Akdeniz’de Güzelliği İle Büyüleyen Masmavi Bir Ada Ülkesi: Malta

malta adası gezilecek yerler Gezi Rehberi

Akdeniz’de yer alan bir ada ülkesi olan ve güzelliği ile insanı büyüleyen masmavi bir ülke olarak tanınan ülke Malta, hakkında bilmedikleriniz ve gezilecek yerler hakkında merak ettiklerinizi yazımızda derledik.

Güzelliği ile büyüleyen Malta, dünya üzerindeki en küçük ülkelerden biri olarak tanınaktadır. Malta’nın aslında, 7 adacıktan oluştuğu ise oldukça az kişi tarafından bilinen bir detaydır.

Malta Hakkında Bilinmeyenler

Pek çok insanın adını bildiği ancak Malta hakkında bilinmeyenler konusunda çok az şey bildiği görülmektedir. 7 adacıktan meydana gelen ve bir ada ülkesi olan Malta’da aslında sadece Malta ve Gozo adasında yaşam vardır. Bir diğer büyük ada sayılan Comino’da ise yalnızca bir adet oldukça lüks bir tatil köyü bulunduğu biliniyor. Malta’yı oluşturan bu yedi adanın kaplamış olduğu toplam alanın 316 metrekare olduğu biliniyor.

Uzmanlar tarafından Malta hakkında pek çok teori üretilmiştir. Uzmanların görüşüne göre, Malta adaları Akdeniz’in izole adalarından biridir. Malta’da yaşama dair belirtiler M. Ö. 5000 yılına dayanmaktadır. Bir başka deyişle Malta’da yaşam Neolitik Dönem’de başlamıştır. Ayrıca bu dönemden itibaren Malta, pek çok topluluğa ev sahipliği yapmıştır.

Malta’nın Tarihi

Neolitik Dönem’den itibaren yaşam izleri bulunan Malta’nın tarihi hakkındaki en eski kanıt bu eski çağlardan kaldığı bilinen 11 anıt yapısıdır. Bu yapılar UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Malta’nın 150 yıl İngiliz sömürgesi olduğu biliniyor. Bu güzel ada ülkesi bağımsızlığını 1964 yılında kazanarak, 1974 yılında cumhuriyet olmuştur. Malta’nın 2004 yılında ise AB’ye katılmış olduğu biliniyor.

Malta’da Gezilecek Yerler

Aslında kadim bir tarihe sahip olan ama bağımsızlığı oldukça yakın bir tarhte kazanmış olan ülkede gezilecek yerler adeta insanı büyülemektedir. Malta’da gezilecek yerler arasında ilk sayabileceğimiz yer Tarxien Tapınakları’dır. Bu tapınaklar M. Ö. 3100 yılına tarihlenmektedir. Tapınaklar UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Ayrıca bu tapınaklar bilinen en eski tapınaklardan biri olarak tanınmıştır.

Bir balıkçı kasabası olan Marsaxlokk, balıkçı tekneleri ile ünlüdür. Bu tekneler “luzzu” adıyla da bilinmektedir. Bu tekneler renk renk olması ile adeta bir renk cümbüşü yaratır ve görenleri mest eder.

Vittoriosa – Isla – Bormla üçlü şehri Valletta’nın karşısında kurulmuştur. Bu şehirler çok önceki zamanlarda bir isimle tanınmaktaydı. Ancak turist rehberlerinin üç şehri de farklı isimle anmaya başlaması sebebiyle günümüzde şehir üçlemesi olarak tanınırlar.

Malta ve Osmanlı tarihi için de bu üç şehir oldukça önemlidir. Malta şehrindeki insanların Osmanlı Devleti’ne karşı yaptıkları son savunmanın bu üç şehirden yapıldığı biliniyor. Bu üç şehri gezerek hem Malta’ya hem de Osmanlı’ya dair tarihi bir seyahat yapabilirsiniz. Bu tarihi panoramaya şehirlerdeki müzelerden ulaşabilirsiniz.

Malta’nın en tanınan yapılarından biri Büyük Üstadlar Sarayı olarak bilinir. Malta’nın 1530 ile 1800 yılları arasında St. Jean Şövalyeleri tarafından yönetildiği biliniyor. Rodos’u Osmanlı Devleti fethedene dek Rodoslu şövalyeler Malta’ya gönderilmiştir. Burada şövalyeler için Büyük Üstatlar Sarayı inşa edilmiş ve bu yapı en büyük üstatların mekanı haline gelmiştir.

Valette şehri adını Maltalı bir komutan olan Jean Parisot La Valette’den almıştır. Malta’da görmeniz gereken yerler arasında sıralanan şehir, Malta’nın başkenti olarak tanınır. Valette şehri tarihi 1565 yılındaki Osmanlı Devleti kuşatmasının bitmesinden hemen sonraya dayanır. Bu şehri günümüzde popüler yapan durum ise herkes tarafından merakla takip edilmiş olan Game of Thrones dizisine ev sahipliği yapmasıdır. Bu şehir ziyaretçilerini adeta zamanda yolculuğa çıkarmaktadır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle