ATATÜRK’ÜN ŞİFA BULDUĞU ŞEHİR: KARLOVY VARY

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a yaklaşık 1,5 saatlik mesafede bulunan Karlovy Vary, dünyanın en önemli kaplıca kenti. Dünya liderleri 12 tane içme kaplıcası bulunan Karlovy Vary’e gelerek şifa bulmuş. Bunlardan bir tanesi de ulu önder Mustafa Kemal Atatürk… Karlovy Vary, adını dünyaya “Avrupa’daki en büyük içmeler şehri” olarak duyurmuş. Şifalı suların çıktığı kaynaklar günümüzde de hala yoğun ilgi görmekte. Bohemya’nın başkenti olan şehir, tarih boyunca ünlü isimlere ev sahipliği yapmış. Adolf Hitler, Mozart, Beethoven, Karl Marx, Sigmund Freud, Tolstoy bu isimlerden sadece birkaçı. Bizler için tabii ki çok önemli bir isim burayı ziyaret etmiş. O isim de Mustafa Kemal Atatürk… ATATÜRK 1918 YILINDA KARLOVY VARY’E GELMİŞ Bilindiği gibi Atatürk bir dönem ciddi bir böbrek rahatsızlığı yaşamış. Bu esnada kendisine Çek Cumhuriyeti’nin Karlovy Vary şehri önerilmiş. Bunun üzerine 1918’in Temmuz ayında Atatürk, buraya gelmiş ve yaklaşık 1 ay Carlsbad Plaza’da kalmış. Kaynaktan çıkan sular Atatürk’ün sağlığına da çok iyi gelmiş. Günümüzde Atatürk’ün […]

ATATÜRK’ÜN ŞİFA BULDUĞU ŞEHİR: KARLOVY VARY

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a yaklaşık 1,5 saatlik mesafede bulunan Karlovy Vary, dünyanın en önemli kaplıca kenti. Dünya liderleri 12 tane içme kaplıcası bulunan Karlovy Vary’e gelerek şifa bulmuş. Bunlardan bir tanesi de ulu önder Mustafa Kemal Atatürk…

Karlovy Vary, adını dünyaya “Avrupa’daki en büyük içmeler şehri” olarak duyurmuş. Şifalı suların çıktığı kaynaklar günümüzde de hala yoğun ilgi görmekte. Bohemya’nın başkenti olan şehir, tarih boyunca ünlü isimlere ev sahipliği yapmış. Adolf Hitler, Mozart, Beethoven, Karl Marx, Sigmund Freud, Tolstoy bu isimlerden sadece birkaçı. Bizler için tabii ki çok önemli bir isim burayı ziyaret etmiş. O isim de Mustafa Kemal Atatürk…

ATATÜRK 1918 YILINDA KARLOVY VARY’E GELMİŞ

Bilindiği gibi Atatürk bir dönem ciddi bir böbrek rahatsızlığı yaşamış. Bu esnada kendisine Çek Cumhuriyeti’nin Karlovy Vary şehri önerilmiş. Bunun üzerine 1918’in Temmuz ayında Atatürk, buraya gelmiş ve yaklaşık 1 ay Carlsbad Plaza’da kalmış. Kaynaktan çıkan sular Atatürk’ün sağlığına da çok iyi gelmiş. Günümüzde Atatürk’ün kaldığı oteli ve odayı ziyaret edebilirsiniz. Bu arada Carlsbad Plaza’nın karşısında da bir rehabilitasyon sağlık merkezi bulunuyor.

12 TANE İÇME KAPLICA BULUNUYOR

Karlovy Vary’de kaynaklardan çıkan şifalı suları birçok noktada ücretsiz olarak içebiliyorsunuz. Ancak buradaki yetkililer fazla içilmemesi ve plastik kaba konulup götürülmemesi konusunda uyarıyor.

1700’LÜ YILLDARDA İLK 5 YILDIZLI OTEL

Atatürk’ün kaldığı Carlsbad Plaza’nın çaprazında ve Karlovy Vary’nin tam kalbinde Grand Hotel yer alıyor. Burası 1781 yılında yapılan ilk 5 yıldızlı otel. Dünyaya adını duyuran bu otelde 2006 yılında Casino Royal filminin bazı sahneleri çekilmiş. Otelin içinde yer alan kafede de Atatürk kahvesini içip, mektuplarını yazarmış. Grand Hotel, günümüzde de bölgenin en pahalı ve lüks oteli unvanını koruyor.

BİBLO GİBİ BİR ŞEHİR

Karlovy Vary, sahip olduğu yapılarla biblo gibi bir şehir. Kendinizi bir masal diyarında hissedebilirsiniz. Kentin içine doğru ilerlediğinizde Goethe’nin evini göreceksiniz. Yol üzerinde Bohemya kristalleri satan dükkanlardan alışveriş de yapabilirsiniz. Ayrıca bölgenin kaynak sularından çıkan meşhur bir içkisi de var. Becherovka adlı içkiyi satın alabilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.