Aslan Şehir: Singapur

Aslan Şehir: Singapur

Aslan Şehir: Singapur

Malezya ve Endonezya arasında gökdelenler cumhuriyeti olarak görülen Singapur, küçük bir ada ülkesinde yükselen büyük bir şehir devleti… Ekvatorun sadece bir derece uzaklığında yer alan Singapur, ziyaretçilerine Asya ve Avrupa kültürlerinin egzotik bir karışımını sunuyor. Havanın her zaman sıcak olduğu bu şehir, Tayland ve Malezya’dan sonra Güney Asya’nın en çok ziyaret alan üçüncü yeri. Geçmişindeki sömürge döneminin kültürel çeşitliliğine hayran kalırken, düzenlenen festivallerle, sokak performanslarıyla gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Singapur’da neler yapılır?


Daima temiz, düzenli ve şirin bir ülke olan Singapur’da çevre temizliği her şeyden önce geliyor. Yere ufak bir çöp atmanın bile yaptırımı oldukça büyük. Uzun gökdelenleri, ilginç yapıları, ünlü Singapur Limanı ve Singapur Nehri ile görülmesi gereken şehir ülkelerinden. Aynı zamanda doğaya çok büyük saygısı olan bu ülkenin yemyeşil parkları, orkide bahçeleri ve hayvanat bahçeleri görülmeye değer. Eğer Singapur’da alışveriş yapmak istiyorsanız size Orchard Street’i tavsiye edebiliriz. Bu caddede dolaşırken hediyelik eşyalar ve Singapur’a özel küçük objeler satan dükkanları ziyaret edebilir, alışveriş yorgunluğunuzu caddede bulunan bar ve restoranlarda atabilirsiniz. Her yaşta insana hitap eden eğlence anlayışıyla şehrin karışısında bulunan küçük bir adada kurulan Sentoza Island’ı da ziyaret edebilir,  Paris’in ünlü Disneyland’ını anımsatan bu eğlence merkezinde doyasıya eğlenebilirsiniz. Singapur’a kadar gelmişken egzotik soslarla bezenmiş yemekleri denemeden dönmeyin. Her ülkenin kendine özgü yemeklerini de bulabileceğiniz Singapur’da, yemek yiyebileceğiniz sokaklar “deniz ürünleri merkezi”, “Çin meydanı merkezi” gibi isimlerle adlandırılıyor. 

Sentosa Adası


Singapur’un güneyinde yer alan bu ada, tropikal bitki örtüsüyle ulaşımın denizin üzerinden geçen bir teleferikle sağlandığı bir ada. Adaya varışta sizi şehrin tarihinin mumyalarla canlandırıldığı bir müze karşılayacak. Bu müzeden sonra çeşit çeşit balığın hatta köpekbalıklarının bile bulunduğu 90 metre uzunluğundaki şeffaf akrilik tünel şeklindeki akvaryumu da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Akvaryuma ek olarak bu adada bir de büyük bir hayvanat bahçesi bulunuyor. Etrafta dolaşan maymunlar, kuşlar ve daha birçok hayvanla karşılaşmanızın da mümkün olduğu bu adada doğaya doyacaksınız!

Ulusal Orkide Bahçesi


1995 yılından beri faaliyet gösteren Singapur Ulusal Orkide Bahçesi yaklaşık 2,5 kilometrelik bir alana yayılmış durumda. Orkide Bahçesi’nde 1000 farklı tür, 2000 melez tür toplamda 60,000 rengarenk orkide bir arada bulunuyor. Aynı zamanda bu orkidelerin renkleri mevsimlere göre de eşleştirilmiş durumda. İlkbaharı; sarı, altın ve krem tonlarındaki orkideler, yazı; kırmızı ve pembe tonlarındaki orkideler, sonbaharı; daha koyu renk tonlarındaki orkideler, kışı ise leylak ve beyaz tonlarındaki orkideler temsil ediyor.

Orchard Road


Eğer bir alışveriş tutkunuysanız Orchard Road tam da size göre! Bu caddede birbirinden güzel mağazalarda gezindikten sonra, Singapur’un küçük,sevimli ara sokaklarında da dolaşıp şirin mağazalardan ülkeye özgü eşyalardan alabilirsiniz. Ülkeye özgü eşyalar demişken Singapur’un kendine özel mücevherinden bahsetmeden geçemeyiz. Orkideleriyle ünlü bu ülkede Singapurlular özel bir madde ile orkideleri rengini bozmadan kaplayıp mücevher haline getiriyorlar. 

Sri Mariamman Hindu Temple


Tapınak denildi mi akıllara ilk gelen tapınaklardan olan Sri Mariamman Hindu Temple yani kısaca Mariamman Tapınağı, en eski Hindu tapınakları arasında yer alıyor. Bu tapınak Dravidyan tarzı bir mimariye sahip. Tam olarak Çin Mahallesi’nin ortasında yer alan bu tapınağın, Güney Hindistanlı Tamil Hintlileri için yapıldığı bilinmekte. Tarihi önemi sebebiyle Mariamman Tapınağı Singapurlular tarafından Ulusal Anıt olarak anılıyor.

Kaynak: valiz.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0