemeleri ve görkemli mezarlarıyla tam anlamıyla açık hava sanat galerisini andıran mezarlık, ismini kurulduğu Liçakiv bölgesinden alıyor. 1787’de kurulan mezarlık, kurulduğu dönemden bu yana Ukrayna ve Lviv’in üst düzey isimlerinin edebi istirahat adresine dönüşmüş.

Peyzaj düzenlemelerine büyük önem gösterilen mezarlığın çevre düzenlemesi ve botanik bahçesinin tasarımı üniversitede akademisyen olan Karol Bauer’e ait. 1800’lü yılların başında alanın yetmemesi üzerine mezarlığın büyütülmesine karar verilmiş.

Lychakiv Lviv
Lychakiv Mezarlığı, Lviv

Mimar Tytus Tcorzewski’nin yürüyüş yolları, geçişler ve meydanlarla süslediği mezarlık bu büyütme projesinin ardından açık hava müzesine dönüşmüş. İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği topraklarında yer alan Lviv, 1945 Yalta Konferansı’nın ardından Polonya’ya bağlandıktan sonra yıkıma uğradı. Mezarlıktaki tarihi heykeller ve mezarların büyük bölümü tahrip edildi.

Lychakiv Mezarlığı’ndaki yıkım ve talan 1971’e kadar devam ederken mezarlığın yıkılan bölümlerinde açılan arsalar hurda deposuna dönüştürüldü. 1980’lerde mezarlığın itibarını iade etmek ve eski ihtişamlı günlerine döndürmek amacıyla başlatılan çalışmalarla restore edilen mezarlık 1991’de tarihi ve kültürel müze statüsüne alındı.

Lviv Lychakiv Mezarlığı
Lychakiv Cemetery

2005 yılında restorasyon süreci tamamlanan açılışını Ukrayna ve Polonya devlet başkanlarının birlikte yaptığı Lychakiv Mezarlığı, 500,000’den fazla mezar, 24 şapel, 500’den fazla heykel ve kabartma, botanik bahçesi, yürüyüş yolları ve anıtlarıyla Lviv’in ölüler şehri olarak kabul ediliyor.

Lychakiv Mezarlığı nasıl gidilir

Lviv Lychakiv Mezarlığı giriş ücreti erişkin 40 UAH (9TL), öğrenci ve çocuk için 30 UAH. Sabah 9’dan akşam 5 saatine kadar ziyarete açık. 2 numaralı troleybüs ile Shevchenkivskyi Hai durağında inip sağdan uzayan yolu sonra sağa dönüp tam karşınızdaki o upuzun yolu takip edin. Mezarlıktan şehir merkezine ise 20 dakikada yürüyerek ulaşılabilir.

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.