Amerika’ya GreenCard ile gelenlerin ilk yapacakları

1. Telefon hattı İlk olarak yapmanız gereken şey (yaşayacak bir yeriniz olduğunu var sayarak) bir GSM hattı almak ve Türkiye’den gelen birisi için kulağa oldukça pahalı gelecek. Ortalama 3 ana GSM şirketinin de ücretleri hemen hemen aynı. Kalite olarak sıralama ise Verizon, AT&T ve T-Mobile şeklinde olduğunu öğrendim En uygun olanın ise T-Mobile olduğunu öğrendiğim için hattımı buradan çıkarttım. Çıkarttığım sırada herhangi bir kredi geçmişim olmadığı için Prepaid (kontörlü değil) bir hat alabildim. Siz isterseniz geldiğinizde araştırın fiyatları aynıysa Verizon seçebilirsiniz. Aldığım paket: $50 Simply Prepaid(10GB 4G LTE)WC — $50/month Bu hattın özelliği ödemenizi dönem sonu yerine dönem başında peşinen yapmanız ve bunun için bir kredi skoru kontrolü yapılmaması. Bu arada eş, dost T-Mobile kullanan varsa aile planına dahil olabilirsiniz, bu durumda kişi başı 40$’a kadar düşebiliyor ücret. Amerika’daki hemen hemen her şey için kredi kontrolü yapılıyor ve bu skorun oluşabilmesi için öncelikle SSN (Sosyal güvenlik numarası / Social Security Number) sahibi olmak ve bir […]

Amerika’ya GreenCard ile gelenlerin ilk yapacakları

telefon hattı ile ilgili görsel sonucu

1. Telefon hattı

İlk olarak yapmanız gereken şey (yaşayacak bir yeriniz olduğunu var sayarak) bir GSM hattı almak ve Türkiye’den gelen birisi için kulağa oldukça pahalı gelecek. Ortalama 3 ana GSM şirketinin de ücretleri hemen hemen aynı. Kalite olarak sıralama ise Verizon, AT&T ve T-Mobile şeklinde olduğunu öğrendim En uygun olanın ise T-Mobile olduğunu öğrendiğim için hattımı buradan çıkarttım. Çıkarttığım sırada herhangi bir kredi geçmişim olmadığı için Prepaid (kontörlü değil) bir hat alabildim. Siz isterseniz geldiğinizde araştırın fiyatları aynıysa Verizon seçebilirsiniz.

Aldığım paket: $50 Simply Prepaid(10GB 4G LTE)WC — $50/month

Bu hattın özelliği ödemenizi dönem sonu yerine dönem başında peşinen yapmanız ve bunun için bir kredi skoru kontrolü yapılmaması. Bu arada eş, dost T-Mobile kullanan varsa aile planına dahil olabilirsiniz, bu durumda kişi başı 40$’a kadar düşebiliyor ücret.

Amerika’daki hemen hemen her şey için kredi kontrolü yapılıyor ve bu skorun oluşabilmesi için öncelikle SSN (Sosyal güvenlik numarası / Social Security Number) sahibi olmak ve bir banka hesabınızın olması.

T-Mobile hattımı sınırsız dakika, sınırsız sms ve sınırsız internet (ilk 10gb yüksek hızda sonrasında; önceliksiz olarak aynı veya düşük hızda) ile yüklü olacak şekilde aldım. Daha sonra web sitesine girerek kendime bu telefon numarası ile bir hesap oluşturdum bu hesaba adres bilgilerimi girerek sayfanın çıktısını aldım.

2. Banka Hesabı

Hattı çıkarttığımdaki verilen kağıtla beraber aldığım çıktıyla bankaya gittim, çünkü adres doğrulayıcı bir bilgi olmadan malesef hesap açmıyorlar. 
Gittiğim banka TD Bank oldu çünkü hesaptaki belli bir meblanın altına düştüğünde bankaların hesaptan aylık olarak bir mebla çektiğini öğrendim, TD Bank’ta bu mebla 100$ ve en düşük olan bankaydı. Ardından belli bir mebla yatırdım. Banka kartınızı hemen o dakikada verecekler. Ayrıca müşterilerine en çok değer veren bir Kanada bankası olduğunu öğrendim =)

3. Para Aktarmak

Türkiye’den para aktarmak dertli bir süreç, üzerimde de belli bir meblanın üstünde parayla gelmek hem zor hem de riskli olduğu için Türkiye’de TEB’de bir dolar hesabı açtırıp ve paramı bu hesaba yatırmıştım. Online bankacılık üzerinden kartımın yurt dışında kullanacağı hesap olarak bu hesabı seçtim.
Bu noktada Bank Of America üzerinden belirli bir meblaya kadar fark ödemeden hesabınızdan para çekiyorsunuz, ancak gitmeden şubeye uzun süre yurt dışında bulunacağınızı belirtmekte fayda var yoksa tedbir olarak hesabınızı kapatabilirler. Ben günlük olarak 600$ ile 100$ arası meblalar çekerek TD Bank’taki hesabıma bankamatik üzerinden para yatırdım. Herhangi bir ekstra ücret ödemedim

4. Sosyal Güvenlik Numarası

SSN almak için yakındaki bir Social Security Administration ofisine gitmeniz gerekiyor, burası klasik bir devlet dairesi numaranızı alıp bekliyorsunuz, size geldiğinde SSN almak istediğinizi belirtiyorsunuz, pasaportunuzdaki numaralara ve bilgilere göre bu formu doldurup başvurunuzu yapıyorsunuz. Yaklaşık 1 hafta içerisinde SSN adresinize zarf ile teslim ediliyor. Dikkat etmeniz gereken bu numarayı kimseyle paylaşmamak ve mecbur değilseniz kimseyle paylaşmamak. Bu numarayı aldıktan sonra tekrar bankaya gidip ssn güvenlik numaranızı paylaşın / güncelletin.

5. Ehliyet

Yaşadığınız konuma göre değişmekle beraber yakındaki bir DMV ofisine gitmek. Her eyaletin DMV sitesi adresi farklı ben NY’da bulunduğum için buranın adresini verdim. Resmi gibi duran DMV.org’un konuyla bir ilgisi yok buna da dikkat edin. Ehliyet alabilmek için vermeniz gereken kağıtların birer puan değeri var ehliyete başvurabilmek için toplam 5 puanınız olması gerekiyor. Bunlar 1 adet kimliğinizi doğrulayan (pasaport) 2 tane de adresinizi doğrulayan belge. (banka kartınız / ssn numaranız / gsm hattınızın bilgileri) Bu belgeleri teslim ettiğinizde DMV’de mümkünse sabahın köründe açıldığı saatte gidip form doldurup sıra bekleyerek ehliyetiniz için gereken sınava girebilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız direkt sınava girebilirsiniz ben bu siteyi kullandım. Ayrıca DMV sitesinde de gerekli ihtiyacınız olabilecek bilgiler mevcut. Buraya ödediğim mebla 70$, sınava istediğiniz kadar ve hergün girebilirsiniz. Bir günde birden fazla defa girebilirsiniz. Ben ilk seferde geçtim. Tipinize giderken dikkat etmekte fayda var zira burada fotoğrafınız çekilecek ve süper çirkin bir fotoğrafınız bu kimliğe basılacak. Ödemenizi nakit veya banka kartınız ile yapabilirsiniz.

Sınav 20 sorudan oluşuyor. 4 adet tabela ve 16 adet normal soru var. Tabelaların en az 2’sini bilmeniz gerekiyor. Yanıtların %70’i doğru olmalı, bu da 2’tanesi tabela olmak üzere 14 doğru cevap yapıyor.

Ehliyetinizin size birden fazla faydası olacak. İlki kimlik yerine geçeceği için yanınızda pasaport, green card taşımayacaksınız. Ayrıca araç gereken bir işe girebilirsiniz. Bu da teslimat veya sigortacılık işi olabilir.

Ehliyet sınavını geçtikten sonra, anında size yanınızda ehliyet sahibi birisiyle beraber kullanabileceğinize dair bir kağıt verilecek daha sonra bu kağıt adresinize kart olarak teslim edilecek. Bu noktadan sonra 5 saatlik kursa katılmanız gerekiyor. Bu kursu en uygun ücretli veren yerden alabilirsiniz. Fiyatlar 50$ ve altı şeklinde. Bu kursta yapmanız gereken bir video izlemek bu videoyu izledikten sonra izlediğinize dair kayıtla beraber direksiyon sınavınız için gün alıyorsunuz ve belirtilen yere araç sahibi bir yakınınız ve onun arabasıyla gidip sınava giriyorsunuz. Aracı kendiniz getirmeniz gerekiyor. Bu sınavı da geçerseniz ehliyetinizi alabiliyorsunuz.

 

Ek Bilgi;

Sonradan öğrendiğim neden greencard’ım gelmedi sorunun cevabını ise sonradan öğrendim, bu adresten green card paranızı ödemeniz gerek. Bu da yaklaşık 220$, kartınızla bu ödemeyi siteden yapabilirsiniz. Ödemeden sonra en geç 120 gün içerisinde kartınızın teslim edileceği söyleniyor. Ancak SSN olduğu sürece işe girmeniz için bir engeliniz yok, pasaportunuzdaki vize de 1 yıl süreyle içeride kalma hakkınızı garantiliyor.
Ödeme yaparken sorulan rakamlar vize’nizde yazılı.

Ara Bilgi: Kredi Skoru

Kredi skoru, sizin ileride yapacağınız tüm işlemler için kaderinizi belirleyen sihirli bir değerlilik (creditworthiness) durumu. Bu skor 350–850 arası bir değer. Ne kadar yüksek o kadar iyi. Bu skorları 3 özel şirket / ajans takip ediyor, belirliyor. Equifax, Experian ve TransUnion. Sosyal güvenlik numaranızı daha yeni aldığınız için henüz kayıtlarınız bu ajanslarda oluşmadı. Bu sebeple bu skora bir süre ulaşamayacaksınız.

Bu skor; kredi kartı alabilmenizi, taksitli veya leasing ile araba alabilmenizitaksitli aldığınız şeylerin veya vadeli aldığınız şeylerin faiz oranını belirleyecek, hatta faturalı hat alıp bu hatla telefon alabilmenizi sağlayacak. Yani malesef 56$ taksitle iPhone X’inizi alabilmek için biraz bekleyecek yada peşin 999$’ı ödeyeceksiniz.

6. Kredi Kartı

Artık yapmanız gereken kredi skorunuzu oluşturmak için kredi kartı başvurusunda bulunmak. Herhangi bir skorunuz olduğu için kredi kartı başvurusu yapamayacaksınız muhtemelen. Çünkü banka SSN numaranızı girdiğinde sizinle ilgili bir kredi skoruna ulaşamayacak. Bu noktada yapabileceğiniz şey secure cardbaşvurusu yapmak. Secure card için de 100% alabileceğinize dair bir garanti yok ama elinizdeki en iyi seçenek bu.

Secure card, belli bir meblayı bankaya bloke edebilecekleri şekilde sunarak, sunduğunuz mebla kadar edindiğiniz bir kredi kartı. Bu bloke meblası kadar kartınızın limiti olacak. Bu kartı kullanıp tekrar ödeyerek skorunuzu oluşturmaya başlayacaksınız. Bana 2000$’a kadar bloke etmeme izin veren bir onay mektubu geldi, minimum 500$ verebileeğim yazıyor. Şimdilik 500$’lık bir kart başvurusunda bulunacağım. Zaman içerisinde bloke kalkacak ve normal olarak kartınızı kullanabileceksiniz. Ancak önce güvenilirliğinizi ispat etmeniz gerekiyor.

Ayrıca en iyi secure card konusunda şöyle bir video’ya da denk geldim.

Kredi kartı konusunda banklara mecbur değilsiniz. Dev marketler ve mağazalar da kendi kartlarını sunuyor ancak her biri için skor gerekli olduğu için ilk adımınız bu olmalı daha sonra yüksek skor elde etmek için diğer şirketlerden kart çıkartabilirsiniz.

Kart aidatı yok ancak dönem sonundan önce ödemezseniz ödemeniz gereken belirli yüzdeler var, bu yüzdeler ilk başta yüksek başlayacak sonra azalacaklar.

Kredi Skorunu Öğrenmek

Bu kısım biraz riskli bir nokta. Şöyle ki herhangi bir yerde kredi skorunuzun gerektiği bir işlem yaptığınızda kredi skorunuzu kontrol etmek malesef kredi skorunuzdan belirli bir (kesin olmamakla beraber 2) puanın eksilmesine yol açıyor. Peki skorunuzu hiç öğrenemeyecek misiniz? Amerikan yasaları herkesin senede 1 kere ücretsiz olarak öğrenmesine olanak tanıyor. Ayrıca bazı ücretli siteler de mevcut. Her site güvenilir olmamakla beraber önerebileceğim bir site olan CreditKarma var. Credit Karma’ya SSN ile üye olup skorunuzu öğrenmeye başlayabiliyorsunuz. Kullanan arkadaşlarımın tavsiyesiyle üye oldum ancak ben tam olarak üyeliğimi tamamlayamadım. Çünkü SSN numaram’a dair herhangi bir kayıda ulaşamadığını söylüyor.

Your personal information doesn’t match with credit bureau records.

Bu numaramın yeni oluşundan ve henüz ilgili ajanslara ulaşmamış olmasından kaynaklanıyor. Aynı sorunu bankalar da yaşıyor. O yüzden tam olarak detay veremiyorum. Ancak bu siteyi kullananlardan gördüğüm kadarıyla sahip olduğunuz tüm kredi kartlarına, aktif ve kullanılmış limitlerine ulaşabildiği gibi anlık olarak tahmini olarak, bir etkide bulunmadan skorunuzu söyleyebiliyor. Toplam kredi değerinizi de yine buradan görebilirsiniz.

 

 

Kaynak : Medium.com 

Yazar : Koray

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.