Almanya’nın Görkemli Şehri: Köln Gezi Rehberi

köln gezi Avrupa

Meşhur Ren nehrinin birleştiği yerdeki, Almanya’nın en eski şehri, kolonyanın başkenti, görkemli şehir Köln. Köln Gezi Rehberi ile Köln’ü tanımaya hazır mısınız?

Köln gezi rehberi için gezi listesine geçmeden önce, Köln nerededir ve nasıl gidilir, nasıl bir yerdir, Köln’ün tarihi gibi konuları özetlemekle başlayalım.

Masallara konu olmuş Ren nehrinin kollarının birleştiği yerde bulunan Köln şehri, Almanya’nın en büyük 4. şehridir ve nüfusu da 4.5 milyon civarındadır. Ayrıca Almanya’da yaşayan Türklerin Berlin’den sonra en yoğun olduğu 2. şehirdir. İngilizce olarak Cologne şeklinde yazılan şehir, kolonyası ve parfümleriyle nam salmıştır. Hatta 1700’lü yıllarda dünyadaki ilk kolonyanın Köln şehrinde yapılmış olmasından dolayı adı kolonya olmuştur.

Köln’ün Tarihi

Köln şehrinin tarihi ile ilgili bilgiler M.Ö. 50 yıllarına kadar gitmektedir. Uzun ve değişik bir tarihi geçmişe sahip şehri kuranlar Romalılardır. Halende Romalıların etkisi mimari olarak devam etmektedir. İkinci Dünya Savaşı’nda Köln’ün %90’ı hasar görmüştür ama çok büyük bir çaba ve başarı ile heryer tekrar düzenlenmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

Köln’e Nasıl Gidilir?

Köln’e nasıl gidebilirim sorusuna açıkçası çok alternatif mevcuttur. En pratik yol tabii ki havayoludur. İstanbul’dan Köln-Bonn havalimanına direkt seferler ile 3 saatlik bir seyahat sonucu Köln’e ulaşabilirsiniz. Havalimanından da trenlerle ya da taksilerle şehir merkezine ulaşmanız oldukça kolaydır. Bunun dışında karayolu ve demiryolu ile de Köln’e gelebilmeniz mümkündür hatta Ren nehri üstünden yapılan gemi turlarını da eklersek deniz yolu ile de ulaşım mümkündür. Şehir merkezinde ise birçok yer yürüme mesafesindedir.

Köln’de Nerelere Gitmeliyim?

Bu görkemli güzel şehirde, hem muhteşem tarihinin bıraktığı eserleri, hem eğlenebileceğiniz keyif alacağınız yerleri, hem de leziz mutfağını tadabileceğiniz mekanları gezebilirsiniz. Köln’de nerelere gidilir sorusunun cevabı çok fazladır ama en önemli gördüklerimizi sizler için şu şekilde sıraladık;

1-) Köln Dom Katedrali

1248’de inşaatı başlamış ama birçok nedenden ötürü yaklaşık 600 yıl kadar ara verilmiş ve 19. yüzyılda tamamlanıp Katolik Hristiyanlar için ibadete açılmış olan Köln Dom Katedrali, gotik bir stil ile tasarımı yapılmış olup, Köln şehrinin simgesi halini almıştır. Kapladığı alan ve kubbe uzunluğu ile bu görkemli katedral, Avrupa’nın en büyük 2., dünyanın ise 3. büyük katedralidir. Şehrin 2. Dünya Savaşı’nda bombalanmayan ve dolayısıyla zarar görmeyen tek yeri olması dikkat çekici bir detaydır. Yılda 6 milyonun üzerinde ziyaretçinin geldiği katedral, Köln’de ilk gezilecek yer sorusunun direkt olarak adrestir.

2-) Çikolata Müzesi

Köln’deki tarihi yerleri gezmeye devam ederken bir tatlı arası vermenin ve harika bir mekanı görmenin zamanı geldi. Çikolata denince akla gelen ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Dünyanın ilk çikolata müzesi olarak 1993 yılında açılan müze de, çikolata kazanı, çikolata şelalesi, kakao çekirdeklerinin yetiştiği botanik bahçe oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca kakaonun tüm tarihini süreçlerini burada keyifle izleyebilirsiniz. Müze, 3000 yıllık bir kültür olan çikolata kültürünü hem Almanya hem de dünya çikolata kültürü olarak, tarihsel süreçleriyle anlatmaktadır. Ziyaretiniz süresince burnunuzda hep bir çikolata kokusu olacaktır.

3-) Roma – Germen Müzesi

3. yüzyılda Romalılara bağlı bir bölge olan Köln’de yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkmış benzeri olmayan güzellikteki eserlerin sergilendiği müze binasının açılış yılı 1974’tür. En meşhur eserler ise Dionysos mozaikleri ve anıt mezardır. Ludwig Müzesi’nin hemen dibinde Köln Katedrali’nin de çok yakınındadır. Roma – Germen müzesi Köln’de mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinde üst sıralardadır.

4-) Köln Kolonya Müzesi

Şehre ismini Köln Kolonyasının tarihi süreçlerini görebileceğiniz bu harika müze de, yüzlerce türde kolonyayı ve şişe tasarımlarını bir arada görebilirsiniz. Dünyanın en eski parfüm firması ve ilk parfüm imalatının yapıldığı yer Köln’dür. Bu harika müze ise görülmeye değer harika bir mekandır.

5-) Hohenzollern Köprüsü

Ren nehrinin iki kıyısına kurulmuş olan Köln şehrinde, bu iki yakayı birleştiren harika köprüyü geçmeden Köln gezinizi asla bitirmemek gerekir. Köprü yaya, araçla hatta trenle gezilebilmektedir. Paris’teki Aşıklar köprüsündeki gibi bir sürü aşk kilidi mevcuttur. 2005’te bir çiftin asmasıyla başlayan kilit asma adeti devam etmiştir. Bu şekilde köprü aşıklar köprüsü haline gelmiştir. Asma kilidi asan çiftlerin sonrasında kilidi Ren nehrine atarlar, kilit açılmadığı sürece de aşkın devam edeceğine inanılmaktadır. Köln’de gidilmesi gereken yerler listesinin sonu bu köprüdür diyebiliriz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle