Aile Dostu Şehirler

Gezi Rehberi

Seyahat kültürünün gelişmesi, paket tur fiyatlarının düşmesi, uçak seferlerinin artması derken aileler eskisinden çok daha fazla tatile çıkıyor.

Yıl boyunca sömestr tatili başta olmak üzere resmi tatiller ve bayramlarda yeni yerlere gitmenin planlarını yapan çocuklu aileler hem çocukları için zihin açan bir etkinlik gerçekleştirirken hem de dinlenme fırsatını değerlendiriyor. Çocuklar ise yurt dışında yaşam ve iletişim gibi anlara tanık olup yepyeni bir dünyayı keşfediyor.

Aile dostu şehirleri ziyaret ederek çocukla seyahat etmenin zor olduğuna inananları şaşırtabilirsiniz.

Aile Dostu Şehirler

1. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en gözde turizm merkezi Dubai, çocuklu aileler için de çok sayıda alternatif sunan bir destinasyon. Burj Khalifa’nın eşsiz manzarası, tema parkları ve alışveriş merkezleriyle hem çocuklar hem de yetişkinler için tam anlamıyla bir cennet olan Dubai’de plajlar da cıvıl cıvıl.

Dünyanın en büyük kapalı tema parkı IMG Worlds of Adventure, su parkı Wild Wadi ve Şeyh Muhammed Kültür Merkezi Dubai kültürünü deneyimlemek ve benzersiz bir anıyla eve dönmek isteyenler için ideal.

2. San Francisco, ABD

7 tepeli şehir San Francisco, bu özelliği ile İstanbul’u anımsatırken, şehrin genel iklimi ve sıcakkanlı insanları tipik bir İzmir yansıması. Golden Gate Köprüsü’nden bisikletle geçebileceğiniz şehrin geniş yeşil alanları çocuklu aileler için muhteşem fırsatlar sunuyor.

San Francisco Körfezi’nde yer alan Angel Adası ise yürüyüş, bisiklet ve koşu gibi aktivitelerin yanı sıra yemek yemek ya da bir şeyler içip soluklanmak için de tercih edilebilir.

3. Amsterdam, Hollanda

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, dünyada en yoğun bisiklet kullanımının olduğu kentlerden biri. Kanalların sarıp sarmaladığı şehirde çocukla ziyaret edilebilecek onlarca butik müze bulunuyor. Çocukla binebileceğiniz tandem bisikletler ise aile aktivitesi için ideal.

NEMO Bilim Merkezi, yaz piknikleri için Vondelpark ve çocuklar için interaktif uygulamaların yapıldığı Rijkmuseum mutlaka ziyaret edilmeli.

4. Zürih, İsviçre

Hem yaz hem de kış mevsiminde İsviçre’nin en popüler kentlerinden biri olan Zürih, Alp Dağları’nın benzersiz coğrafyasına açılan bir kapı niteliğinde. Eğer yaz mevsiminde ziyaret ettiyseniz şehrin nehir ve göl kıyısındaki yürüyüş yollarını keşfedip serinleyebilirsiniz.

FIFA Dünya Kupası Müzesi, futbola merakı olan çocuklar için hoş bir durak. Bisiklet ve kaykay parklarıyla alternatif aktivitelere ev sahipliği yapan şehir merkezinde dağ sporları yapmak için ise Zürih’ten Interlaken’e giden trene binmeniz gerekiyor. Bu tren Alp Dağları’nın görkemli dünyasını keşfetmek için muhteşem bir rotayı izliyor.

Kaynak: turna.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle