Afrika’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Afrika’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Afrika’da Dikkat Edilmesi Gerekenler
Afrika’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Burada nerdeyse hemen hemen yerde dikkat edilmesi ve önerildiğinde önemsenmesi gereken kurallar var. Ya da daha iyi ve sağlıklı bir yolculuk geçirmeniz için dikkat etmeniz gerekenler diyeyim. Keza Afrika keza zor bir destinasyon, iyi bir planlama ve bence önem isteyen kıta. Şehirlerde pek bir şey bulamayacağınız tamamıyla doğası, hayvanları ve kültürüyle sizi içine çeken topraklar burası.  Afrika’da dikkat edilmesi gerekenler yazımı gezdiğim fazlaca vakit geçirdiğim Tanzanya, Kenya, Uganda, Ruanda, Zambiya Zimbabwe ve Güney Afrika ülkelerinde edindiğim tecrübeler sonucunda yazıp paylaşıyorum.

Afrika'da dikkat edilmesi gereken detaylar var, zorlu bir coğrafya keyifli bir kıta.

Afrika’da dikkat edilmesi gereken detaylar var, zorlu bir coğrafya keyifli bir kıta.

*Doğu Afrika’da eğer bir çok ülke gezecekseniz kapıda vize vermeyen ülkeler olduğunu söylemeliyim. Bazı vizelerde ise büyük kolaylıklar var, Kenya, Uganda ve Ruanda üçlüsünü dolaşacaksanız East Africa Visa alarak kar elde edebilirsiniz. Üstelik sınırsız giriş çıkış imkanınız mevcut.

* Öncelik aşı kartınız mutlak suretle yanınızda bulunmalı. Sarıhumma, Hepatit ve Tetenoz aşıları mutlaka yapılması gerekiyor. Yoksa ciddi paralar ödeyip aşıyı yaptırabilirsiniz.

*Burada yapılacak en önemli şeylerden birisi içme suyu, kapalı su içmenizi hatta dişlerinizi bile kapalı suyla çalkalamanızı öneririm.

*Afrika’da özellikle polis ve askeri noktalarda polisleri fotoğraf çekmek yasak. Ben bir kez

uyarı aldım, sonucu ağır olabilirdi. Ayrıca köprü baraj, sınır bölgeleri gibi yerlerde uyarı levhaları olabiliyor dikkat.

**Safari için iki ülke Kenya ve Tanzanya en güzel şekilde yapılır. İnternet fiyatları yüksek buralara  geldiğinizde bir çok tur şirketleri var. Ama önerim Serengeti ve bunun merkezi ve başlangıç yeri ise Arusha şehri.

**Mevsimine ve bölgesine göre sıtma taşıyan sineklere karşı dikkatli olmak gerek. Bunun için ön güzel yollar sıtma için aşınızı olmak ve hapını kullanmak. Gece yatarken mümkünse cibinlik ile korunmak, uzun kollu ve koyu renkli kıyafet giymek önemli. Ayrıca yüksek etkisi olan sinek kovucu spreylerde fayda gösterebilir. Ben tüm bu tedbirlere rağmen Tanzanya’da bir eczaneden sıtma testi kiti olan Muzkoran aldım, öneririm. Sıtmanın 4 hafta içinde vücutta kuluçkalanma dönemi var. Ayrıca sinik ısırığı fazla kaşınma yaptığı için kaşıntıyı giderici İntamine isimli krem aldım, faydasını görüyorum.

**Afrika’da nedense 2009 öncesi paraları almıyorlar. Döviz bürolarına gittiğinizde 100 dolar ile 5 -10 -20 dolar gibi bozuk paraları farklı kurlardan bozuyorlar bilginize.

**Mümkün olduğunca gece dışarıda olmamaya çalıştım. Çıktığımda bile ihtiyaçlarımı görüp ana halterlerde yürümeye özen gösterdim. Şu an Afrika gezimi bitirmiş ve her hangi bir olumsuzluk yaşamamış olarak bunları yazıyorum. Her şeyin başının tedbir olduğunu unutmayın.

Afrikada dikkat edilmesi gerekenler

Afrikada dikkat edilmesi gerekenler

**Bir şey almaya yada yapmaya kalktığınızda hemen etrafınızı saracaklar, çünkü sizden para kazanmayı istiyorlar ve sizi zengin olarak görüyorlar. Bu bazen inanın ki bunaltıcı derecede oluyor, bunun en güzel yolu tavrınızı net olarak bir iki kere gösterirseniz sinirinizde zamanınızda size kalır.

*Kenya için aldığım en büyük uyarı kolunda saat, künye ve boynunda zincir görülmesi sizi zengin gösteriyor uyarısıydı, her an hedef olabilirsiniz. Şehir merkezinde ise elinizde naylon torbası ile sizi gördüklerinde ceza yeme ihtimaliniz yüksek.

*Otobüs yolculukları genelde sabahları çok erken saatte oluyor. Kenya, Tanzanya ve Güney Afrika gibi ülkelerin büyük şehirlerinde Uber’i kullanabilirsiniz. Taksiye göre çok daha ekonomik aynı zamanda, Doğu Afrika ülkelerinde hayat kurtaran moto taksiler çok ucuz. Pazarlığınızı yaparsanız çok ucuza gezebilirsiniz.

*Alışveriş yapmak istiyorsanız ya da taksi gibi durumlarda size çekilen fiyat 2-3 katı oluyor, pazarlık yapılması öneririm. Gelen beyaz insanları zengin olarak görüyorlar.  Burası pazarlık sünnettir lafını bence fazlasıyla hak ediyor.

*Afrika’da internet berbat bunu ben her ülkede sim kart alarak çözdüm. Sadece internet paketleri benim rahat etmemi sağladı. Uganda’da Mtn, Kenya’da Safari com, Tanzanya ve Güney Afrika’da Vodacom  kullandım.

*Güney Afrika ya da Cape Town bölgesini gezebilmenin en güzel yolu  araç kiralamak. Çünkü tüm görülecek yerler şehir merkezi uzağında, turla gezmenin mantığı yok.

Afrika özel topraklar

*Bir çok gezen kişide gasp gibi olaylara maruz kaldım demelerine rağmen başıma gezdiğim tüm ülke ve bazı şehirlerinde hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım. Ama tedbiri de elden bırakmamam ve belki de şans en büyük faktör. Gece dışarı çıkmadım, tenha yerlerde dolaşmamaya özen gösterdim, gezerken çantamı önüme aldım, olur olmadık yerlerde para alışverişi ya da telefon ile uğraş vermedim. Kendimi para ile bağdaştıracak bir çok nesneyi üzerimde görünürde taşımamaya gayret ettim. Bu dikkat edilenlerin karşılığında tabi ki şans faktörü de belli ki yanımdaydı.

 

 

Kaynak : Ticket.com.tr

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0