Aşkın Şehri Batum

Gezi Rehberi

Batum, Karadeniz kıyısında Gürcistan’ın en popüler turistik şehri. Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği kent, son yıllarda yurt dışına gitmek isteyenlerin en gözde rotalarından.

Upuzun bir sahil şeridi, ışıl ışıl geceleri, yarı tropikal iklimi ile Karadeniz’in bulutlarla dans eden şehri Batum’da kumarhaneler de oldukça popüler.

Aşkın Şehri Batum

Bir yanı Kafkas Dağları’nın esintisi, diğer yanı ise Karadeniz’in efsanevi doğasıyla bütünleşen Batum, bu bütünleşmeyle bölgede Aşkın Şehri unvanını taşıyor. Sovyet döneminin tek tip upuzun yapıları ile Avrupai meydanlarıyla modern dünya ile geçmişi harmanlayan şehirde zıtlık her bir sokak her bir caddede fark ediliyor.

Batum’da bir yanı denize bir yanı ise dağlara bakan dönme dolap şehrin en önemli sembollerinden. Kente kuşbakışı bakma fırsatı veren bu yapı kentin ziyaretçilerinin de gözdesi.

Dramatik bir aşk öyküsünde birbirine kavuşamamanın birer simgesine dönüşen Ali ve Nino’nun heykelleri Batum’un eşsiz sahilinde duruyor. Heykeltraş Tamara Kvesitadze tarafından hareket edebilecek şekilde tasarlanan heykeller, günün belirli anlarında birbirine kavuşuyor. 2010 yılına resmi açılışı yapılan heykellerin ünü Batum sınırlarını aştığından dünyanın birçok yerinden sadece bu heykelleri görmeye gelenler bile oluyor.

Avrupa Meydanı (Europe Square), Batum’un ana meydanı. Elinde altın post tutan Medea Heykeli’nin merkezinde konumlandığı Avrupa Meydanı, isminden de anlaşılacağı üzere Avrupai bir görünüme sahip. Meydanı sarıp sarmalayan modern yapılar Avrupa kentleri örnek alınarak tasarlanmış. Şehrin en modern yüzünü de bu meydan ve çevresinde buluyorsunuz zaten.

Batum kent merkezinden Artvin’in Hopa ilçesine yani Türkiye sınırına kadar uzanan sahil şeridi ise yaz aylarında tıklım tıklım. Karadeniz sahillerinin tadını çıkarmak isteyen tatilciler bu bölgede denize girip, güneşleniyor.

Batum Bulvarı’nın denizle buluştuğu noktada yer alan Pier Batumi ise gece gündüz eğlencesinin kalbi. Yemek, alışveriş, plaj gibi farklı aktivitelerle gün boyu yüzlerce misafiri ağırlayan Pier Batumi, günü dolu dolu geçirebileceğiniz bir nokta.

Gürcistan üç özerk bölgeden oluşuyor. Bu üç özerk bölgeden biri de Acara Özerk Cumhuriyeti. Batum, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti. Yerel dilde Adjara olarak geçen Acara kelimesi ile Batum’un dört bir yanında karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bu isme Batum’a gitmeden önce aşina olmakta yarar var.

Batum’da şehri uzaktan izleyebileceğiniz en iyi yer ise Argo Teleferik (Argo Cable Car). Teleferikle ulaşabileceğiniz Sputnik Tepesi’nden eşsiz Batum manzarasına bakarken tepe noktada yer alan kafeteryada bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Batum’a gitmişken meşhur Gürcü pidesi haçapuri’yi de mutlaka deneyin. Gürcü peynirleri ve şarapları da dünyaca ünlü. Batum’a düzenli uçak seferleri var. Özel araçla ve otobüsle de gitmek kolay.

Kaynak : Turna.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle