Afrika’da Safari Turu Nasıl Yapılır?

safari turu afrika Afrika

Öncelikle Afrika’da safari turu yapmak tahmin edildiği kadar zor bir gezi turu değildir. Afrika’da safari turu nerede, nasıl yapılır kısaca inceleyelim.

Afrika’da safari turu yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir bir tur şirketiyle anlaşarak her bütçeye uygun fiyatlar ile harika bir safari turu gerçekleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz tur şirketinin çok yüksek rakamlarda olmasına gerek yok çünkü gideceğiniz alan ve göreceğiniz hayvanlar değişmemektedir. Fiyatların belirlenmesindeki etkenler kalacağınız yer, araç modeli ve otel seçimi gibi uzayıp giden bir yolculuk. Kısacası en iyi tur diye bir şey söz konusu değildir. Önemli olan orada bulunmanız vesafari heyecanını yaşamanızdır.

Safari Turu Nedir?

Öncelikle safarinin kelime anlamını tanımlayarak başlayalım. Safari kelimesi topluca avlanma, vahşi hayvanları yerinde incelemek için yapılan turistik bir gezi anlamına gelmektedir. Safari turları safari kelimesinin anlamından ziyade daha özgü anlamda bir yolculuk türüne sahiptir. Bu turlar vahşi doğanın güzelliğini ve bu güzelliğin gizemli dünyasını daha yakından incelemek, seyretmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu turlar cipler ile gerçekleştirilir. Afrika’da safari yapmak sadece vahşi yaşamı keşfetmek değil yeni kültürler ve farklı coğrafyayı tanımada da sizlere haz verecektir.

5 Büyük Nedir?

Afrika’da safari yapmak isteyen herkesin görmeyi ümit ettiği Beş Büyük olarak adlandırılan hayvanlar; aslan, leopar, fil, buffalo ve gergedan. Büyük göçü görebilmeniz için en uygun yerlerden bir tanesi Kenya’dır. Maasai Mara Milli Parkı’nda Mayıs – Ekim ayları arasında bu büyük göçü izleme ve Beş Büyük’ü görebilme şansına sahip olabilirisiniz.

Afrika’da Safari Turu Nerede Yapılır?

Safari turları Doğu Afrika’da Kenya, Tanzanya, Ruanda, ve Uganda’da yapılmaktadır. Afrika’da safari turu denilince akla ilk gelen yerlerden Maasai Mara Parkı Kenya’da, Seregenti ise Tanzanya’da yer almaktadır. Beş Büyük’ü bu bölgelerde rahatlıkla görebilirsiniz. Ruanda’da ise Goril safarileri yapılmaktadır. Güney Afrika’da ise Botswana, Namibia ve Zimbamwe’de safari turları yapılmaktadır. Burada ise akla ilk gelen yerlerden biri olan Kruger Milli Parkı’da Beş Büyük için en önemli bölgedir. Tanzanya ve Kenya’da her yıl büyük göç yaşanıyor. Afrika antilopları, Tanzanya’nın Seregenti Parkı’ndan başlayıp Kenya’daki Maasai Mara’ya ulaşıyor. Sürü kurak sezonda aslanlara, yağışlı sezonda ise nehirlerde bekleyen timsahlara yakalanarak göçü sonlandırıyor. Bu büyük göçe eşlik etmek istiyorsanız sürünün hangi dönemde göç edeceğine oldukça dikkat etmeniz gerekiyor.

Afrika’da Safari Ne Kadar Sürer?

Doğu Afrika’da saatler sabah 06:30-09:00 öğleden sonra 15:30-18:00 iken Güney Afrika’da sabah 06:30-09:30 öğleden sonra ise 16:00-19:00’dur. Safari sırasında yaklaşık olarak 40-60 km arasında yol kat edilmekte ve tespit edilen hayvanları izleme esnasında araçlar bekletilmektedir. Afrika’da kişiye özel safari turları mevcuttur. İstediğiniz tarih aralığında da ön rezervasyonlar ile turlar düzenlenebilmektedir.

Afrika Safari Turları Güvenli Midir?

Burada uyulması gerekilen en önemli kural safari esnasında hiçbir şekilde araçtan inilmemesi gerektiğidir. Aynı zamanda hayvanlara yaklaşıldığında onların ilgisini çekecek hiçbir sesi çıkartmamak güvenliğiniz için en önemli bir diğer husustur. El, kol gibi uzuvların araç içerisinde tutulması bir diğer kuraldır. Bu kurallar dahilinde gerçekleşen safariler oldukça güvenlidir. Bir başka deyişle kendi güvenliğinizi kendiniz sağlamış oluyorsunuz. Aynı zamanda unutulmamalıdır ki tüm safari rehberleri doğadaki vahşi hayvan davranışlarına karşı eğitimlidirler. Hiçbir risk teşkil edilmez ve hayvanların davranışlarıyla onlara ne kadar yaklaşabileceğinizin bilincindedirler.

Afrika Safari Turu İçin Vize Gerekli Midir?

Kenya, Tanzanya ve Güney Afrika için vize gerekli mi diye soracak olursanız cevabımız Kenya ve Tanzanya için evet. Ancak bunun için Türkiye’den herhangi bir vize işlemi yapılmasına gerek yoktur. Sınır kapısında lacivert ve bordo pasaport sahipleri 50 ABD doları karşılığında vizeyi alabilmektedir. Resmi pasaport sahipleri ise herhangi bir ücret ödemeden sınır kapısında vize alabiliriler. Güney Afrika Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir lakin bunun karşılığında bir harç ücreti istemezler. 6 ay geçerlilik süresi bulunan pasaport ve gidiş dönüş uçak bileti ibrazı bunun için yeterli olmaktadır.

Hayalleriniz Gerçek Olsun

Safarinin bir organizasyon işi olduğu unutulmamalı ve önceden nereye hangi zaman diliminde gideceğinizi belirlemelisiniz. Size uygun bir tur şirketiyle anlaşarak bu eşsiz gezintiye dahil olabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey Afrika’da safari turunuzu satın aldıktan sonra belirtilen yer ve zamanda rehberinizle buluşmak devamında ise sizler için özel tasarlanmış rahatlıkla fotoğraf çekebileceğiniz arazi ciplerine binerek diğer turistler ile anın tadını çıkartmanız ve bu vahşi doğayı tüm güzellikleriyle yakından izlemenizdir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle