ARAP YARIMADASININ PARLAYAN YILDIZI MUSCAT

Nedendir bilinmez ama Arap Yarımadası denildiğinde akla ilk gelenler Dubai ya da Abu Dabi’dir. Söz konusu bu gizemli coğrafyanın bir de parlayan yıldızı Muscat var. Her ne kadar kulağımıza az çalınsa da hiç öyle küçümsenecek bir taraf yok Muscat’ın. Nasıl bir Dubai seyahati şaşırtabiliyorsa insanı, Muskat da en az o kadar heyecanlandırabilme özelliğine sahip keşfedenini.  SULTAN KABUS CAMİİ Yer Arap Yarımadası olunca bu kez görkemi ve ihtişamıyla barok katedraller değil, her ayrıntısında ayrı bir işçiliğin, ayrı bir hikayenin olduğu gösterişli camiiler karşılar sizi. Ortadoğu’nun en büyük camilerinden biri olduğu söylenen Sultan Kabus Camii, görkemi, ihtişamı, muhteşem görselliği ve keşfetmeye doyamayacağınız yüzlerce ayrıntıyı bünyesinde barındırıyor. Camii inşa edilirken en çok dikkat edilen şeyin 7 ayrı medeniyetten izler taşıyor olmasına ayrıca özen gösterilmiş. ULUSAL MÜZE 1978 yılından beri ziyaretçilerini kabul eden Ulusal Müze, Muskat tarihine dair hemen her şeyin bulunabildiği nadide bir eser deposu. Müzede savaşlarda kullanılan eski usul gemilerden tutunda altın, […]

ARAP YARIMADASININ PARLAYAN YILDIZI MUSCAT

Nedendir bilinmez ama Arap Yarımadası denildiğinde akla ilk gelenler Dubai ya da Abu Dabi’dir. Söz konusu bu gizemli coğrafyanın bir de parlayan yıldızı Muscat var. Her ne kadar kulağımıza az çalınsa da hiç öyle küçümsenecek bir taraf yok Muscat’ın. Nasıl bir Dubai seyahati şaşırtabiliyorsa insanı, Muskat da en az o kadar heyecanlandırabilme özelliğine sahip keşfedenini. 

SULTAN KABUS CAMİİ

Yer Arap Yarımadası olunca bu kez görkemi ve ihtişamıyla barok katedraller değil, her ayrıntısında ayrı bir işçiliğin, ayrı bir hikayenin olduğu gösterişli camiiler karşılar sizi. Ortadoğu’nun en büyük camilerinden biri olduğu söylenen Sultan Kabus Camii, görkemi, ihtişamı, muhteşem görselliği ve keşfetmeye doyamayacağınız yüzlerce ayrıntıyı bünyesinde barındırıyor. Camii inşa edilirken en çok dikkat edilen şeyin 7 ayrı medeniyetten izler taşıyor olmasına ayrıca özen gösterilmiş.

Gemi_ile_Arap_yarim_adasi (5)

ULUSAL MÜZE

1978 yılından beri ziyaretçilerini kabul eden Ulusal Müze, Muskat tarihine dair hemen her şeyin bulunabildiği nadide bir eser deposu. Müzede savaşlarda kullanılan eski usul gemilerden tutunda altın, gümüş ve çeşitli savaş ganimetlerinden oluşan binlerce mücevher sergileniyor. Hz. Muhammed’in Umman halkını İslam’a davet ettiği mektup ise müzenin özellikle İslam alemi tarafından en çok ilgisini çeken eseri.

Gemi_ile_Arap_yarim_adasi (7)

GHALYA MODERN SANAT MÜZESİ

3 ayrı bölümden oluşan Ghalya Modern Sanat Müzesi, Muskat’ı kültürel anlamda tanımanın en iyi yolu. Müzenin bir bölümünde geçmişten bugüne Muskat halkının ev yaşamını yansıtan eski eserler ve yansıtma minyatürler bulunuyor. Bir diğer bölümde ise Muskat halkının geçmişten günümüze giyim tarzını yansıtan eserleri görmeniz mümkün. Müzenin üçüncü yani son bölümünde ise Muskat’lı sanatçıların modern sanat eserleri bulunuyor.

Ghalya

KRALİYET OPERASI

Her ne kadar dev katedralleri görmek zor olsa da, Muskat’da görkemli mi görkemli bir opera binası ile karşılaşmanız mümkün. Öyle ucuz ve göstermelik bir şey de değil. Milyonlarca dolar harcanarak yapılmış opera binası 1.500 kişilik kapasiteye sahip ve hemen her programda tam kapasite doluyor. Modern mimari ile geleneksel Arap tarzının kusursuzca birleştiği bu yapı sizi oldukça şaşırtacak.

Gemi_ile_Arap_yarim_adasi (2)

MATRAH ÇARŞISI

Muskat’ın en büyük ve en eski çarşısı olan Matrah’a girdikten sonra sadece çıkmaya çalışırken alacağınız şeyler ellerinizin dolmasına yetecektir. Arap kültürüne dair hemen her şeyi bulabileceğiniz bu çarşı bir labirent gibidir ve içinde kaybolmak içten bile değildir.

Gemi_ile_Arap_yarim_adasi (4)

AL JALALİ VE AL MİRANİ KALELERİ

Şehrin denizden girişine hâkim noktada bulunan iki kale heybeti ve tarihi ile Muskat’ın en çok turist çeken noktalarından biridir. 16. Yüzyılda topraklar Portekiz hâkimiyetindeyken yapılmış olan kaleler gündüz vakitlerinde gezilebilirken gece saatlerinde ışıklandırması sayesinde uzaktan muhteşem bir görüntü sağlar.

Gemi_ile_Arap_yarim_adasi (3)

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.