”Antalya Havalimanı’na günde 100’den fazla uçak geliyor”

Türkiye’nin turizmde iki ana pazarı Rusya ve Almanya’dan operasyonların başlamasıyla, sektörde bir canlılık başladığını söyleyen AKTOB Başkanı Erkan Yağcı bunun sürdürülebilir kılınması için getirilen düzenlemelere uyulması ve kurallardan taviz verilmemesi gerektiğini belirterek “Bunu kış dönemine ve 2021’e taşımalıyız” dedi. Türkiye’nin turizmde iki ana pazarı Rusya ve Almanya’dan operasyonların başlamasıyla, sektörde bir canlılık başladığını söyleyen AKTOB Başkanı Erkan Yağcı bunun sürdürülebilir kılınması için getirilen düzenlemelere uyulması ve kurallardan taviz verilmemesi gerektiğini belirterek “Bunu kış dönemine ve 2021’e taşımalıyız” dedi. Almanya’nın seyahat uyarısını kaldırması ve Rusya’dan charter uçuşlarının başlamasını değerlendiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı Antalya havaalanına günde 100’ün üzerinde uçak inmeye başladığını söyledi. Ukrayna, İngiltere, Beyaz Rusya, Sırbistan’dan da uçuşların başladığını ifade eden Yağcı, ‘’İç pazar hareketlendi, Almanya seyahat uyarısını kaldırdı ve turizm hareketi başladı. Rusya’dan da ilk hafta önemli bir turist girişi oluyor. Sıkıntılı bir dönemden sonra bunlar turizm ile ilgili sevindirici gelişmeler. Bunun sürdürülebilir […]

Varsayılan Görsel

Türkiye’nin turizmde iki ana pazarı Rusya ve Almanya’dan operasyonların başlamasıyla, sektörde bir canlılık başladığını söyleyen AKTOB Başkanı Erkan Yağcı bunun sürdürülebilir kılınması için getirilen düzenlemelere uyulması ve kurallardan taviz verilmemesi gerektiğini belirterek “Bunu kış dönemine ve 2021’e taşımalıyız” dedi.

Türkiye’nin turizmde iki ana pazarı Rusya ve Almanya’dan operasyonların başlamasıyla, sektörde bir canlılık başladığını söyleyen AKTOB Başkanı Erkan Yağcı bunun sürdürülebilir kılınması için getirilen düzenlemelere uyulması ve kurallardan taviz verilmemesi gerektiğini belirterek “Bunu kış dönemine ve 2021’e taşımalıyız” dedi.

Almanya’nın seyahat uyarısını kaldırması ve Rusya’dan charter uçuşlarının başlamasını değerlendiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı Antalya havaalanına günde 100’ün üzerinde uçak inmeye başladığını söyledi.

Ukrayna, İngiltere, Beyaz Rusya, Sırbistan’dan da uçuşların başladığını ifade eden Yağcı, ‘’İç pazar hareketlendi, Almanya seyahat uyarısını kaldırdı ve turizm hareketi başladı. Rusya’dan da ilk hafta önemli bir turist girişi oluyor. Sıkıntılı bir dönemden sonra bunlar turizm ile ilgili sevindirici gelişmeler. Bunun sürdürülebilir olması önümüzdeki en önemli hedeftir” diye konuştu.

“Yaşanmaya başlayan canlılığı sürdürülebilir kılmamız” gerekir diyen Erkan Yağcı, ‘’Bunun için Güvenli Turizm Sertifikasına uyumumuz tam ve sürekli olmalıdır. Bu yıl covid-19 ile ilgili yaptığımız mücadelede göstereceğimiz başarı örnek bir varış noktası olması yolunda 2021 yılı içinde bizler için çok önemli olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Öncelik ne fiyat, ne  doluluk:  güvenlik

Turizmdeki canlanmanın sürdürülebilir olması için temizlik, sosyal mesafe ve maske kullanımı bu sezon için önceliğimiz” diyen AKTOB Başkanı şunları söyledi:

“COVID-19 pandemisine karşı mücadelemiz sürerken, sektörümüz zor bir süreçten geçiyor. Türkiye’de tüm dinamiklerle el ele vererek bu sürece kadar geldik. Turizm de hareketlilik Temmuz ayına kıyasla daha da artacak. Bu başarının devamı için ülke genelinde olduğu gibi, turizmde de kurallara tavizsiz uyulması ve temizlik, sosyal mesafe ve maske kullanımı önemli.

Bu dönemin belirleyici özelliğinin fiyat ve doluluk değil güvenlik olduğunu unutmadan bu konuda herkesin azami titizliği göstermesi, düzenlemelere aynen devam edilmesi gerekir.

Salgın döneminde de turizmin yapılabiliyor olmamız son derece önemlidir. Bu bir başarı göstergesidir Bu yıl turizm sezonunda önceliğin; işletmelerimizi açık tutmak, ticari faaliyetimize devam etmektir.

2021’e hazırlık

Önümüzde önemli bir kış dönemi var. Kışın özellikle turizm çeşitlendirmesinde önemli olan toplantı ve kongre turizmi, golf turizmi, spor turizmi; futbol turizm gibi alanlarda turizm hareketliliği son derece önemli olacak. Yazın başlayan turizm hareketliliğinin kışın devam etmesi işletmelerimiz için son derece önemlidir. Şu an yaşadığımız hareketlilik ve kışın devam edecek turizm hareketliliği 2021 yılı için önemlidir. Şimdiden hazırlıklarımızı yapmamız gerekir.

Süreci iyi yönetmeliyiz

Dünya da en son salgın salgınlar 100 yıl önce oldu. 1918-1919 İspanyol gribinden sonraki ilk salgın bu yıl olmuştur. Hepimizin tarihe tanıklık ettiği bu süreçte sektörümüz derinden etkilenmiştir. Turizm sektörümüzün ülke için cari açığının kapatılmasında; istihdama katkısında; kendisi ile ilintili 54 sektörde yarattığı çarpan etkisinde, ithalat yapmadan ihracat yapan en milli ve stratejik sektör olarak sektörümüzün diri ve canlı tutulması son derece önemlidir. Sakin ve suhulet içinde bu zor dönemde sektörün canlanması için kamu kesimi ile yakın çalışıp sektörün desteklenmesi en önemli önceliğimiz olmuştur. Bu nedenle KDV indirimi gibi ve talebin canlandırılması noktasında yapılan tüm girişimler son derece yerinde olmuştur. Bu desteklerin 2021 yılı için devam etmesi sektörün dayanıklılığı ve mukavemeti için son derece önemlidir.

Kaynak

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.