AFRİKA’NIN EGZOTİK TATİL ADASI: ZANZİBAR

Gezi Rehberi

Afrika kıtasının doğusunda yer alan Tanzanya’ya bağlı özerk bir bölge olan Zanzibar, artık günümüzde gezginlerin tatil yaptığı egzotik bir ada… Her geçen gün ismini daha da sık duyduğumuz Zanzibar’ın baştan çıkaran doğal güzellikleri bulunuyor. Zanzibar’ın en önemli özelliği muhteşem plajlara sahip olması… Turkuaz renkli denizi, beyaz kumlu sahilleriyle misafirlerine harika bir tatil ortamı sunuyor. Güneşi, tropikal iklimi ve enlem farkıyla Zanzibar, sıcak rota sevenler için biçilmiş kaftan. Kısacası Zanzibar’da deniz, güneş ve kum üçlüsünün keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Afrika’nın doğal güzellikleri içinde unutulmaz bir tatil yapmak isteyen gezginler, rotalarına Zanzibar’ı ekleyebilir.

KIŞ MEVSİMİNDE YAZI YAŞAYIN

Zanzibar, kış aylarında size yaz mevsimi yaşatacak bir yer. Afrika’nın cennet adası olarak da nitelendirilen yer soğuk mevsimde kaçmak için güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Burası aynı zamanda dünyanın en büyük baharat üreticisi durumunda… Eğer baharat sever biriyseniz, bölgedeki üreticilerle tanışmak sizin için farklı bir deneyim olabilir. Bu nedenle Zanzibar, geçmişte “Baharat adası” olarak nitelendirilirdi. Baharat üreticiliğinin yanı sıra artık adanın geçim kaynağında turizmin etkisi büyük. 

Zanzibar’da bu tatil keyfini yaşamak için çok uzağa gitmenize de gerek yok. Yanı başımızda desek yanlış olmaz. Afrika Kıtası’nın doğusunda yer alan ada ana karaya 35 km uzaklıkta bulunuyor. Harika doğası, olağanüstü etkileyici plajları, derin tarihi, kültürel farklılığı ve daha saymakla bitmez güzellikleriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Afrika’daki Zanzibar Adası hem kültürü hem de mimarisiyle Afrika, Arap, Hint ve Avrupa medeniyetlerinin izlerini taşıyor. Bölgedeki halkın çoğunluğunu ise Müslümanlar oluşturuyor. Buradaki insanların sıcakkanlı ve misafirperver olması da tatilden alacağınız memnuniyeti daha üst seviyelere çıkaracağından şüpheniz olmasın.

ZANZİBAR’IN BAŞKENTİ STONE TOWN…

Zanzibar Adası’nın başkenti Stone Town. Burası UNESCO Dünya Mirasları Listesi‘nde yer alıyor. Şehirdeki eski binalar her ne kadar bakımsız gibi görünse de geçmişin izlerini taşıyor adeta. Yaklaşık 150 yıllık şehrin dar sokakları arasında geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Doğu Afrika’nın kültürel ve tarihi şehirlerinden biri olan Zanzibar, aynı zamanda yıllar önce çok ünlü bir isme de ev sahipliği yapmış. Dünyaca ünlü Queen grubu’nun solisti Fredy Mercury Zanzibar’da dünyaya gelmiş. Ünlü solistin evi de Zanzibar’da bulunuyor. Fredy Mercury’nin evini yakından görme şansına sahipsiniz.

Burada görmeniz gereken bir diğer önemli yer de The Old Dispensary isimli tarihi bina… Şehrin sembolü haline gelen bu yapı, 20. yüzyılın ilk yarısında dispanser hizmeti verilen bir yer olarak kullanılmış. Binada uygulanan farklı çeşitteki dekorlar, aslında şehrin ne kadar çok zengin bir kültüre sahip olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu binada ayrıca küçük de bir müze bulunmaktadır.

DÜNYANIN EN İYİ DALIŞ MERKEZİ: PEMBA ADASI

Stone Town’ın yanı sıra adanın bir diğer önemli yeri Pemba Adası‘dır. Burası dünyanın en iyi dalış destinasyonları arasında gösterilmektedir. Pemba Adası, takımadanın en büyük adası Zanzibar’ın 50 km kuzeyinde yer alıyor. Pemba Adası’nın en önemli şehirleri ise başkent Chake-Chake, Mkoani ve en büyük kenti Wete’dir. Pemba Adası gezilecek yerleri Chake Chake, Ras Mkumbuu Harabeleri, Vitongoji, Mkame Ndume (Pujini) Harabeleri, Makoba Plajı, Pemba Müzesi ve Ngezi Forest Reserve olarak sıralayabiliriz. Küçük dükkanların dip dibe olduğu ve bir sırtın üzerine kurulu Chake Chake kentini gezebilirsiniz. Ayrıca, Ras Mkumbuu’da Afrika’nın ilk Müslüman şehri Qanbalu’ya ait kalıntıları görebilirsiniz. Adada insan yaşamının çok eski tarihlere uzanmasından dolayı, 20 bin yıl öncesinden kalıntılar görmek mümkün. Bunun yanı sıra, Vitongoji kenti yakınlarındaki Makoba plajında berrak bir denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Adada ziyaret edebileceğiniz bir diğer yer de Pemba Müzesi… Umman dönemi kalesinden günümüze kadar uzanan kalıntıları burada görebilirsiniz.

Tropik ormanların ve verimli toprakların olduğu bir bölge olan Pembe Adası’nda berrak bir su sizi bekliyor. Mercan kayalıkları yakından görebileceğiniz denizde, ayrıca balina gibi birçok sevimli balık türüne tanık olabilirsiniz. Eğer daha az kalabalık bir yeri tercih eden maceracı bir gezginseniz, Pemba Adası’nı mutlaka görmelisiniz.

ZANZİBAR’IN KIZ KULESİ

Bazı yerler vardır güzelliğini sadece tablolarda görebilirsiniz. Ressamın hayal dünyası bizi başka yerlere götürür. İşte Zanzibar’ın Michanwi Pingwe yarımadasında yer alan “The Rock” adlı restoran ile karşılaştığınızda böyle bir hisse kapılabilirsiniz. Bir kayanın üzerine konumlanmış olan bu restoran adeta İstanbul’un incisi Kız Kulesi’ni bize anımsatıyor.

Kaynak : blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle