Araba İle Keyf-i Seyir Rotalar

araba ile tatil rotaları Gezi Rehberi

Her bir yanı cennet ülkemizde, araba ile seyahat etmek ayrı bir keyiftir.  Peki nerelere gitmek bu yolculuğu daha da keyifli hale getirir. Gelin inceleyelim.

Araba ile seyahat etmek apayrı bir tutkudur birçoğumuz için. Her ne kadar zamandan kazanmak için çoğu kez uçak kullansakta, araba ile yolculuğun keyfine vardığınızda o geçen zaman sizin için bir kayıp olmayacak, aksine büyük bir keyif halini alacaktır. Amaç gideceğiniz yerden çok, oraya giderken yaşayacaklarınız ve göreceklerinizdir. İşte araba ile yolculuğun doğru rotalar ile gerçekleştirdiğinizde size katacağı keyifte budur. Peki araba ile gidilecek en iyi rotalar hangileridir. Keyifli rotaların yolculuğuna doğanın içinden bir film şeridi gibi geçelim…

Trabzon – Artvin Yolu

Araba ile yolculuğu keyfe dönüştüren rotalar denince akla ilk gelen olmazsa olmaz bir bölge Doğu Karadenizdir. Özellikle de Trabzon – Artvin arasındaki hat, bu harika doğallığıyla yolculuğunuzu unutulmaz görüntüler eşliğinde renklendirecektir. Sahil şeridinde mavi ve yeşilin bir araya olduğu harika bir yolculuk sizleri bekliyor. Bu yolculuk yaklaşık 300 kilometredir. Bu rota dahilinde gezilmesi gereken uğrayacak yerlerde mevcuttur. Sürmene, Çayeli, Ardeşen, Pazar, Hopa, Borçka gibi yerler bunlardan bazılarıdır. El değmemiş doğallıklar sizleri bekliyor.

Antalya – Fethiye Yolu

Yaklaşık 3 saat süren bu rota Akdeniz’in olağanüstü doğasının size fazlasıyla gösterecek ve hissettirecektir. Rotanın birçok noktasında farklı güzellikleri görmeden ve durmadan geçmemenizi öneriyoruz. Rota üzerinde giderken, Demre bölgesindeki güzel Anadolu’muzun tarihi en eski antik şehirlerinden biri olan Myra Antik kentini gezebilir, Finike’ye deniz kenarına inip balık yiyebilirsiniz. Ayrıca da Antalya’nın en harika plajlarından biri olan Kaputaş Plajına da gidebilirsiniz.

Abant Gölü Yolu

İstanbul’a yakın en iyi rotalardan biri olan Abant Gölü ve yolu için en güzel zamanlama sonbahar aylarıdır diyebiliriz. Yeşil rengin yerini kızıla bırakmaya başladığı bu dönemlerde yol boyunca göreceğiniz manzaralar nefesinizi kesecektir. Özellikle yolların boş olabileceği sabahın erken saatlerini tercih edebilirsiniz. Büyük şehrin gri havasından ve betonlarından sıkıldıysanız ve hafta sonu kaçamağı yapalım diyorsanız harika bir alternatif olabilir. Abant gölüne vardığınızda da kartpostal gibi görüntülerin karşınıza çıkacağını garanti edebiliriz.

Ağaç Tüneli:

Araba ile keşfedilebilecek en güzel rotalardan biri de diğer adı Ağaç Tüneli olan Bartın – Karabük hattıdır. Yaklaşık 9 kilometre süren bu yoldan geçenler ağaçlardan sarkan dallar adeta bir tünelden geçiyor hissine kapılacaklardır. Muhteşem bir yol ve manzara sizleri bekliyor.

Çanakkale Karaburun:

Arabamla nereleri gezebilirim? dediğinizde bir diğer özel rota da Çanakkale Karaburun’dur. Mimoza koyu ile bilinen Karaburun’a, Kaz ve Cunda Dağları’nın kenarından geçerek gidilen yolun manzarası paha biçilemezdir. Bu yolda keyifle ilerlerken, Altınoluk, Akçay ve Ören gibi bölgelere mutlaka uğramalısınız.

Ören – Akyaka Yolu:

Saklı cennet diye de anılan Ören’e geldiğinizde önce Ören’i doyasıya gezip ardından arabanız ile Akyaka’ya doğru ilerleyelim derseniz harika bir karar vermiş olursunuz. Yeşil ve mavi en harika tonlarıyla size bu yolda eşlik edecektir. Gökova körfezinin manzarası keyfinize keyif katarken, bu yol üzerindeki Akbük bölgesi denize girip serinlemek için ideal bir yerdir.

Datça Yolu:

Rota olarak yaklaşık 100 kilometrelik bol virajın olduğu bir yoldur ama tepedeyken oluşan manzara harikadır. Ayrıca yine doğanın saflığı en güzel şekliyle bu yolda karşımıza çıkmaktadır. Bu rota dahilinde Sakar geçidi, Marmaris, Bodrum, Gökova körfezi gibi yerlere de uğrama imkanınız vardır.

Bartın – Amasra Yolu:Karadeniz’de araba ile gidilecek en iyi rotalara harika bir örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğusunda olduğu gibi Karadeniz’in batısı da aynı şekilde harika manzaralara sahiptir. Bartın’dan Amasra’ya doğru giden bu yolda buna bir örnektir. Sahil şeridinde olan bu yolda, yine harika ormanlar, masmavi bir deniz ve muhteşem manzaralar size yol boyu eşlik edecektir. Dilerseniz yol boyunca uygun yerlerde kamp kurma aktivitesi de yapabilir, yaylalarını gezebilirsiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle