Avrupa’da Euro Kullanmayan Ülkeler

Avrupa Birliği’nin resmi para birimi Euro, Avrupa kıtasında yaklaşık 340 milyon insanın kullandığı ortak parayı ifade ediyor. Dünyada Amerikan Doları’ndan sonra en yaygın para birimi olan Euro, Avrupa Merkez Bankası tarafından basılıyor ve bu banka tarafından yönetiliyor. Avrupa ülkelerine seyahat planı yapan birçok Türk vatandaşı yüksek Euro kuru nedeniyle seyahatlerini daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirmeye çalışırken, tam da bu noktada Avrupa’da Euro kullanmayan ülkeler imdadımıza yetişiyor. Hem Avrupa’ya seyahat edeyim hem de Euro baskısından kurtulayım düşüncesindeyseniz Avrupa’da Euro kullanmayan ülkeleri seyahat planınıza ekleyebilirsiniz. Avrupa’da Euro Kullanmayan Ülkeler Arnavutluk: Arnavutluk LekiAzerbaycan: Azerbaycan ManatıBelarus: Belarus RublesiBosna Hersek: Bosna Hersek Konvertibl MarkıBulgaristan: Bulgar LevasıÇekya: Çek KorunasıDanimarka: Danimarka KronuGürcistan: Gürcistan LarisiHırvatistan: Hırvat Kunasıİngiltere: İngiliz Sterlini İskoçya: İngiliz Sterliniİsveç: İsveç Kronuİsviçre: İsviçre Frangıİzlanda: İzlanda KronuLihtenştayn: İsviçre FrangıMacaristan: Macar ForintiMakedonya: Makedonya DinarıMoldova: Moldova LeyiNorveç: Norveç KronuPolonya: Polonya ZlotisiRomanya: Romanya LeyiSırbistan: Sırp DinarıUkrayna: Ukrayna Grivnası Avrupa’da Euro Kullanan Ülkeler Avrupa’da Euro’yu resmi para birimi olarak kullanan 23 ülke bulunuyor. Bu ülkelerden 19’u Avrupa Birliği (AB) üyesiyken, 4’ü Avrupa Birliği üyesi değil. Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, İspanya, Kıbrıs Rum […]

Avrupa’da Euro Kullanmayan Ülkeler

Avrupa Birliği’nin resmi para birimi Euro, Avrupa kıtasında yaklaşık 340 milyon insanın kullandığı ortak parayı ifade ediyor. Dünyada Amerikan Doları’ndan sonra en yaygın para birimi olan Euro, Avrupa Merkez Bankası tarafından basılıyor ve bu banka tarafından yönetiliyor.

Avrupa ülkelerine seyahat planı yapan birçok Türk vatandaşı yüksek Euro kuru nedeniyle seyahatlerini daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirmeye çalışırken, tam da bu noktada Avrupa’da Euro kullanmayan ülkeler imdadımıza yetişiyor. Hem Avrupa’ya seyahat edeyim hem de Euro baskısından kurtulayım düşüncesindeyseniz Avrupa’da Euro kullanmayan ülkeleri seyahat planınıza ekleyebilirsiniz.

Avrupa’da Euro Kullanmayan Ülkeler

Arnavutluk: Arnavutluk Leki
Azerbaycan: Azerbaycan Manatı
Belarus: Belarus Rublesi
Bosna Hersek: Bosna Hersek Konvertibl Markı
Bulgaristan: Bulgar Levası
Çekya: Çek Korunası
Danimarka: Danimarka Kronu
Gürcistan: Gürcistan Larisi
Hırvatistan: Hırvat Kunası
İngiltere: İngiliz Sterlini

İskoçya: İngiliz Sterlini
İsveç: İsveç Kronu
İsviçre: İsviçre Frangı
İzlanda: İzlanda Kronu
Lihtenştayn: İsviçre Frangı
Macaristan: Macar Forinti
Makedonya: Makedonya Dinarı
Moldova: Moldova Leyi
Norveç: Norveç Kronu
Polonya: Polonya Zlotisi
Romanya: Romanya Leyi
Sırbistan: Sırp Dinarı
Ukrayna: Ukrayna Grivnası

Avrupa’da Euro Kullanan Ülkeler

Avrupa’da Euro’yu resmi para birimi olarak kullanan 23 ülke bulunuyor. Bu ülkelerden 19’u Avrupa Birliği (AB) üyesiyken, 4’ü Avrupa Birliği üyesi değil.

Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, İspanya, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovakya, Slovenya, ve Yunanistan Avrupa Birliği üyesi olup Euro kullanan ülkelerden.

Avrupa Birliği’ne üye olmayan ancak Euro kullanan ülkeler ise Karadağ, Kosova, Monako ve Vatikan. Bu ülkelerin yanı sıra geçmişte Fransa’nın sömürgesi olan 14 Afrika ülkesi de para birimlerini Euro’ya endekslemiş durumdalar. Geçmişte Fransız Frangı kullanan ülkeler ekonomik sistemlerinde hala dışa bağımlı bir yapı sergiliyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden Bulgaristan, Hırvatistan, Polonya ve Romanya Avrupa Birliği’nin ekonomik kriterlerini karşılayamamaları nedeniyle Euro’ya geçiş yapamazken, siyasi duruş ve ilkesel tavırlar başta olmak üzere halkın da karşı duruşu nedeniyle Euro kullanmayan Avrupa Birliği ülkeleri ise Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İsveç ve İngiltere.

Euro kullanmayan ülkelerde TL’nin değeri

Euro kullanmayan Avrupa ülkelerinde Türk Lirası’nın görece değerli olduğu ülkeler ise Gürcistan, Ukrayna, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Romanya ve Moldova. Türk Lirası’nın son dönemde yaşadığı değer kaybı nedeniyle birçok ülkede para birimimiz eskisi kadar güçlü değil maalesef. Yine de Euro’nun kullanılmadığı Eski Doğu Bloku ülkeleri hala görece satın alma gücümüzün daha güçlü olduğu yerler arasında bulunuyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.