Arjantin Ülke Bilgileri: Bayrağı, Nüfusu, Para Birimi, Yüzölçümü

Güney Amerika

Güney Amerika kıtasının en büyük dördüncü ülkesi Arjantin, daha çok ekonomik krizler ve politik karışıklıklar nedeniyle dünya gündemine geliyor. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin üç katı büyüklüğündeki Arjantin’i baştan başa gezmek için en az bir aylık bir süre ayırmak gerekiyor.

Biyolojik çeşitliliği ile dünyanın en şanslı coğrafyalarından birinde yer alan Arjantin farklı beklentilere sahip birçok kişinin kendilerine uygun etkinlik bulabileceği bir ülke. Kayaktan deniz turizmine, kültürden doğa turizmine, gastronomiden sanat alanına kadar zengin bir birikim var.

Arjantin Hakkında Bilgiler

Ülke Resmi Adı: Arjantin Cumhuriyeti
Ülke Konumu: Güney Amerika
Başkent: Buenos Aires
Komşuları: Arjantin batıda Şili, doğuda Uruguay ve Brezilya, kuzeyde Paraguay ve Bolivya ile komşu. Ülkenin güneyinde ve doğusunda Atlas Okyanusu bulunuyor.
Etnik yapı: Yüzde 97,2 Avrupa kökenli (genellikle İspanyol ve İtalyan) ve melez, yüzde 2,4 Amerika yerlisi, yüzde 0,4 Afrika kökenli
Yönetim Şekli: Başkanlık Sistemli Federal Cumhuriyet
Yüzölçümü: 2.737.000 km²
Telefon kodu: +54
Para birimi: Arjantin Pesosu (ARS)
Nüfus: 44.570.000 (2018)
Resmi dilleri: İspanyolca (Resmi dil), İtalyanca, İngilizce, Almanya, Fransızca ve yerel diller (Mapudungun, Keçuva)
Din: Yüzde 92’si Katolik, yüzde 2’si Protestan, yüzde 2’si Yahudi, diğer dinlere mensup kişilerin oranı yüzde 4.
Alfabesi: Latin alfabesi
Yerel Saat: GMT: (-)3 (Türkiye saati 6 saat ileri)
Trafik akışı: Sağdan
İnternet uzantısı: .ar
Popüler kentleri: Buenos Aires, Cordoba, Catamarca, Santa Cruz.


İklim/Hava Durumu: Dünyanın en geniş yüzölçümüne sahip ülkelerinden Arjantin’de ülke genelinde ılıman iklim görülüyor. Bölgeler arası coğrafi yükselti farklarından dolayı batıda Şili sınırına yakın yüksek kesimlerde karasal iklim görülüyor. Ülkede kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve nemli geçiyor.
Arjantin’e Ne Zaman Gidilir? Güney Yarım Küre’de yer alan Arjantin’de Türkiye’de yaşanan mevsimlerin tam tersi bir düzen yaşanıyor. Ülkemizde kış mevsimi yaşanırken Arjantin’de yaz, Türkiye’de yaz mevsimi yaşanırken Arjantin’de kış yaşanıyor. Bu nedenle ülkeyi sıcak dönemde ziyaret etmek isteyenlerin kasımdan şubata kadar olan dönemi tercih etmeleri gerekiyor. Ülkeyi ziyaret için en uygun zaman ilkbahar ayları olan eylül ve ekim ayları.

Arjantin bayrağı

Arjantin’in resmi bayrağı 3 yatay şeritten oluşuyor. Bayrağın 3 yatay şeridinden en üst ve en alttaki şeritleri gök mavi, ortadaki şerit ise beyaz renkte. Bayrağın ortasındaki beyaz şeridin üzerinde Mayıs Güneşi adı verilen ulusal amblem yer alıyor.

Kaynak: turna.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle