Avrupa’da Henüz Keşfedilmemiş 10 Doğa Harikası

avrupa'da doğa harikası yerler Avrupa

Avrupa gezisi için mutlaka görmeniz gereken doğa harikaları neler olacak? Sizin için 10 doğa harikası sunuyoruz.

Avrupa gezisi için mutlaka görmeniz gerekiyor dediğimiz yerler var. Bu yerlerin hem tarihi yapış em de doğal yapısı olarak inceleyerek gezinizi kültürel bir boyuta da taşıyabilirsiniz. İşte sizin için harika öneriler…

Bornholm Danimarka

İsveç’te Batık Denizi’nin güneyinde yer alan Danimarka adasıdır. Bornnholm, beyaz kumlu olan plajlara sahiptir ve görüntüsü ile herkesi etkilemeyi başarır. Ayrıca bu adada yer alan plaj kumlardan zamanında Napolyon’un kum saatlerinin yapıldığı biliniyor. Mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Las Medulas İspanya

Olağan dışı şekli ile mutlaka görmeniz gereken yerler arasında aynı zamanda Las Medulas yer alıyor. Burada Eski Romalılar tarafından dağlardan altın almak için kullanılan madencilik tekniklerinin bir sonucu olarak bu şekildedir. İlginç bir yapısı olduğundan Avrupa’nın en güzel doğal harikaları arasında yer almaktadır.

Alentejo Portekiz

Portekiz’in en ünlü sahil şeridi olarak karşımıza çıkıyor. Alentejo, milyonlarca mantar ağacına ev sahipliği yapan destansı plajları olan bir yerdir. Fakat bu güzel yerde çarpıcı ve etkileyici olan ise köylerine rağmen turistler tarafından çok faza ilgi görmemesidir. Avrupa’nın henüz keşfedilmemiş yerleri arasındadır diyebiliriz.

Mullerthal Bölgesi Lüksemburg

Lüksemburg, küçük İsviçre olarak bilinir. Mullerta bölgesi, pitoresk bir dağlık manzara ve şirin köylerinin yanı sıra şaşırtıcı  kaya oluşumları için de dikkat çekicidir. Avrupa’da görülmeye değer yerler arasındadır.

Bled Gölü Slovenya

Göl, tamamen masallarda anlatılan göller gibidir. Slovenya’nın Bled Gölü, adeta bir simge haline gelmiştir. Bled Gölü’nün ortasında Kilisesi’nin bulunduğu küçük bir ada yer almaktadır. Bölgede bulunan yerel bir gondol ve pletnaya tlayarak bu büyüleyici olan yerde eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Plitvice Gölleri Hırvatistan

Tam dibinize düşen şelalelerin bir araya getirdiği 16 gölün ağı oaln Plitvice gölleri doğanın eşsiz bir harikası olarak gözlerinizin önüne gelecek. Avrupa’da gidilmesi gereken yerler arasında mutlaka Hırvatistan’ın bu gölleri de var. Alanda kahverengi ayılar, yabani kediler, kartallara ev sahipliği yapan bir alanı ziyaret etmiş olacaksınız.

Svalbard Norveç

Norveç ile Kuzey Kutbu arasında yer alan sağlam adalar grubu olarak adlandırılan Svalbard dünyanın kuzeydeki yerleşim yerlerinden biri olarak bilinir. Adaların çoğunluğu buzullardan oluşmaktadır. Soğuğu sevenler için ilk sırada yer alması gereken bir seçimdir.

Jarvi – Suomi Finlandiya

Finlandiya’nın bu bölgesi, Lakeland olarak da isimlendirilir. Avrupa’nın 5.en büyük gölü olan Simaa Gölü dışında, 55.000 bin gölün bulunduğu bir ülkedir. O kadar çok göl olması, direkt olarak bu ülkenin ne kadar ilginç bir ülke olduğunu da gösteriyor. Aynı zamanda son derece doğal ve güzel manzaralar ile karşılaşacaksınız.

Yedi Rila Gölleri – Bulgaristan

Bulgaristan’ın buzullar ile kaplı olduğu dönemden kalan kalıntılardır. Doğal manzara sevenler için Bulgaristan’ın en çarpıcı manzaraları arasında yer alıyor diyebiliriz. Seven Rila Lakes bölgesinde yer alıyor diyebiliriz. Kötü hava koşullarında göreceğiniz manzaralar d farklı olacağından ne zaman gideceğiniz çok önemlidir.

Brimhan Kayaları – İngiltere

Yorkshire’da bulunan Brimhan Kayaları  inanılma oluşumları ile gördüğünüzde gözlerinize inanamayacağınız bir manzara ile karşı karşıya kalacaksınız. Yüzyıllardır meydana gelen su ve rüzgar erozyonunun bu Ulusal Güven bölgesinde bırakmış olduğu şaşırtıcı şekiller mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Avrupa’da gidilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Seçim sizin.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle