Avanos Saç Müzesi

Kapadokya’nın  insanın iliklerine işleyen efsunlu havası sadece peribacalarında, güneşle dans eden vadilerinde solunmuyor. İçine aşk karışan her şeyi çıkarıyor gezgininin karşısına. Kimi zaman bir halısında, kimi zaman bir çömleğinde, kimi zaman uzaklara daldıran bir anısında. Kapadokya’da bir yeraltı şehrinin ya da bir mabedin efsanesini duymuşsunuzdur mutlaka! Ama bir tutam saçla başlayan, sonra koca bir müzeye dönüşen Avanos Saç Müzesi’nin hikayesini duymadıysanız çok şaşıracaksınız. Müze hakkında bilgi vermeden önce ziyaret edecek olan misafirlere bazı notlar: Müze giriş ücreti 3 TL ‘dir. Saç müzesinde fotoğraf çekilmesi , insanların özel bilgilerinin korunması sebebiyle yasaktır. Chez Galip genellikle asıl çanak çömlek atolyesi olarak bilinen Chez Galip çömlek atolyesinde bulunuyor.  Avanos Saç Müzesi Avanos Saç Müzesi sadece ülkemiz için değil, dünya için de bir ilk! Hatta Amerikan ABCNews.com adlı internet sitesinin yayınladığı dünyanın en ilginç 15 müzesi listesinde 6. sırada yer alıyor. Adını içindeki 16 bini aşkın kadın saçı tutamından alan müze, 1979 yılında çömlek ustası Galip Körükçü tarafından açılmış. Kapadokya’nın dokusuna uygun, kayalardan oyulmuş ve birbiri içinde geçişli 500 m2’lik […]

Avanos Saç Müzesi

Kapadokya’nın  insanın iliklerine işleyen efsunlu havası sadece peribacalarında, güneşle dans eden vadilerinde solunmuyor. İçine aşk karışan her şeyi çıkarıyor gezgininin karşısına. Kimi zaman bir halısında, kimi zaman bir çömleğinde, kimi zaman uzaklara daldıran bir anısında. Kapadokya’da bir yeraltı şehrinin ya da bir mabedin efsanesini duymuşsunuzdur mutlaka! Ama bir tutam saçla başlayan, sonra koca bir müzeye dönüşen Avanos Saç Müzesi’nin hikayesini duymadıysanız çok şaşıracaksınız.

Saç Müzesi 1

Müze hakkında bilgi vermeden önce ziyaret edecek olan misafirlere bazı notlar:

  1. Müze giriş ücreti 3 TL ‘dir.
  2. Saç müzesinde fotoğraf çekilmesi , insanların özel bilgilerinin korunması sebebiyle yasaktır.
  3. Chez Galip genellikle asıl çanak çömlek atolyesi olarak bilinen Chez Galip çömlek atolyesinde bulunuyor. 

Avanos Saç Müzesi

Avanos Saç Müzesi sadece ülkemiz için değil, dünya için de bir ilk! Hatta Amerikan ABCNews.com adlı internet sitesinin yayınladığı dünyanın en ilginç 15 müzesi listesinde 6. sırada yer alıyor. Adını içindeki 16 bini aşkın kadın saçı tutamından alan müze, 1979 yılında çömlek ustası Galip Körükçü tarafından açılmış. Kapadokya’nın dokusuna uygun, kayalardan oyulmuş ve birbiri içinde geçişli 500 m2’lik bir mağarada, her yerden sallanan kadın saçlarıyla o günden bu güne gezginlerini şaşırtmaya devam etmiş. 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren Saç Müzesi, Avanos’a gelenlerin uğramadan gitmedikleri hatta kadınların yanlarında getirdikleri makasla ‘bu da benden olsun’ diye bir tutam saç kesip bıraktıkları bir anı mabedine dönüşmüş. Kadınlar sadece saçlarını değil, belki bir gün yine gelir ve buluruz umuduyla isim ve telefon bilgilerini de bir kağıda yazıp saçlarına iliştirmiş. Hatta bazıları vesikalık fotoğrafını bile bırakmış. Saçların sahiplerine ait bu bilgiler teşhir olmasın diye Saç Müzesi’nde fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor.

Saç Müzesi’nin kurucusu Galip Körükçü her yıl bu saç demetlerinden 20 tanesini rastgele seçerek çekiliş yapıyor ve şanslı saç sahiplerini tekrar Kapadokya’ya davet ediyor. Haziran ve Aralık aylarında yapılan çekilişlerde ismi çıkan kişileri Kapadokya’da tüm masraflarını karşılayarak ağırlıyor. İsteyene çömlek yapmayı öğretiyor, isteyene at sırtında vadi dolaştırıyor. Kapadokya turizmine katkı sağlayan bu girişim tabii ki müzedeki saçları günden güne artırıyor. Bu dev saç koleksiyonuna ülkemizden bilinen isimler de saçlarını bırakmış. Kapadokya’da çekilen Asmalı Konak kadınlarından Selda Alkor, Nurgül Yeşilçay, İpek Tuzcuoğlu ve Semra Özal’da bu koleksiyona katkıda bulunanlardan.

Müzenin içinde saçlar dışında neler yok ki! Eğer size her daim Kapadokya’yı hatırlatan ve el emeğini yansıtan bir hediye almak istiyorsanız eşsiz seçenek var. Hatta bu mağara mağazanın içinde gezerken kuru dallarına niyet yazılmış peçeteler, mendiller sallanan bir dilek ağacı bile var. Kendine has kokusunun ve ışığının etkisinden olsa gerek, Avanos Saç Müzesi’nde kendinizi başka bir dünyada gezerken buluveriyorsunuz.

Saç Müzesi Adresi, Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Avanos, Nevşehir ilinin 18 km. doğusunda ve Saç Müzesi’de Avanos’un meydanında. Eğer araçla Göreme üzerinden gidecekseniz, Göreme’den sonra 5 dakikada Avanos’a ulaşabiliyorsunuz.

Nevşehir – Avanos arası 20 km, Kayseri – Avanos arası ise 64 km.

Avanos Saç Müzesi Adresi : Yeni Mahalle, Hasan Kalesi Mevkii 3, Avanos – Nevşehir

Saç Müzesi 2

Avanos Saç Müzesi Hikayesi

Her şeyi başlatan kavuşulamayan bir aşkın hikayesi aslında. 1979 yılında Avanoslu çömlek ustası Galip Körükçü’nün atölyesine Fransız bir turist kadın gelir. Bu tesadüf zamanla duygusal bir yakınlaşmaya dönüşür ve 3 ay sonra ülkesine dönmek zorunda kalan Fransız kadın yokluğunda onu hatırlatacak bir anı bırakmak ister çömlek ustasına. Bu anı müzenin temellerini atacak olan bir tutam saçtır. Çömlek ustası bu saçı atölyesinin duvarına asar ve gel zaman git zaman bu duvar hikayeyi duyarak burkulan kadınların saçlarıyla dolar taşar. Fransız meçhul sevgilinin adı bilinmese de, yıllar sonra tekrar geldiği atölyede gördükleriyle büyük bir şaşkınlığa uğrar. Kendi saçının nerede olduğunu arasa da bir türlü bulamaz. Artık dünyaca bilinen ve Avanos denilince akla gelen Saç Müzesi’nin ilk eseri olan bu saçlar, bir söylenceye göre sadece çömlek ustasının bildiği özel bir yerde.

Galip Körükçü nam-ı diğer “Chez Galip”

Sadece sanatçı bir çömlek ustası değil, aynı zamanda saç müzesini yaratan ve dünyaca bilinen bir fenomen. Zanaatını babasından, babası da babasından öğrenmiş ve 5 kuşak boyunca (270 Yıl) Kapadokya çanak çömleğini işlemişler.Aynı zamanda Avanos’un en eski çanak çömlek atolyesini işletiyorlar. Çoğu gezginin British Müzesi’nden bile daha etkileyici ve enteresan bulduğu müzeye sebep olan Fransız’la evlenmemiş ama Hollandalı sanatçı Lilian ile bir yuva kurup 3 kız babası olmuş.

Geleneksel Türk el sanatlarının sadece Türkiye’de değil, dünyada da yer bulması için birçok ulusal fuarda tanıtım misyonunu üstlenmiş. El emeği göz nuru eserleri Fransa’nın Paris şehrinde bulunan Musee de l-homme tarafından bile takdir edilmiş.

Kızılırmak’ın hediyesi killi topraktan dünyaca ünlü seramik kültürü yaratan ustaların atölyelerinin isimleri ‘Chez’le başlıyor Avanos’ta. ‘Chez’ yer, mekan anlamında kullanıldığından Galip Körükçü’ye ait atölyenin ismi de ‘Galip’in yeri’ anlamına gelen ‘Chez Galip’ olarak anılıyor. Atölyeye gittiğinizde elma çayı ve şarapla karşılıyor sizi ve öğrencileriyle çarkının başına geçip başka bir dünyaya ışınlıyor adeta…

Dilerseniz, Avanos’ta bir de kendisinden dinleyin hikayesini…

Saç Müzesi 3

Saç Müzesine Yakın Gezilecek Diğer Yerler

Kızılırmak’ın yareni Avanos, toprağın sanatla buluştuğu çanak çömlek atölyeleri dışında tabiatın serpiştirdiği peribacalarıyla, eşsiz vadileri ve kiliseleriyle bir Kapadokya belgeseli gibi. Bölgede gezilip görülecek ve ‘gezdim, gördüm, bitti’ diyemeyecek kadar çok rota var. Özkonak Yeraltı Şehri Avanos’un ve tabii dünyanın en önemli yeraltı şehirlerinden. Kapadokya’da en fazla peribacası göreceğiniz 3 vadiyi birleştiren Zelve Ören Yeri ise Avanos’a sadece 5 km. 10. Yüzyıldan bu yana ayakta duran freksleriyle adeta tarihi konuşturan Üzümlü Kilisesi, Çeç Tümülüsü, Paşabağı, tarihi evlerin bulunduğu sokaklar, sallanan köprü ve ırmak kenarındaki kafelerde içilen bir bardak çay Avanos’un seremonisi.

‘Vadi tozu yutmayan Kapadokya’yı anlayamaz’ diyen bir gezgin özdeyişinden yola çıkıp, tıpkı mevkice çok yakın olan Güvercinlik Vadisi, Ihlara Vadisi gibi patikası başka dünyalara çıkan, Avanos’a uzaklığı sadece 4 km. olan Çavuşin’in, Güllüdere, Meskendir, Kızılçukur, Zindanönü vadilerini yürüyün birde…

Unutmayın Kapadokya’da her yer birbirine çok yakın. Uçhisar Kalesi’nden bölgenin panoramasını görebiliyor, aralarındaki mesafenin yakınlığına siz de şaşırıyorsunuz. Güvercinlik Vadisi’nde yaşamış milyonlarca güvercin gibi, kuş misali gezilecek büyülü bir diyar Kapadokya.

Kaynak: Finehairstyles.net

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.