Aşkın Şehri Batum

Batum, Karadeniz kıyısında Gürcistan’ın en popüler turistik şehri. Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği kent, son yıllarda yurt dışına gitmek isteyenlerin en gözde rotalarından. Upuzun bir sahil şeridi, ışıl ışıl geceleri, yarı tropikal iklimi ile Karadeniz’in bulutlarla dans eden şehri Batum’da kumarhaneler de oldukça popüler. Aşkın Şehri Batum Bir yanı Kafkas Dağları’nın esintisi, diğer yanı ise Karadeniz’in efsanevi doğasıyla bütünleşen Batum, bu bütünleşmeyle bölgede Aşkın Şehri unvanını taşıyor. Sovyet döneminin tek tip upuzun yapıları ile Avrupai meydanlarıyla modern dünya ile geçmişi harmanlayan şehirde zıtlık her bir sokak her bir caddede fark ediliyor. Batum’da bir yanı denize bir yanı ise dağlara bakan dönme dolap şehrin en önemli sembollerinden. Kente kuşbakışı bakma fırsatı veren bu yapı kentin ziyaretçilerinin de gözdesi. Dramatik bir aşk öyküsünde birbirine kavuşamamanın birer simgesine dönüşen Ali ve Nino’nun heykelleri Batum’un eşsiz sahilinde duruyor. Heykeltraş Tamara Kvesitadze tarafından hareket edebilecek şekilde tasarlanan heykeller, günün belirli anlarında birbirine kavuşuyor. 2010 yılına […]

Aşkın Şehri Batum

Batum, Karadeniz kıyısında Gürcistan’ın en popüler turistik şehri. Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği kent, son yıllarda yurt dışına gitmek isteyenlerin en gözde rotalarından.

Upuzun bir sahil şeridi, ışıl ışıl geceleri, yarı tropikal iklimi ile Karadeniz’in bulutlarla dans eden şehri Batum’da kumarhaneler de oldukça popüler.

Aşkın Şehri Batum

Bir yanı Kafkas Dağları’nın esintisi, diğer yanı ise Karadeniz’in efsanevi doğasıyla bütünleşen Batum, bu bütünleşmeyle bölgede Aşkın Şehri unvanını taşıyor. Sovyet döneminin tek tip upuzun yapıları ile Avrupai meydanlarıyla modern dünya ile geçmişi harmanlayan şehirde zıtlık her bir sokak her bir caddede fark ediliyor.

Batum’da bir yanı denize bir yanı ise dağlara bakan dönme dolap şehrin en önemli sembollerinden. Kente kuşbakışı bakma fırsatı veren bu yapı kentin ziyaretçilerinin de gözdesi.

Dramatik bir aşk öyküsünde birbirine kavuşamamanın birer simgesine dönüşen Ali ve Nino’nun heykelleri Batum’un eşsiz sahilinde duruyor. Heykeltraş Tamara Kvesitadze tarafından hareket edebilecek şekilde tasarlanan heykeller, günün belirli anlarında birbirine kavuşuyor. 2010 yılına resmi açılışı yapılan heykellerin ünü Batum sınırlarını aştığından dünyanın birçok yerinden sadece bu heykelleri görmeye gelenler bile oluyor.

Avrupa Meydanı (Europe Square), Batum’un ana meydanı. Elinde altın post tutan Medea Heykeli’nin merkezinde konumlandığı Avrupa Meydanı, isminden de anlaşılacağı üzere Avrupai bir görünüme sahip. Meydanı sarıp sarmalayan modern yapılar Avrupa kentleri örnek alınarak tasarlanmış. Şehrin en modern yüzünü de bu meydan ve çevresinde buluyorsunuz zaten.

Batum kent merkezinden Artvin’in Hopa ilçesine yani Türkiye sınırına kadar uzanan sahil şeridi ise yaz aylarında tıklım tıklım. Karadeniz sahillerinin tadını çıkarmak isteyen tatilciler bu bölgede denize girip, güneşleniyor.

Batum Bulvarı’nın denizle buluştuğu noktada yer alan Pier Batumi ise gece gündüz eğlencesinin kalbi. Yemek, alışveriş, plaj gibi farklı aktivitelerle gün boyu yüzlerce misafiri ağırlayan Pier Batumi, günü dolu dolu geçirebileceğiniz bir nokta.

Gürcistan üç özerk bölgeden oluşuyor. Bu üç özerk bölgeden biri de Acara Özerk Cumhuriyeti. Batum, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti. Yerel dilde Adjara olarak geçen Acara kelimesi ile Batum’un dört bir yanında karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bu isme Batum’a gitmeden önce aşina olmakta yarar var.

Batum’da şehri uzaktan izleyebileceğiniz en iyi yer ise Argo Teleferik (Argo Cable Car). Teleferikle ulaşabileceğiniz Sputnik Tepesi’nden eşsiz Batum manzarasına bakarken tepe noktada yer alan kafeteryada bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Batum’a gitmişken meşhur Gürcü pidesi haçapuri’yi de mutlaka deneyin. Gürcü peynirleri ve şarapları da dünyaca ünlü. Batum’a düzenli uçak seferleri var. Özel araçla ve otobüsle de gitmek kolay.

Kaynak : Turna.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.