Amsterdam’da Görülecek Yerler

amsterdam'da görülecek yerler Avrupa

Lalelerin en güzelinin, mutlu ve bakımlı ineklerin diyarı Hollanda’nın başkenti özgürlük ve deniz şehri olan Amsterdam’da görülecek yerleri gidemeyenler için anlatalım.

Amsterdam’da görülecek yerler, görülmesi gereken, gezmeden geri dönülmeyecek yerler hakkında kısa ve akılda kalıcı bilgiler vermekten keyif alacağız. Önce biraz Hollanda’dan sonra Amsterdam’ın coğrafyasından, tarihinden bahsederek sizi güzel bir gezi yazısı öncesi bilgilendirmek isteriz.

Amsterdam Neresidir?

Turuncu memleket Hollanda’nın başkenti, Amsterdam, ülkenin  nüfusu en yüksek şehri olarak da öne çıkmaktadır. Amsterdam neresidir sorusunu, ülkenin batısında yer alan, Kuzey Hollanda eyaletine bağlı olduğunu, onikinci yüzyılda Amstel nehri kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulduğu bilgisiyle cevaplayabiliriz. Amsterdam’da görülecek yerlere bakmadan önce şehrin, kültürel ve parasal yönden Hollanda’nın en önemli kenti olduğunu, şehrin adının, ilk kurulduğu yıllardaki Amstel nehrine yapılan dam(su bendi) Amstelredamme kelimesinin zamanla Amsterdam olmasından gelir.

Amsterdam’da Nereler Görülmeli

Avrupanın kuzey doğusunda bir körfez şehri, suların üzerinde kurulmuş müthiş bir modernlikle dizayn edilmiş şahane şehir mimarisine sahip, sıcak kanlı adeta bir akdeniz şehrindeymiş gibi hissettiren Amsterdam’da nereler görülmeli peki. Merakınızı giderelim, okuyarak sizi Amsterdam’ı gezdirelim.

1.    Dam Meydanı

İlk durağımız şehre ismini veren meydan olsun. Dam Meydanı ismiyle şehirle özdeşleşen bir merkezdir. Meydan çevresinde çok fazla otel, restoran, alışveriş merkezi ve çeşitli dükkanlar vardır.

Meydanda Amsterdam Kraliyet Sarayını, Ulusal Anıtı, ondördüncü yüzyıla uzanan tarihi ile Nieuwe Kerk De Bijonkorf Alışveriş Merkezini, Balmumu Müzesi (Madame Tussauds) görülebilecek başlıca yapılardır.

2.    Van Gogh Müzesi

Ressamların piri, birçok eseri müzayedelerde kapış kapış satılıp paha biçilmez resimleriyle ünlü Van Gogh. İki yüz tablosu ve beş yüzü aşkın Van Gogh çiziminin yer aldığı Van Gogh müzesi Amterdam’da görülecek yerler içinde en kıymetlisi denebilir resim severlerce.

Müze Meydanı’nda konumlanmış Van Gogh müzesinde ünlü ressamın eserlerinin yanı sıra  bu eşsiz sanatçının hayatı, çalışma teknikleri hususunda da bilgiler edinilebilir. 

3.    Vondelpark

Hep müze hep binaları gezmeyeceğiz tabiki. Biraz da yeşillikleri keşfedelim. Amsterdam’ uğrayan ülke insanı ve turistler muhakkak Vondelpark parkının huzurlu yeşilliklerinin tadını bisiklete binip, paten kayarak uzun yürüyüşlerle çıkarmak isteyecektir. Vondelpark ve dör yüz yetmiş dekarlık devasa bir yeşil alana sahiptir.

4.    Amsterdam Çiçek Pazarı

Gülümsediğinizi görür gibiyim. Lalelerin diyarı bir memlekette tabi ki de bir çiçek pazarı olmalı. 1862 yılından beri açık olan Amsterdam Çiçek Pazarı bir başka adıyla Bloemenmarkt, huzur veren kokuları, rengarenk çiçekleri, lale bahçeleri nam salmış bu şehrin çiçek pazarında lale çiçekleriyle karşılaşmak insanı mutlu ediyor. Hediye olarak alınabilecek kolay taşınabilir lale soğanlarını ya da veya çiçek tohumlarını seçebilirsiniz.

5.    Kraliyet Sarayı

Neredeyse dört yüz yıl önce yapımına Kraliyet Sarayı Hollanda’da bulunan  3 büyük saraydan birisidir. Yapılış amacı belediye binası da olsa bundan yaklaşık iki yüz yıl önce Lois Bonaparte’ın talimatıyla saray haline getirilmiştir. Şehrin tam ortasında, Dam Meydanı içerisinde muhteşem ihtişamıyla gören gözleri kendinden ayırmıyor Kraliyet sarayı.

Şimdilerde hem saray hem de müze olarak kullanılan Kraliyet Sarayı iç ve dış mimarisiyle, halılar, avizeler, koltuklar, saatler mobilyalar her eşyasıyla harikulade bir şekilde dizayn edilmiş bir yapı.

6.    Hortus Botanicus Botanik Bahçesi

Uzaklarda bir körfez de yerleşmiş bu küçük ülkede gezecek yer bulmakta hiç zorlanmayacaksınız Amsterdam’da birçok çiçeğin, sayısız bitkinin hikayesini bulabileceğiniz Hortus Botanicus botanik bahçesi farklı bir uğrak yeri. Kentin Plantage bölgesi yakınlarındaki bu bahçenin geçmişi çok eskilere on yedinci yüzyılda 1638 yılına dayanır. Başkentin ilk botanik bahçesi olması özelliği vardır.

Botanik bahçesinde dört bini aşkın egzotik bitki ve nadir görülen bitki türü incelenmeye açıktır. Bahçeye girdiğinizde gürültülü Amsterdam şehrinden uzaklaşıp uçsuz bucaksız bitki deryası ile yapa yalnız kalarak doğaya doyuyorsunuz. Avrupa’nın bu uzak hem modern hem tarihi kenti Amsterdam’da görülecek yerler ve mekanları sizlere anlatmaya, gittiğinizde acaba nereye gidebilirim dediğiniz aklınızda kalacak bilgiler vermeye çalıştık. Müzelerden parklara meydanlardan saraylara birçok sayamadığımız görülmesi gereken yere ev sahipliği yapan bu farklı şehir sizleri de ağırlamaktan, farklı bir kültürde kendinizi yenileyip geliştirmenize katkı vermekten hiç gocunmadan size tüm yolları yürümeniz için ayaklarınıza sunacaktır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle