ATATÜRK’ÜN ŞİFA BULDUĞU ŞEHİR: KARLOVY VARY

Gezi Rehberi

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a yaklaşık 1,5 saatlik mesafede bulunan Karlovy Vary, dünyanın en önemli kaplıca kenti. Dünya liderleri 12 tane içme kaplıcası bulunan Karlovy Vary’e gelerek şifa bulmuş. Bunlardan bir tanesi de ulu önder Mustafa Kemal Atatürk…

Karlovy Vary, adını dünyaya “Avrupa’daki en büyük içmeler şehri” olarak duyurmuş. Şifalı suların çıktığı kaynaklar günümüzde de hala yoğun ilgi görmekte. Bohemya’nın başkenti olan şehir, tarih boyunca ünlü isimlere ev sahipliği yapmış. Adolf Hitler, Mozart, Beethoven, Karl Marx, Sigmund Freud, Tolstoy bu isimlerden sadece birkaçı. Bizler için tabii ki çok önemli bir isim burayı ziyaret etmiş. O isim de Mustafa Kemal Atatürk…

ATATÜRK 1918 YILINDA KARLOVY VARY’E GELMİŞ

Bilindiği gibi Atatürk bir dönem ciddi bir böbrek rahatsızlığı yaşamış. Bu esnada kendisine Çek Cumhuriyeti’nin Karlovy Vary şehri önerilmiş. Bunun üzerine 1918’in Temmuz ayında Atatürk, buraya gelmiş ve yaklaşık 1 ay Carlsbad Plaza’da kalmış. Kaynaktan çıkan sular Atatürk’ün sağlığına da çok iyi gelmiş. Günümüzde Atatürk’ün kaldığı oteli ve odayı ziyaret edebilirsiniz. Bu arada Carlsbad Plaza’nın karşısında da bir rehabilitasyon sağlık merkezi bulunuyor.

12 TANE İÇME KAPLICA BULUNUYOR

Karlovy Vary’de kaynaklardan çıkan şifalı suları birçok noktada ücretsiz olarak içebiliyorsunuz. Ancak buradaki yetkililer fazla içilmemesi ve plastik kaba konulup götürülmemesi konusunda uyarıyor.

1700’LÜ YILLDARDA İLK 5 YILDIZLI OTEL

Atatürk’ün kaldığı Carlsbad Plaza’nın çaprazında ve Karlovy Vary’nin tam kalbinde Grand Hotel yer alıyor. Burası 1781 yılında yapılan ilk 5 yıldızlı otel. Dünyaya adını duyuran bu otelde 2006 yılında Casino Royal filminin bazı sahneleri çekilmiş. Otelin içinde yer alan kafede de Atatürk kahvesini içip, mektuplarını yazarmış. Grand Hotel, günümüzde de bölgenin en pahalı ve lüks oteli unvanını koruyor.

BİBLO GİBİ BİR ŞEHİR

Karlovy Vary, sahip olduğu yapılarla biblo gibi bir şehir. Kendinizi bir masal diyarında hissedebilirsiniz. Kentin içine doğru ilerlediğinizde Goethe’nin evini göreceksiniz. Yol üzerinde Bohemya kristalleri satan dükkanlardan alışveriş de yapabilirsiniz. Ayrıca bölgenin kaynak sularından çıkan meşhur bir içkisi de var. Becherovka adlı içkiyi satın alabilirsiniz.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle