Almanya’nın Görkemli Şehri: Köln Gezi Rehberi

Meşhur Ren nehrinin birleştiği yerdeki, Almanya’nın en eski şehri, kolonyanın başkenti, görkemli şehir Köln. Köln Gezi Rehberi ile Köln’ü tanımaya hazır mısınız? Köln gezi rehberi için gezi listesine geçmeden önce, Köln nerededir ve nasıl gidilir, nasıl bir yerdir, Köln’ün tarihi gibi konuları özetlemekle başlayalım. Masallara konu olmuş Ren nehrinin kollarının birleştiği yerde bulunan Köln şehri, Almanya’nın en büyük 4. şehridir ve nüfusu da 4.5 milyon civarındadır. Ayrıca Almanya’da yaşayan Türklerin Berlin’den sonra en yoğun olduğu 2. şehirdir. İngilizce olarak Cologne şeklinde yazılan şehir, kolonyası ve parfümleriyle nam salmıştır. Hatta 1700’lü yıllarda dünyadaki ilk kolonyanın Köln şehrinde yapılmış olmasından dolayı adı kolonya olmuştur. Köln’ün Tarihi Köln şehrinin tarihi ile ilgili bilgiler M.Ö. 50 yıllarına kadar gitmektedir. Uzun ve değişik bir tarihi geçmişe sahip şehri kuranlar Romalılardır. Halende Romalıların etkisi mimari olarak devam etmektedir. İkinci Dünya Savaşı’nda Köln’ün %90’ı hasar görmüştür ama çok büyük bir çaba ve başarı ile heryer tekrar düzenlenmiş […]

Almanya’nın Görkemli Şehri: Köln Gezi Rehberi

Meşhur Ren nehrinin birleştiği yerdeki, Almanya’nın en eski şehri, kolonyanın başkenti, görkemli şehir Köln. Köln Gezi Rehberi ile Köln’ü tanımaya hazır mısınız?

Köln gezi rehberi için gezi listesine geçmeden önce, Köln nerededir ve nasıl gidilir, nasıl bir yerdir, Köln’ün tarihi gibi konuları özetlemekle başlayalım.

Masallara konu olmuş Ren nehrinin kollarının birleştiği yerde bulunan Köln şehri, Almanya’nın en büyük 4. şehridir ve nüfusu da 4.5 milyon civarındadır. Ayrıca Almanya’da yaşayan Türklerin Berlin’den sonra en yoğun olduğu 2. şehirdir. İngilizce olarak Cologne şeklinde yazılan şehir, kolonyası ve parfümleriyle nam salmıştır. Hatta 1700’lü yıllarda dünyadaki ilk kolonyanın Köln şehrinde yapılmış olmasından dolayı adı kolonya olmuştur.

Köln’ün Tarihi

Köln şehrinin tarihi ile ilgili bilgiler M.Ö. 50 yıllarına kadar gitmektedir. Uzun ve değişik bir tarihi geçmişe sahip şehri kuranlar Romalılardır. Halende Romalıların etkisi mimari olarak devam etmektedir. İkinci Dünya Savaşı’nda Köln’ün %90’ı hasar görmüştür ama çok büyük bir çaba ve başarı ile heryer tekrar düzenlenmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

Köln’e Nasıl Gidilir?

Köln’e nasıl gidebilirim sorusuna açıkçası çok alternatif mevcuttur. En pratik yol tabii ki havayoludur. İstanbul’dan Köln-Bonn havalimanına direkt seferler ile 3 saatlik bir seyahat sonucu Köln’e ulaşabilirsiniz. Havalimanından da trenlerle ya da taksilerle şehir merkezine ulaşmanız oldukça kolaydır. Bunun dışında karayolu ve demiryolu ile de Köln’e gelebilmeniz mümkündür hatta Ren nehri üstünden yapılan gemi turlarını da eklersek deniz yolu ile de ulaşım mümkündür. Şehir merkezinde ise birçok yer yürüme mesafesindedir.

Köln’de Nerelere Gitmeliyim?

Bu görkemli güzel şehirde, hem muhteşem tarihinin bıraktığı eserleri, hem eğlenebileceğiniz keyif alacağınız yerleri, hem de leziz mutfağını tadabileceğiniz mekanları gezebilirsiniz. Köln’de nerelere gidilir sorusunun cevabı çok fazladır ama en önemli gördüklerimizi sizler için şu şekilde sıraladık;

1-) Köln Dom Katedrali

1248’de inşaatı başlamış ama birçok nedenden ötürü yaklaşık 600 yıl kadar ara verilmiş ve 19. yüzyılda tamamlanıp Katolik Hristiyanlar için ibadete açılmış olan Köln Dom Katedrali, gotik bir stil ile tasarımı yapılmış olup, Köln şehrinin simgesi halini almıştır. Kapladığı alan ve kubbe uzunluğu ile bu görkemli katedral, Avrupa’nın en büyük 2., dünyanın ise 3. büyük katedralidir. Şehrin 2. Dünya Savaşı’nda bombalanmayan ve dolayısıyla zarar görmeyen tek yeri olması dikkat çekici bir detaydır. Yılda 6 milyonun üzerinde ziyaretçinin geldiği katedral, Köln’de ilk gezilecek yer sorusunun direkt olarak adrestir.

2-) Çikolata Müzesi

Köln’deki tarihi yerleri gezmeye devam ederken bir tatlı arası vermenin ve harika bir mekanı görmenin zamanı geldi. Çikolata denince akla gelen ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Dünyanın ilk çikolata müzesi olarak 1993 yılında açılan müze de, çikolata kazanı, çikolata şelalesi, kakao çekirdeklerinin yetiştiği botanik bahçe oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca kakaonun tüm tarihini süreçlerini burada keyifle izleyebilirsiniz. Müze, 3000 yıllık bir kültür olan çikolata kültürünü hem Almanya hem de dünya çikolata kültürü olarak, tarihsel süreçleriyle anlatmaktadır. Ziyaretiniz süresince burnunuzda hep bir çikolata kokusu olacaktır.

3-) Roma – Germen Müzesi

3. yüzyılda Romalılara bağlı bir bölge olan Köln’de yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkmış benzeri olmayan güzellikteki eserlerin sergilendiği müze binasının açılış yılı 1974’tür. En meşhur eserler ise Dionysos mozaikleri ve anıt mezardır. Ludwig Müzesi’nin hemen dibinde Köln Katedrali’nin de çok yakınındadır. Roma – Germen müzesi Köln’de mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinde üst sıralardadır.

4-) Köln Kolonya Müzesi

Şehre ismini Köln Kolonyasının tarihi süreçlerini görebileceğiniz bu harika müze de, yüzlerce türde kolonyayı ve şişe tasarımlarını bir arada görebilirsiniz. Dünyanın en eski parfüm firması ve ilk parfüm imalatının yapıldığı yer Köln’dür. Bu harika müze ise görülmeye değer harika bir mekandır.

5-) Hohenzollern Köprüsü

Ren nehrinin iki kıyısına kurulmuş olan Köln şehrinde, bu iki yakayı birleştiren harika köprüyü geçmeden Köln gezinizi asla bitirmemek gerekir. Köprü yaya, araçla hatta trenle gezilebilmektedir. Paris’teki Aşıklar köprüsündeki gibi bir sürü aşk kilidi mevcuttur. 2005’te bir çiftin asmasıyla başlayan kilit asma adeti devam etmiştir. Bu şekilde köprü aşıklar köprüsü haline gelmiştir. Asma kilidi asan çiftlerin sonrasında kilidi Ren nehrine atarlar, kilit açılmadığı sürece de aşkın devam edeceğine inanılmaktadır. Köln’de gidilmesi gereken yerler listesinin sonu bu köprüdür diyebiliriz.

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.