Ağustosta Gezilecek Yerler: Ağustos Ayı Tatil Fikirleri

Ağustosta Gezilecek Yerler: Ağustos Ayı Tatil Fikirleri

Ağustosta Gezilecek Yerler: Ağustos Ayı Tatil Fikirleri

Ağustosta gezilecek yerler konusunda öneriler arıyorsan doğru yerdesin. Yaz mevsiminin son ayı olan ağustos, kuzey yarımkürede yaşayan çoğu kişinin tatil geçirmek için plan yaptığı bir ay. Bu da demek oluyor ki bu ay için tatil seçenekleri kısıtlı. Çünkü ağustos ayının planları bahar aylarından yapıldı ve erken rezervasyon fırsatları kapıldı bile!

“Ağustosta tatilim var, ama gidecek yerim yok.” diyorsan ve sonra “Ağustosta nereye gidilir?” diye soruyorsan senin için “Ağustos ayında tatile gidilir mi?” konusuna detaylı şekilde göz attık. 

Ağustosta Ayında Nereye Gidilir: Ağustosta Denize Girilecek Yerler

agustos-ayinda-denize-girilecek-yerler

Güneş gökyüzünde sımsıcak gülümserken insanın maviliklerin içinde dans edesi gelir. Ağustos ayında herkesin aklına denize girilecek yerler gelir, tüm sahil kesimleri kalabalıklarla dolup taşar. Özellikle bütçe olarak daha ekonomik olan yerler çoktan kapılmıştır. Olsun, ülkemiz turistik açıdan bir cennet olduğu için seçeneklerimiz çok fazla. 

Ağustos ayında Ege ve Akdeniz tam anlamı ile cıvıl cıvıl olur. Aynı şekilde Marmaris, ağustos ayının en canlı yerlerinden birine dönüşür. 

Sedir Adası: Kleopatra’nın Yazlığı

Ağustos ayının ilk önerisi, sadece günübirlik ziyaret edilebilen Sedir Adası. Kleopatra Adası ve Cedrae gibi isimlerle de bilinen bu ada, tertemiz plajları ve özenle korunan kumları ile pek ünlü. Marmaris’e 17 km uzaklıkta bulunan Sedir Adası’ndaki kumlar o kadar özel ki buradan kum götürmek yasak!

Sedir Adası, denizin tadını çıkarmak ve tarihe tanıklık etmek için gidilecek yerler arasında. Kerme Körfezi’nde bulunan Sedir Adası, tekne turlarıyla gidilebilen yerlerden biri. Hikayelere göre Kleopatra ve Antonius tatillerini burada geçirirmiş ve plajdaki kumlar özel olarak Kuzey Afrika’dan getirilmiş. Adadaki kalıntılar Roma dönemine ait. Meraklısına duyurulur! 

Akyaka: Muğla’da Masmavi Bir Hayal

Tek kelimeyle anlatmamız gerekirse “muhteşem” olarak ifade edebileceğimiz plajlara sahip olan Akyaka, ağustos ayının en popüler destinasyonlarından Muğla’daki turistik yerlerden biri olarak her yaz yüz binlerce turisti ağırlıyor. Burada ekstrem spor etkinlikleri de düzenleniyor. Adrenalin peşinde biriysen Akyaka otellerine şimdiden bakmaya başla!

Assos (Behramkale): Bilgeliğin Maviliklerle Buluştuğu Yer

Ağustosta gezilecek yerler yazımıza Assos ile devam ediyoruz. Çanakkale’nin Behramkale köyünde turistik bir yer olan Assos, antik kenti ile pek meşhur. Assos Antik Kenti ziyaretinden sonra Kadırga Koyu’nu keşfetmeni tavsiye ederiz.

Assos çevresinde muhteşem manzaralı birçok butik restoran var. Favori yemeklerin deniz ürünleri ise burada gözün kadar miden de bayram edecek demektir. Ayrıca çevrede tüplü dalış yapma fırsatı veren alanlar da mevcut!

Ağustosta Yurt Dışına Nereye Tatile Gidilir: Ağustosta Gidilecek Ülkeler

agustosta-gezilecek-yerler

Ağustos ayında yurt dışı turu düşünenler için seçenek çok. Mesela İngiltere, bu mevsimde çok daha sevimli, canayakın ve daha az gri… İspanya’yı düşünelim, özellikle Barselona’yı! Ağustos ayında Barselona o kadar ateşli olur ki burada yer alan tüm oteller tamamen dolar. 

Vizesiz bir tatili düşünenler için önerimiz de Ukrayna. Kültürel zenginlikleri ve gece hayatı ile bilinen bu ülke, oldukça ekonomik bir seçenek. 

Ağustos ayında aslında en güzel ülke bizimki… Ancak yurt dışına çıkmak istiyorsan aşağıdaki ülkeler de çok keyifli!

İngiltere: Gri Bir Londra İstemeyenlere Ağustosta Gezilecek Yerler

Dünyanın kültür ve sanat başkentlerinden Londra, yaz gelince başka bir çehreye bürünüyor. Yılın büyük bir bölümü yağış alan Londra’da ağustos ayı gelince grilikler yerini renklere bırakıyor, gece hayatı çok daha enerjik bir hale geliyor ve açık hava etkinlikleri tüm şehri sarıyor. 

Notting Hill Carnival, Film4 Summer Screen ve Prudential RideLondon gibi etkinlikler ağustos ayı içinde gerçekleştiriyor. Ağustos aynı zamanda İngiltere’nin başkentinde futbol sezonunun açılışı anlamına geliyor. Spor meraklıları, Londra stadyumlarındaki coşkuyu tüm şehre yayıyor.

 

Ukrayna: Vizesiz Bir Yaz Tatilinin Peşinde Ağustosta Gezilecek Yerler

Ağustos ayı demek, Ukrayna’da festival ayı demek. Ülke boyunca düzenlenen birçok festival, insanları mutluluğu paylaşmak için bir araya getiriyor. Mesela Odesa’da kutlanan Tomato Day (Domates Günü), Lviv’de düzenlenen müzik festivali, Zatoka sahillerinde düzenlenen Jazz Koktebel Festivali ve yine Lviv bölgesinde düzenlenen ve girişin ücretsiz olduğu Woodstock Ukraine Festivali… 

Ukrayna, ağustos ayında aynı zamanda doğal güzelliklerini de meraklıları için çok daha ulaşılabilir hale getiriyor. Ukrayna’nın doğasını keşfetmek isteyen maceraperestler, bu ay içerisinde güzel havalar sayesinde doğal alanlara çok daha rahat bir şekilde ulaşabiliyor. 

İspanya: Barselona Kıyılarında Bir Düş

“Barselona’yı asıl ağustosta göreceksin” derler ya, çok doğru. Cıvıl cıvıl plajları, sabaha kadar süren tapas partileri ve zengin sokak sanatı kültürü ile Barselona, ağustos ayında tatilini burada geçireceklere unutamayacakları bir macera vadediyor. 

“Ağustosta Barselona’da ne yapılır?” diye soranlara hemen cevap verelim. Öncelikle dünyanın en ünlü sokak festivallerinden La Fiesta de Gracia, ağustos ayında düzenleniyor. Tüm sokaklar renkli heykel ve çiçeklerle donatılırken müzik tüm şehri sarıyor. Bu festivalde tüm mutsuzluklar, kederler, hüzünler, elemler ve sorunlar renklerin içinde kayboluyor, insanın tüm vücudunu neşe sarıyor!

Ağustosta Balayına Nereye Gidilir: Aşk Sıcaklığında Rotalar

agustosta-gezilecek-yerler

Ağustosun mutluluk yayan atmosferine bir tutam aşk karıştırmak isteyenler, balayı için bu ayı tercih ediyor. Bu ayın özelliği de deniz, kum ve güneş olduğuna göre balayı rotaları bu kavramlar özelinde oluyor. 

Yaz ortasında balayı planlayanlara özel sevgi ve neşe dolu rotalar…

Sardinya, İtalya: Akdeniz Sahillerinde Aşk Başkadır

Akdeniz’in en romantik ülkelerinden İtalya, aşıklara ağustosta birçok balayı rotası sunuyor. Bunların arasında en dikkat çeken yer ise Sardinya Adası. Sicilya’dan sonra Akdeniz’in en büyük ikinci adası olarak ülkenin en turistik yerlerden biri konumunda. 

Tarihi MÖ 8. yy’a kadar takip edilebilen Sardinya Adası (diğer isimleriyle Sardunya Adası ya da Sardinia Adası), nostaljik atmosferini korumuş, doğal güzellikleri ve balayı oteller ile pek ünlü bir yer. Bu ada, aşkını ölümsüzleştirmek isteyenler için adeta biçilmiş bir kaftan…

Şarm El Şeyh (Sharm el Sheikh), Mısır: Her Şey Dahil Bir Aşk Macerası için Ağustosta Gezilecek Yerler

Ağustosta balayına gidilebilecek yerler için çok sıcak ve egzotik bir önerimiz var: Şarm El Şeyh. Mısır’ın en turistik noktalarından Şarm El Şeyh, mükemmel şehir planlamasına sahip. Ayrıca Doğu mistisizmi ve İslam geleneklerini yaşatan yapıları ile masalsı bir macera sunuyor. Şarm el Şeyh, Kızıldeniz plajlarının turkuaz sularında yüzme deneyimi ve birinci sınıf balayı otelleri ile sana hayallerindeki balayını yaşatabilecek bir yer. 

Ağustosta Şarm El Şeyh çok sıcak olabilir, ama çöl safarisine çıkmak için bundan daha ideal zaman olamaz. Tamamen başka bir gezegen olan çöl, balayı anılarına heyecanlı bir aktiviteyi de katmak isteyenler için mükemmel bir fırsat yaratıyor. 

Girne, Kıbrıs: Ağustosta Gezilecek Yerler için Eğlenceli Çiftlerin Tercihi

Ağustosta balayı planın varsa Kıbrıs’ı da seçenekler arasına ekle deriz. Neden mi? Öncelikle Kıbrıs’ın sahilleri pek meşhur. Gece hayatı da hiç ondan geri kalır değil. Doğa ve tarih ile ilgili birçok rota sunan Kıbrıs, ayrıca birbirinden özel otellerinde yeni evli ya da ikinci balayını yaşamak isteyen çiftlere balayı suit’leri sunuyor. 

Ağustos Ayı İçin Alternatif Rotalar: Farkını Yansıtmak İsteyenlere 

agustosta-gezilecek-yerler

Yaz tatilinde farklı tecrübelere açık olanlar için de birçok destinasyon var. Bilinmezin peşinden gitmek isteyenler, keşfedilmemiş yerlerde kafa dinlemek ve maceralara çıkmak isteyenler, bu rotalarda aradıklarını bulacak.

Ağustos ayında standartların dışına çıkmak isteyen biriysen bu rotalar tam sana göre!

Almatı, Kazakistan: Doğanın Kalbini Keşfetmek için Ağustosta Gezilecek Yerler

Hazar Denizi’nin diğer ucunda kültürel bir hazine yatıyor: Kazakistan. Eski geleneklerin yaşatıldığı, doğal güzellikleri ile tabiat hayranlarını mest eden ve modern hayatı da yaşamının merkezine oturtabilmiş Kazakistan; yeni insanlar, yeni gelenekler ve yeni hikayeler dinlemek isteyenlerin beklentilerini karşılayacak. 

Almatı, Kazakistan’ın başkenti olarak hem modern hem de eski bir şehir.

Sinop: Karadeniz’in Gizli Hazinesi

Deniz, doğa, eğlence hayatı, gurme rotaları ve her şeyden önemlisi hayattan keyif alan insanlar… Sinop, tatil rotası olarak çok düşünülmüyor olabilir, ama burada bir cevher yatıyor. 

Karadeniz’in orta bölümünde bulunan Sinop, Boztepe Burnu üzerine kurulmuş bir şehir. Antik çağlardan beri bir yerleşim merkezi olarak kullanılmış Sinop, Karadeniz’in hırçın sularında yüzme ve muhteşem doğasında vakit geçirme fırsatı veriyor. Bu yaz bir Karadeniz turu düşünüyorsan belki de yolculuğa Sinop’tan başlamak çok iyi bir fikirdir !

Prag, Çekya: Yaz Tatilinde Avrupa’da Kültür Turu

Yazın Avrupa tatili yapmak, Orta Çağ’daki Avrupa kültürü ve mirasi hakkında bilgilenmek, kartpostal tadında kareler yakalamak ve kültür-sanat açısından bakış açını geliştirmek istiyorsan senin rotan Prag olmalı. 

Diğer popüler Avrupa şehirlerine göre daha ucuz bir tatil imkanı sağlayan Prag, uygun fiyatlı hostel olanakları, eğlenceli gece hayatı kültürü ve insanı büyüleyen mimarisi ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. 

 

Kaynak : Flypgs Blog

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
1
love
0
funny
0
angry
1
sad
0
wow
0