Amasya Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar  

amasya gezilecek yerler Türkiye

Amasya gezilecek yerler ve tarihi mekanlar size benzersiz bir deneyim yaşatabilir. Turistlerin sıkça ziyaret ettiği mekanları görerek Amasya gezilecek yerler konusunda güzel anılar biriktirebilirsiniz. Kendine has bir doğası ve yaşam tarzı olan bu şehir geçmişin izlerini de taşımaktadır. Tarihi açıdan uygun bir gezi alanının keyfini çıkarabilirsiniz.

Amasya’da En Popüler Yerler Nereler?

Amasya’da gezilecek yerler denince merkeze yakın çok sayıda önemli yapı ve manzara bulunabilmektedir.  Mimari yapılarda II. Bayezid Külliyesi, Amasya Kalesi, Yalıboyu Evleri en sık tercih edilen alanlardır. Hazeranlar Konağı da önemli tarihi yerlerden biridir. Burmalı Minare Cami ile dini mekanların görsel değerlerini hissedebilirsiniz. Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları da bu değerleri canlı tutan yerlerden biridir.

Amasya Müzeleri 2022

En popüler Amasya müzeleri Amasya Arkeoloji Müzesi ve Şehzadeler Müzesi’dir. Merkezde bulabileceğiniz bu müzeler şehrin tarihi dokusuna kendinizi daha yakın hissetmenizi sağlayacaktır. Giriş dönemlerini takip ederek gün içinde kendiniz veya sevdiklerinizle bu önemli yerleri görebilirsiniz.

Amasya’da Ne Yenir? Meşhur Amasya Çorbaları

Amasya’da ne yenir diyorsanız birbirinden güzel damak tadına uygun lezzetleri bulabilirsiniz. Misket olarak da bilinen Amasya elmasını mutlaka denemelisiniz.

  • Amasya çörekleri kahvaltıların meşhur yiyeceklerindendir. Akşamüstü çaylarında da atıştırmalık olarak bu çörekler çok sevilmektedir.
  • Misafirleriniz olacağında Merzifon keşkeği mutlaka denemeniz gereken tatlardan biridir. Kendine has baharatları olan bu geleneksel lezzeti öncesinde Toyga Çorbası yaparak da sunabilirsiniz. Çatal çorbası da en güzel seçeneklerden biridir.

Amasya’da çorba kültürünün çok gelişmiş olduğunu çeşitlerden de anlayabilirsiniz. Topalak çorbası, Helle, Haluçka, Sakala Çarpan çorbalarını deneyebilirsiniz. Sakala Çarpan çorbası topalak çorbası olarak da bilinmektedir.

Amasya’da Ne Zaman Gezilir?

Amasya gezilecek yerler konusu dışında ne zaman gezilir konusuna da önem vermelisiniz. Amasya iklim özellikleri bakımından kış aylarında sert olan bir şehirdir. Buraya ilkbahar ve yaz döneminde gelerek baharın tadını çıkarabilirsiniz. Sonbaharda da ziyaretçiler epey çoğalmaktadır. Elbette kendi tercihleriniz senenin dönemlerine göre değişebilecektir.

Amasya Doğal Güzellikleri 

Amasya doğal güzellikleri, sıralamasında özel koruma altına alınmış birçok yer bulunmaktadır. Göl ve kaplıca yönünden zengin bu şehirde

  • Artukbey Kaplıcaları
  • Yedi Kuğular Kuş Cenneti
  • Amasya Borabay Gölü
  • Terziköy Kaplıcası en meşhur yerlerdendir. Bu yerlere turistik seyahat yapan yerle iletişime geçebilir, kendi imkanlarınızla da ulaşabilirsiniz.

Amasya Nerede Hangi Bölgede?

Amasya nerede hangi bölgede diyorsanız Karadeniz Bölgesi’nde bulunan bir ildir. Gelişmekte olan iller arasındaki bu yer denize kıyısı olmasa da çok sayıda önemli savaşın ve mücadelenin merkezinde olmuştur. Şehrin ismi de bir Amazon kraliçesinin adından oluşturulmuştur. Amasis isminden gelen Amasya ili zamanla bu isme dönüşmüştür.

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

Amasya Merkez ve ilçelere ulaşım için birçok yöntemi kullanabilirsiniz.  Karadan ulaşım için hemen her yerden ulaşım mümkündür. Havayolunu kullanarak da farklı seçenekleri deneyebilirsiniz. Amasya ulaşımı en kolay kentler arasındadır. Özel aracınızla, bir tur firmasıyla, araç kiralama işlemiyle de şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

  • Amasya istikametine karayoluyla gidecekler için batıdan çorum ilini kullanabilirsiniz.
  • Güneyden tokat ve Yozgat illerini takip ederek Amasya iline ulaşım mümkündür.
  • Orta Karadeniz iç kısmındaki Amasya’ya kuzeyden samsun ilini kullanarak da ulaşabilirsiniz.
  • Amasya iline gelmeden önce gezi hazırlıklarınızı yapmak üzere yol haritasını çıkarmanız önerilir. Belirli aralıklarla yol çalışması olan tünel çalışmalarını bilmek avantajlı olacaktır.

Amasya gezilecek yerler sıralamasını yaparken daha birçok yeri de listenize ekleyebilirsiniz. Yolda yeme içme ve konaklama alanlarını bolca bulacağınız istikametleri seçebilirsiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle