Avrupa’daki Ünlü Barok Eserler: Tarihe Görkemiyle Damga Vuran Bir Akım

Barok sanat ve barok mimari, tarihsel açıdan oldukça önemli bir akım. Tarihe damga vurmuş ve şehirlerle anılan ikonik yapıların oluşmasına sebep olmuş bu akım, özellikle 16. ve 18. yüzyıllar arasında moda olmuş. Tüm dünyada etkileri görülen ve mimarlık tarihi açısından ihtişamı, estetizmi ifade eden barok yapılar, saray yapılarında kendini göstermiş ve en gösterişli halini almış. Günümüzde birçok Avrupa kentinde ve dünyanın farklı yerlerinde etkisi devam eden bu sanat akımı sadece mimaride değil, müzik ve diğer sanat dallarında da etkili olmuş.  Bu yazımızda barok dönemin özelliklerinden ve simge haline gelen barok yapılardan bahsedeceğiz. Başta İtalya ve Fransa olmak üzere yola çıkacağız, Avrupa’daki ünlü barok eserlere göz atacağız. Hazırsan başlayalım, ama öncelikle barok dönemin özelliklerini inceleyelim ve bu sanat akımının daha iyi anlaşılmasını sağlayalım.  Barok Dönemin Özellikleri: Görkemin ve Gösterişin Peşinde 16. yüzyılda başlayıp 18. yüzyıla kadar devam eden ve bu süre zarfında Avrupa sanatına hakim olan barok akımı ilk olarak İtalya’da […]

Avrupa’daki Ünlü Barok Eserler: Tarihe Görkemiyle Damga Vuran Bir Akım

Barok sanat ve barok mimari, tarihsel açıdan oldukça önemli bir akım. Tarihe damga vurmuş ve şehirlerle anılan ikonik yapıların oluşmasına sebep olmuş bu akım, özellikle 16. ve 18. yüzyıllar arasında moda olmuş.

Tüm dünyada etkileri görülen ve mimarlık tarihi açısından ihtişamı, estetizmi ifade eden barok yapılar, saray yapılarında kendini göstermiş ve en gösterişli halini almış. Günümüzde birçok Avrupa kentinde ve dünyanın farklı yerlerinde etkisi devam eden bu sanat akımı sadece mimaride değil, müzik ve diğer sanat dallarında da etkili olmuş. 

Bu yazımızda barok dönemin özelliklerinden ve simge haline gelen barok yapılardan bahsedeceğiz. Başta İtalya ve Fransa olmak üzere yola çıkacağız, Avrupa’daki ünlü barok eserlere göz atacağız. Hazırsan başlayalım, ama öncelikle barok dönemin özelliklerini inceleyelim ve bu sanat akımının daha iyi anlaşılmasını sağlayalım. 

Barok Dönemin Özellikleri: Görkemin ve Gösterişin Peşinde

Barok Dönem Özellikleri

16. yüzyılda başlayıp 18. yüzyıla kadar devam eden ve bu süre zarfında Avrupa sanatına hakim olan barok akımı ilk olarak İtalya’da ortaya çıkmış. “Barok” ifadesi ise Portekizce’deki “tam yuvarlak ve düzgün olmayan inci” anlamına gelen “barocco” sözcüğünden türetilmiş. Bu ifade, dönem Avrupa’sında zamanla “olağan dışı ve anormal” anlamlarına gelecek şekilde kullanılmaya başlanmış. Dönemin eleştirmenleri tarafından da bu yeni anlamı ile benimsenmiş.

Avrupa devletlerinin 16. yüzyıldaki gelişimi ile beraber sanatçılar da daha görkemli, daha coşkulu eserler üretmeye başlamış. Dönemin sanatçıları eserlerinde gösterişin, büyüklüğün ve abartının peşinde olmuşlar. Böylece krallıkların benzersizliğini yansıtmak istemişler. 

Görsel anlamda zenginliği, gücü ve çarpıcılığı ifade eden barok sanat ve mimarisi, Roma İmparatorluğu döneminden etkilenmiş. Sanatçıların el üstünde tutulduğu bu dönemde krallar ve prensler de yetenekli, tanınmış sanatçıları kendi yanlarına çekebilmek için karşılıklı rekabete tutuşmuş. 

Sanat üretimi açısından hayli verimli olan bu çağda, barok anlayış her alana sızmış ve dünyaya yayılmış. Bu döneme ait karakteristik mimari özelliklerin başında ise büyük avluların, göz alan bahçelerin, incelikle yapılmış süs havuzlarının, işlemeli duvarların ve mitolojik figürlerin kullanımı gelir.

Bu akımda Rönesans’ın merkezî planlı yapı stilinin aksine hareketli, dinamik cephelerin bir bütün halinde görüldüğü, uzunlamasına dikdörtgen yapılar dikkat çeker. Rönesans mimarisinin karakteristik özelliklerinden biri olarak kabul edilen düz çizgilerin yerini de dalgalı ve kıvrımlı çizgiler alır.

Barok mimaride pencerelere de oval çizimler hakimdir. Yapılardaki ışık ve gölge oyunları ise büyük bir ustalık göstergesidir. Görkemin ve gösterişin peşinden giden barok mimarlar, bir heykeltıraş inceliğiyle çalışmışlar. Barok dönemin ve barok mimarinin özelliklerini anlattığımıza göre Avrupa’daki ünlü barok eserlere geçebiliriz.

Dillere Destan Barok Eserler: Göz Alan Yapılar

Sanatın gösterişli ve estetik biçimlerini gözler önüne seren barok mimari, Avrupa’daki pek çok şehirde simgeleşmiş şekilde kendini gösteriyor. Haydi gel, bu simgeleşmiş yapılardan bazılarını inceleyelim:

Versay Sarayı – Paris 

Versay Sarayı

Versay Sarayı, barok mimari denilince akıllara ilk gelen eserlerden. Avrupa’nın kültür ve sanat başkentlerinden biri olan Paris‘te yer alan Versay Sarayı, şehrin ikonik simgelerinden biri konumunda. 

Yapımına 1661’de başlanan saray, değişik zamanlarda eklemeler yapılarak bugünkü halini almış. Günümüzde müze olarak kullanılan bu tarihi yapı, büyük ölçüler ve geniş planlar kullanılarak inşa edilmiş.

Fransız Devrimi’ne kadar Fransa Krallığı’nın politik merkezi olan saraydaki binaların projeleri  Louis La Vau ve Jules Hardouin-Mansart tarafından hazırlanmış. İç dekorasyon, Charles le Brun; bahçeler kısmı ise büyük peyzaj mimarı Andre Le Notre tarafından tasarlanmış. 

Ayrıca I. Dünya Savaşı’nı sonlandıran Versay Barış Antlaşması’nın burada imzalanması da bu yapıya farklı bir değer katıyor. Paris’in simgelerin biri olan Versay Sarayı’nı her yıl milyonlarca gezgin ziyaret ediyor. Bu göz alıcı güzellikteki yapıyı henüz görmediysen bir an önce yola çıkmanı tavsiye ederiz. 

Trevi Çeşmesi – Roma

Travi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi yani dünyaca ünlü Aşk Çeşmesi! Roma’nın simge yapılarından biri olan Trevi Çeşmesi; kitaplara, filmlere, hikayelere konu olmuş bir barok dönem eseri. Etrafındaki Poseidon, Demeter ve Hygieia heykelleri ile de tanınan bu çeşme, Roma seyahatlerinin vazgeçilmez duraklarından.

Trevi Çeşmesi’nin yapımına 1732 yılında başlanmış ve bu yapıyı o dönemin en iyi mimarlarından birisi olarak kabul edilen Nicola Salvi tasarlamış. Çeşmenin tamamlanması ve şu andaki haline ulaşması ise 30 yıla yakın sürmüş.

Roma’daki barok tarzda yapılmış en büyük çeşme özelliğini taşıyan Trevi Çeşmesi, gezginlerin sıklıkla uğrayıp dilekleri için bozuk para attıkları bir yer. Rivayete göre 2çeşmeyi ziyaret eden kişiler sağ elleriyle sol omuzlarının üstünden havuza para atarlarsa dilekleri gerçek oluyor. Bu ritüel aklında olsun, her şey gönlüne göre olsun! 

Roma Uçak Bileti Ara 

Kraliyet Sarayı – Madrid 

Madrid Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı, İspanya’nın başkenti Madrid‘de bulunan önemli bir yapı. Avrupa Birliği’ne 1986 yılında tam üye olan İspanya’da, kraliyet sembolik bir anlam taşıyor artık. Ancak sembolik de olsa Kraliyet Ailesi’nin kültürel varlığı devam ediyor.

Kraliyet Sarayı’nın yapımına 1735 yılında başlanılmış. Bu dönemde hayli güçlü olan İspanyol Kraliyeti, bu sarayı Kraliyet’in evi olması isteğiyle tasarlatmış.135 bin metrekarelik yüzölçümüne sahip bu devasa saray, Avrupa’daki en büyük kraliyet sarayı olma özelliğini taşıyor. Ayrıca bu sarayın tam 3.418 tane de odası var.

Günümüzde İspanya Kraliyet Ailesi bu mekanda ikamet etmek yerine Zarzuela Sarayı’nda ikamet ediyor. Madrid Kraliyet Sarayı ise müze olarak kullanılıyor. Avrupa’nın en büyük sarayı olan Madrid Kraliyet Sarayı’nı ziyaret ettiğinde Goya ve Caravaggio gibi efsanevi ressamların eserlerini de görebilirsin.

Madrid Uçak Bileti Ara 

St. Paul Katedrali – Londra 

ST Paul Katedrali

Londra; Big Ben, British Museum, Hyde Park, Buckingham Sarayı gibi görülmesi gereken duraklara ve birbirinden güzel estetik sokaklara, eşsiz kafelere sahip bir yer. Ancak barok mimarisi denilince akla mutlaka St. Paul Katedrali gelir.

Gezginlerin uğrak noktalarından olan bu katedral, barok stilinin harika bir İngiliz yorumudur. İngiltere açısından hayli önemli olan bu tarihi yer, zamanında Prens Charles ve Prenses Diana’nın düğününe de ev sahipliği yapmış.   

Geçmişi oldukça eskiye uzanan bu katedral, tarihte birçok kere form değiştirmiş. Katedralin son hali, dönemin ünlü mimarı Christopher Wren tarafından tasarlanmış ve katedral, 1710 yılında bugünkü görünümünü kazanmış. Londra’nın merkezinde bulunan katedral, dünyadaki en yüksek kubbelerden birine sahip.

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bu tarihi güzergah, günümüzde müzikal etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. 

Schönbrunn Sarayı – Viyana

Schönbrunn Sarayı

1996 yılından bu yana UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Schönbrunn Sarayı, Viyana‘nın en büyüleyici noktalarından. Yüzyıllar boyunca Avrupa’nın en güçlü hanedanlarından biri olan Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı olarak kullanılan Schönbrunn, 1918 yılında Avusturya’da monarşinin sona ermesi ile Avusturya Cumhuriyeti’ne geçmiş ve bu tarihten itibaren de ziyaretçilere açılmış. 

Barok mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen bu saray, özellikle bahçe düzenlemeleri ve iç dekorasyonu ile nefes kesiyor. Tarihin kapılarını açmak isteyen gezginler için benzersiz bir yer olan Schönbrunn Sarayı seni bekliyor! 

Kaynak

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.