Afrika’da Safari Turu Nasıl Yapılır?

Öncelikle Afrika’da safari turu yapmak tahmin edildiği kadar zor bir gezi turu değildir. Afrika’da safari turu nerede, nasıl yapılır kısaca inceleyelim. Afrika’da safari turu yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir bir tur şirketiyle anlaşarak her bütçeye uygun fiyatlar ile harika bir safari turu gerçekleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz tur şirketinin çok yüksek rakamlarda olmasına gerek yok çünkü gideceğiniz alan ve göreceğiniz hayvanlar değişmemektedir. Fiyatların belirlenmesindeki etkenler kalacağınız yer, araç modeli ve otel seçimi gibi uzayıp giden bir yolculuk. Kısacası en iyi tur diye bir şey söz konusu değildir. Önemli olan orada bulunmanız vesafari heyecanını yaşamanızdır. Safari Turu Nedir? Öncelikle safarinin kelime anlamını tanımlayarak başlayalım. Safari kelimesi topluca avlanma, vahşi hayvanları yerinde incelemek için yapılan turistik bir gezi anlamına gelmektedir. Safari turları safari kelimesinin anlamından ziyade daha özgü anlamda bir yolculuk türüne sahiptir. Bu turlar vahşi doğanın güzelliğini ve bu güzelliğin gizemli dünyasını daha yakından incelemek, seyretmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu turlar cipler ile gerçekleştirilir. Afrika’da safari […]

Afrika’da Safari Turu Nasıl Yapılır?

Öncelikle Afrika’da safari turu yapmak tahmin edildiği kadar zor bir gezi turu değildir. Afrika’da safari turu nerede, nasıl yapılır kısaca inceleyelim.

Afrika’da safari turu yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir bir tur şirketiyle anlaşarak her bütçeye uygun fiyatlar ile harika bir safari turu gerçekleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz tur şirketinin çok yüksek rakamlarda olmasına gerek yok çünkü gideceğiniz alan ve göreceğiniz hayvanlar değişmemektedir. Fiyatların belirlenmesindeki etkenler kalacağınız yer, araç modeli ve otel seçimi gibi uzayıp giden bir yolculuk. Kısacası en iyi tur diye bir şey söz konusu değildir. Önemli olan orada bulunmanız vesafari heyecanını yaşamanızdır.

Safari Turu Nedir?

Öncelikle safarinin kelime anlamını tanımlayarak başlayalım. Safari kelimesi topluca avlanma, vahşi hayvanları yerinde incelemek için yapılan turistik bir gezi anlamına gelmektedir. Safari turları safari kelimesinin anlamından ziyade daha özgü anlamda bir yolculuk türüne sahiptir. Bu turlar vahşi doğanın güzelliğini ve bu güzelliğin gizemli dünyasını daha yakından incelemek, seyretmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu turlar cipler ile gerçekleştirilir. Afrika’da safari yapmak sadece vahşi yaşamı keşfetmek değil yeni kültürler ve farklı coğrafyayı tanımada da sizlere haz verecektir.

5 Büyük Nedir?

Afrika’da safari yapmak isteyen herkesin görmeyi ümit ettiği Beş Büyük olarak adlandırılan hayvanlar; aslan, leopar, fil, buffalo ve gergedan. Büyük göçü görebilmeniz için en uygun yerlerden bir tanesi Kenya’dır. Maasai Mara Milli Parkı’nda Mayıs – Ekim ayları arasında bu büyük göçü izleme ve Beş Büyük’ü görebilme şansına sahip olabilirisiniz.

Afrika’da Safari Turu Nerede Yapılır?

Safari turları Doğu Afrika’da Kenya, Tanzanya, Ruanda, ve Uganda’da yapılmaktadır. Afrika’da safari turu denilince akla ilk gelen yerlerden Maasai Mara Parkı Kenya’da, Seregenti ise Tanzanya’da yer almaktadır. Beş Büyük’ü bu bölgelerde rahatlıkla görebilirsiniz. Ruanda’da ise Goril safarileri yapılmaktadır. Güney Afrika’da ise Botswana, Namibia ve Zimbamwe’de safari turları yapılmaktadır. Burada ise akla ilk gelen yerlerden biri olan Kruger Milli Parkı’da Beş Büyük için en önemli bölgedir. Tanzanya ve Kenya’da her yıl büyük göç yaşanıyor. Afrika antilopları, Tanzanya’nın Seregenti Parkı’ndan başlayıp Kenya’daki Maasai Mara’ya ulaşıyor. Sürü kurak sezonda aslanlara, yağışlı sezonda ise nehirlerde bekleyen timsahlara yakalanarak göçü sonlandırıyor. Bu büyük göçe eşlik etmek istiyorsanız sürünün hangi dönemde göç edeceğine oldukça dikkat etmeniz gerekiyor.

Afrika’da Safari Ne Kadar Sürer?

Doğu Afrika’da saatler sabah 06:30-09:00 öğleden sonra 15:30-18:00 iken Güney Afrika’da sabah 06:30-09:30 öğleden sonra ise 16:00-19:00’dur. Safari sırasında yaklaşık olarak 40-60 km arasında yol kat edilmekte ve tespit edilen hayvanları izleme esnasında araçlar bekletilmektedir. Afrika’da kişiye özel safari turları mevcuttur. İstediğiniz tarih aralığında da ön rezervasyonlar ile turlar düzenlenebilmektedir.

Afrika Safari Turları Güvenli Midir?

Burada uyulması gerekilen en önemli kural safari esnasında hiçbir şekilde araçtan inilmemesi gerektiğidir. Aynı zamanda hayvanlara yaklaşıldığında onların ilgisini çekecek hiçbir sesi çıkartmamak güvenliğiniz için en önemli bir diğer husustur. El, kol gibi uzuvların araç içerisinde tutulması bir diğer kuraldır. Bu kurallar dahilinde gerçekleşen safariler oldukça güvenlidir. Bir başka deyişle kendi güvenliğinizi kendiniz sağlamış oluyorsunuz. Aynı zamanda unutulmamalıdır ki tüm safari rehberleri doğadaki vahşi hayvan davranışlarına karşı eğitimlidirler. Hiçbir risk teşkil edilmez ve hayvanların davranışlarıyla onlara ne kadar yaklaşabileceğinizin bilincindedirler.

Afrika Safari Turu İçin Vize Gerekli Midir?

Kenya, Tanzanya ve Güney Afrika için vize gerekli mi diye soracak olursanız cevabımız Kenya ve Tanzanya için evet. Ancak bunun için Türkiye’den herhangi bir vize işlemi yapılmasına gerek yoktur. Sınır kapısında lacivert ve bordo pasaport sahipleri 50 ABD doları karşılığında vizeyi alabilmektedir. Resmi pasaport sahipleri ise herhangi bir ücret ödemeden sınır kapısında vize alabiliriler. Güney Afrika Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir lakin bunun karşılığında bir harç ücreti istemezler. 6 ay geçerlilik süresi bulunan pasaport ve gidiş dönüş uçak bileti ibrazı bunun için yeterli olmaktadır.

Hayalleriniz Gerçek Olsun

Safarinin bir organizasyon işi olduğu unutulmamalı ve önceden nereye hangi zaman diliminde gideceğinizi belirlemelisiniz. Size uygun bir tur şirketiyle anlaşarak bu eşsiz gezintiye dahil olabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey Afrika’da safari turunuzu satın aldıktan sonra belirtilen yer ve zamanda rehberinizle buluşmak devamında ise sizler için özel tasarlanmış rahatlıkla fotoğraf çekebileceğiniz arazi ciplerine binerek diğer turistler ile anın tadını çıkartmanız ve bu vahşi doğayı tüm güzellikleriyle yakından izlemenizdir.

Benzer Yazılar

GÜNEY AFRİKA’NIN MUHTEŞEM BEŞLİSİ

Afrika 4 yıl önce

Vahşi yaşam, tarih ve eğlenceli yaz tatilini bir araya getiren Güney Afrika’nın muhteşem beşlisi Cape Town, Johannesburg ve Sun City ile Pilanesberg ve Kruger Ulusal Parkları’yla tanışın. CAPE TOWN Masa Dağı’nın gölgesinde büyümeye devam eden, muhteşem plajlar, bereketli topraklar ve verimli üzüm bağları ile donanan Cape Town, Afrika’nın en canlı destinasyonlarından biri olarak Cape Town’ın kültür başkentine dönüştü. Afrika, Avrupa ve Asya kültürlerinin etnik bir potada eridiği Cape Town; müzik, mimari ve görsel sanatlar açısından da çok zengin. Cape Town’da çektiğiniz her manzara fotoğrafında mutlaka kendini gösteren Masa Dağı, bu şehrin en önemli parçası. Hatta Cape Town’lıların şehir içinde yön tarif ederken bile “Dağa doğru ilerle,” veya “Dağın sağına doğru git,” dediklerine şahit olmak mümkün. Uzaklardan bakmak yetmez, günübirlik turlar ile Masa Dağı’na füniküler ile çıkabilir ve şehri kuşbakışı seyredebilirsiniz. Cape Town ile özdeşleşen bir başka önemli simge ise Nelson Mandela. Mandela’nın sürgünün 27 yılını geçirdiği Robben Adası, şimdilerde bir müze olarak […]

Fildişi Sahili Gezilecek Yerler: Görülmesi Gereken 4 Yer

Afrika 4 yıl önce

Hava sıcaklıklarının ılımanlaştığı kasım ve mayıs ayları arasında ziyaret edebileceğiniz bir Afrika ülkesi olan Fildişi Sahili, 15. yüzyıldan bu yana Avrupalı tüccarların ve gemicilerin uğrak adresleri arasında. Atlas Okyanusu kıyısındaki eşsiz sahilleriyle göz kamaştıran bu ülke; sahip olduğu doğal güzellikler, verimli topraklar ve altın, elmas gibi değerli maden rezervlerine rağmen ekonomik açıdan dünyanın en fakir ülkeleri arasında gösteriliyor. Fildişi Sahili, uzun yıllar Fransız sömürgesi altında yaşadı. Günümüzde resmi dili Fransızca olan bu ülkede 60 farklı etnik dil konuşuluyor. Dünyanın en büyük kakao üretim merkezlerinden biri olmasının yanı sıra enfes sahilleri, zengin kültürel dokusu ve gelenekleriyle insanı büyüleyen bu ülkede görülmesi gereken pek çok yer de bulunuyor. Fildişi Sahili’nde Görebileceğiniz 4 Yer 1. Comoé Milli Parkı UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Comoé Milli Parkı, ülkenin en popüler ve etkileyici doğal güzelliklerinden biri. 11 bin 500 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu milli park, aynı zamanda Afrika’daki en büyük koruma alanı unvanına sahip. Zengin biyolojik […]

UNESCO Mirası Table Mountain, Cape Town

Afrika 4 yıl önce

Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin en popüler turistik şehri Cape Town‘da bulunan Table Mountain (Masa Dağı), ismini tepe yüzeyinin dümdüz olmasından alıyor. Cape Town bayrağında da yer alan Table Mountain, kentin en çok ziyaretçi ağırlayan noktalarından. Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin en popüler turistik şehri Cape Town‘da bulunan Table Mountain (Masa Dağı), ismini tepe yüzeyinin dümdüz olmasından alıyor. Cape Town bayrağında da yer alan Table Mountain, kentin en çok ziyaretçi ağırlayan noktalarından. Yürüyüş parkurları ve cableway ismiyle anılan teleferik sistemi dağın tepe noktasına çıkmak için alternatifler arasında. Masa Dağı‘nın en yüksek noktası 1,086 metre. Dağ yüzeyinin yıl boyunca bulutlu görüntüsü ve muhteşem okyanus manzarası buraya gitmek için başlıca sebeplerden. Table Mountain, Cape Town Cape Town’a gelip de doğa harikası Masa Dağı’nı ziyaret etmeden dönmek mümkün değil. Zirveye ister tırmanarak, isterse teleferik kullanılarak ulaşılabiliyor. Şehrin sembolü olan dağ, Cape Town’da en çok ziyaret edilen noktalardan biri. İngilizce’de masa anlamına gelen ‘table’ kelimesi ile anılan dağın orijinal ismi yerel dilde […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.