Akdeniz’in Cenneti; Antalya Theimiussa Sahili

antalya kemer sahili Türkiye

Antalya Theimiussa sahili, Helenistik dönemin izlerini taşıdığı gibi berrak denizi, tarihi dokuları ile ilgi çekmeye devam ediyor.

Antalya Theimiussa sahili, M.Ö 4. Yüzyıla dayanan köklü bir tarihi sahip. Helenistik dönemlerde yaşam merkezi olduğu düşünülen bölgede, mezarlar ve tapınak kalıntıları var. İlk dikkatinizi çekecek olan tarihi dokular arasında oldukça eski mezarlar bulunuyor. Denizi ise altını net bir şekilde göreceğiniz kadar berrak ve temiz.

Antalya Theimiussa Sahili

Akdeniz’in en çok turist ağırlayan kenti olan Antalya, içerisinde oldukça fazla sahili ve tarihi dokuları olan bir şehir. Şehri seyahat ettiğinizde, sakin ve sessiz bir tatil yapmayı düşünürseniz, rotanızı Theimiussa Sahiline çevirebilirsiniz.

Theimiussa Sahili, Antalya’nın en sakin sahillerinden biri. Etrafından konaklamak için tercih edebileceğiniz butik oteller de mevcut. Şehir merkezine göre daha uygun fiyatlarla kalabileceğiniz birçok otel bulunuyor.

Sahile indiğinizde mavinin en güzel tonları sizi karşılıyor. Denizi oldukça temiz, berrak bir görünüme sahip. Sahilin etrafı ise tarihi dokularla çevrili. Özellikle mezar kalıntılarına rast gelebilirsiniz. Tapınak kalıntıları ve kayalıklarla çevrili olan sahilde, huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya Theimiussa sahili ziyaretinizde mutlaka Antalya’nın görmeye değer diğer sahillerini de ziyaret etmelisiniz. Sahillerin arası çok uzak olmadığı için kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda arabanız olmasa da şehirde kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları da mevcut.

Antalya sahilleri arasında en sakin olanı, Theimiussa Sahili diyebiliriz. Daha berrak bir deniz görmek istiyorsanız, Kekova sahili de ziyaret edeceğiniz alanlar arasına eklenmeli. Kekova Sahili, Türkiye’nin en berrak denizine sahip olma özelliği taşıyor. Kaplumbağaların yaşam alanı olan bu sahilde “caretta” ile taşınabilirsiniz.

Adrasan sahili de sakin bir tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği sahiller arasında yer alıyor. Bu sahili Theimussa sahilinden ayıran, etrafının yeşillerle kaplanmış olması. Mavi ve yeşilin en güzel tonları içerisinde tatil yapabilirsiniz. Antalya’ya gittiğinizde Olympus Antik Kenti de görmeniz gereken yerlerden biri.

Olympus Antik Kenti, tarihi çok eskilere dayanan bir kent. Şehrin içerisinde gizemli bir lahit var ve korsanlara ait olduğu düşünülüyor. Korsanların yaşam alanı olan bu kentte, birçok tarihi kalıntı var. Ziyaret etmek istediğinizde girişte müze kartı almanız gerekiyor. Dilerseniz rehber eşliğinde de gezebiliyorsunuz.

Antalya Theimiussa Sahili Nerede?

Theimiussa Sahili, Antalya’nın Demre ilçesinde bulunuyor. Arabanız yoksa toplu taşıma araçları ile sahile gidebilirsiniz. Burası, Antalya’nın en sakin sahillerinden biri olma özelliğine sahip. Yaz aylarında çok fazla ziyaretçisi olsa da ilkbahar aylarında gittiğinizde oldukça sessiz ve sakin bir tatil yapma şansı bulabilirsiniz.

Sahilin etrafı kayalıklarla ve tarihi kalıntılarla çevrili. Tarihi çok eskilere dayandığı için özen gösterilen ve korunan bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Etrafındaki tarihi dokuları görebileceğiniz gibi yakınlarında bulunan tarihi kentleri de gezebilirsiniz.

Theimiussa Sahilinde tatil yapmak istiyorsanız Demre ilçesinde ev veya otelde konaklayabilirsiniz. Butik oteller ve villalar şehrin bu bölgesinde bulunuyor. Dilerseniz ev kiralayarak da kalabilirsiniz. Otelleri, sahili son derece yakın. Kaldığınız otellerden yürüyerek sahile ulaşabilirsiniz. Demre, Kaş ve Finike’ye yakın olduğu için diğer sahillere de kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

Antalya Theimiussa Sahili Tarihi Theimiussa Sahili, Helenistik dönemde yaşam merkezi olduğu düşünülen bir bölge. Burada, M.Ö 4. Yüzyıldan olduğu düşünülen birçok tarihi doku bulunuyor. Antalya Theimiussa sahili, etrafında kayalıkların ve tarihi dokuların yer aldığı bir görünüme sahip. Mezarlıklar, tapınaklar gibi kalıntılar arasında berrak, tertemiz bir deniz sizi karşılıyor.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle