Adıyaman’da Görmeye Değer En Popüler Yerler

Tarihi çok eskiye dayanan, pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Adıyaman’ın gezmeye değer yerlerinden bahsettik. Adıyaman’ın gezmeye değer yerleri oldukça fazla. Bunda kentin tarihinin MÖ 4000’li yıllara kadar dayanmasının da etkisi var. Mezopotamya’nın en önemli kentlerinden Adıyaman, Hristiyan medeniyetlerinden, Yunan ve Bizans medeniyetlerine kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Gezilecek tarihi mekanların yanı sıra tabiat harikası yerler de vardır. Tarihi mekanların çokluğu sebebiyle çoğu film ve dizinin de çekildiği bir yerdir. Ayrıca Adıyaman’ın bulunduğu konum da son derece güzel. Adıyaman’a gezi için gidenler aynı zamanda Diyarbakır, Urfa, Gaziantep, Malatya gibi Adıyaman’a yakın gezilecek illeri de görebilir.   Adıyaman, adını Vadi-i Leman tamlamasının zamanla değişmesiyle almıştır. Bu tamlama Güzel Vadi anlamına gelir. Zamanla halk ağzında dönüşerek Adıyaman haline gelmiştir. Adıyaman’da Gezilecek Yerler Öncelikle Adıyaman’da gezmeye değer oldukça fazla yer olduğu için şehir gezisinde ayırdığınız gün sayısının biraz fazla olmasını öneriyoruz. Adıyaman’da bulunan gezilecek yerlerin en başında Nemrut Dağı gelmektedir. Cendere Köprüsü, Pirin […]

Adıyaman’da Görmeye Değer En Popüler Yerler

Tarihi çok eskiye dayanan, pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Adıyaman’ın gezmeye değer yerlerinden bahsettik.

Adıyaman’ın gezmeye değer yerleri oldukça fazla. Bunda kentin tarihinin MÖ 4000’li yıllara kadar dayanmasının da etkisi var. Mezopotamya’nın en önemli kentlerinden Adıyaman, Hristiyan medeniyetlerinden, Yunan ve Bizans medeniyetlerine kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Gezilecek tarihi mekanların yanı sıra tabiat harikası yerler de vardır. Tarihi mekanların çokluğu sebebiyle çoğu film ve dizinin de çekildiği bir yerdir. Ayrıca Adıyaman’ın bulunduğu konum da son derece güzel. Adıyaman’a gezi için gidenler aynı zamanda Diyarbakır, Urfa, Gaziantep, Malatya gibi Adıyaman’a yakın gezilecek illeri de görebilir.  

Adıyaman, adını Vadi-i Leman tamlamasının zamanla değişmesiyle almıştır. Bu tamlama Güzel Vadi anlamına gelir. Zamanla halk ağzında dönüşerek Adıyaman haline gelmiştir.

Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Öncelikle Adıyaman’da gezmeye değer oldukça fazla yer olduğu için şehir gezisinde ayırdığınız gün sayısının biraz fazla olmasını öneriyoruz. Adıyaman’da bulunan gezilecek yerlerin en başında Nemrut Dağı gelmektedir. Cendere Köprüsü, Pirin Ören Yeri, Saffan Bin Muattal Türbesi, Su Gözü, Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, Sofraz Ören Yeri, Abuzer Gaffari Türbesi, Zeynel Abidin Türbesi, Perre Antik Kenti, Keleş Konağı, Karakuş Tümülüsü, Arsemia Antik Kenti, Oturakçı Pazarı, Kahta Kalesi, Gümüşkaya Mağaraları, Palanlı Mağarası, Gerger Kalesi, Çat Barajı, Atatürk Barajı ve daha nice müze ve cami ile oldukça fazla gezilecek yere sahip.

Nemrut Dağı

Adıyaman’ın gezmeye değer yerlerinin başında gelen ve adeta şehrin simgesi olan Nemrut Dağı oldukça ilginç bir hikâyeye de sahip. Halk arasında anlatılan pek çok efsane olsa da en çok yaygın olanı, Nemrut Dağı’nın, adını Hz. İbrahim’i ateşe attıran gaddar Babil Kralı Nemrut’tan aldığıdır. Nemrut Dağı, Hristiyan, Müslüman ve Yahudi tarihi açısından oldukça önemlidir ve farklı anlamlar ifade eder. UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesinde yer alır ve koruma altına alınmıştır. Dağda bulunan tanrıça heykellerinden dolayı ‘tanrıların dağı’ olarak da adlandırılmaktadır.

Cendere Köprüsü

Yaklaşık olarak 2000 yıllık bir geçmişi olan köprü, dünya üzerindeki en eski köprüler arasında yer almaktadır. Köprü yapılırken kullanılan sütunların arasında çimento veya başka bir şey kullanılmamış olması önemlidir. Roma imparatoru Severus tarafından MS 1. Yüzyılda yaptırıldığı bilinmektedir.

Perre Antik Kenti

Kommagene Krallığı’nın beş büyük kentinden birisidir. Askerî üst olarak kullanılmış olan antik kent din merkezi olarak da öne çıkmıştır. 200’ün üzerindeki kaya mezarı ve Roma Çeşmesiyle oldukça önemli bir yerdir.

Arsemia Antik Kenti

Kentte yer alan ilginç kaya kabartması, oldukça meşhurdur. 1.Antiochos ile Herakles’in tokalaşma sahnesinin tasvir edildiği heykelde Tanrı ile kralın eşitliği vurgulanır. Tasvirde kral doğu giysileri içinde Tanrı Herakles ise çıplak olarak yapılmıştır.

Gerger Kalesi

Roma döneminde inşa edilen kale, Fırat vadisinde yer almaktadır. Kaleye Selçuklu ve Osmanlı zamanında surlar ve bazı yapılar eklenmiştir.

Gümüşkaya Mağaraları

Göksu Nehri’nin kenarında bulunan mağara, birbirine eklenmiş çok sayıda mağaradan oluşur. Bu mağaraların MÖ 150’li yıllara dayandığı düşünülmektedir. Çok sayıda dar geçit bulunur.

Palanlı Mağarası

Paleolitik dönemden kalma ve o zamanın insanları tarafından da kullanıldığı düşünülen mağaranın duvarlarında oldukça ilginç resimler bulunur. Bunlardan en belirgin olanı bozulmaya uğramadan bugüne kadar gelmiş olan geyik figürüdür.

Çat Barajı

Üzerinde binlerce yıl içerisinde oluştuğu tahmin edilen yüzen adalar bulunan bu baraj oldukça önemlidir ve gelen misafirlerine müthiş bir manzara sunar.

Karakuş Tümülüsü

Adını tepesinde duran kartal figüründen alan bu tümülüsün anıt mezar olduğu düşünülmektedir.

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

İçerisinde birkaç gölü barındıran bu tabiat parkı oldukça büyük bir alanı kaplar. Farklı kuş türlerinin yumurtlama ve yaşam alanı olan park, piknik, kamp gibi aktiviteler için de oldukça uygun.

Kahta Kalesi

Kommagene Krallığı zamanında yapılış olan kale halk arasında Yeni Kale ismiyle anılmaktadır. Memluk Devleti tarafından da restore edilen kale oldukça güzel bir manzaraya da sahip.

Adıyaman’da tarihi ve doğal güzelliklerin yanında çokça müze, ören yeri ve türbe de mevcut. Adıyaman’ın gezmeye değer yerlerinin yanı sıra Adıyaman’a yakın gezilecek yerler de oldukça fazladır. Şehrin yakınında bulunan tarihi ve kültürel olarak oldukça önemli birkaç şehrimiz daha bulunmaktadır. Adıyaman gezinizden sonra, bu şehirlere de uğrayarak; Göbekli Tepe, Tarihi Harran Evleri, Halfeti, Balıklıgöl, Günpınar Şelalesi gibi diğer önemli ve güzel kültürel miraslarımızı da görebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.