AVRUPA’NIN EN İYİ IŞIKLANDIRILAN ŞEHRİ BUDAPEŞTE

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, özellikle akşam saatlerinde dünyanın en güzel şehirlerinden biri oluyor. Zincir Köprüsü, Parlamento Binası ve Buda Kalesi gibi yapılar ışıltılı bir hal alarak ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Öyle ki, yıllar önce Avrupa’nın en iyi ışıklandırılan şehri seçilmiş. Bu şehre her gelişinizde bir kez daha aşık olacaksınız. Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı Budapeşte’ye hangi mevsim giderseniz gidin, büyüleyici bir atmosferle karşılaşıyorsunuz. Şehirdeki yapıların güzelliği sayesinde dünyanın her yerinden turist ağırlıyor. Burası bizim için de çok ideal bir yer. Osmanlı’nın 146 yıllık yönetiminde kalmış. Bu nedenle şehir hala o dönemlerin izlerini taşıyor. KAHRAMANLAR MEYDANI Budapeşte gezilecek yerlere baktığımızda ilk olarak Kahramanlar Meydanı’ndan bahsetmek gerek. 1896 yılında F.Joseph tarafından yapılan Kahramanlar Meydanı, şehrin merkezinde yer alıyor. Her devlet adamı geldiğinde mutlaka Kahramanlar Meydanı’na uğruyor. Meydanda siyasi ve dini liderlerin heykelleri bulunuyor. Özellikle ülke adına iyilik yapan isimlerin de heykelleri bulunuyor. Genişçe bir alana yayılmış olan meydan gece ya da gündüz farketmiyor, her daim […]

AVRUPA’NIN EN İYİ IŞIKLANDIRILAN ŞEHRİ BUDAPEŞTE

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, özellikle akşam saatlerinde dünyanın en güzel şehirlerinden biri oluyor. Zincir Köprüsü, Parlamento Binası ve Buda Kalesi gibi yapılar ışıltılı bir hal alarak ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Öyle ki, yıllar önce Avrupa’nın en iyi ışıklandırılan şehri seçilmiş. Bu şehre her gelişinizde bir kez daha aşık olacaksınız.

Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı Budapeşte’ye hangi mevsim giderseniz gidin, büyüleyici bir atmosferle karşılaşıyorsunuz. Şehirdeki yapıların güzelliği sayesinde dünyanın her yerinden turist ağırlıyor. Burası bizim için de çok ideal bir yer. Osmanlı’nın 146 yıllık yönetiminde kalmış. Bu nedenle şehir hala o dönemlerin izlerini taşıyor.

KAHRAMANLAR MEYDANI

Budapeşte gezilecek yerlere baktığımızda ilk olarak Kahramanlar Meydanı’ndan bahsetmek gerek. 1896 yılında F.Joseph tarafından yapılan Kahramanlar Meydanı, şehrin merkezinde yer alıyor. Her devlet adamı geldiğinde mutlaka Kahramanlar Meydanı’na uğruyor. Meydanda siyasi ve dini liderlerin heykelleri bulunuyor. Özellikle ülke adına iyilik yapan isimlerin de heykelleri bulunuyor.

Genişçe bir alana yayılmış olan meydan gece ya da gündüz farketmiyor, her daim turistlerin uğradığı bir yer. Meydan aynı zamanda konser gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Ancak bu meydan çok acı bir olaya da tanık olmuş. Komünizmin etkili olduğu 1950’li yıllarda yaklaşık 20 bin eğitimli genç Kahramanlar Meydanı’nda bir gösteri yapar. Ancak hepsi tankların altında kalarak yaşamlarını yitirir.

ZİNCİR KÖPRÜSÜ

Budapeşte’nin en şık yapılarının başında geliyor. Şehirde çok güzel köprüler var ama en ilgi çekeni Zincir ya da bilinen adıyla Aslanlı Köprü… Özellikle akşam hava karardığında üzerinde yanan ışıklarla Tuna Nehri’nin üzerinde adeta parlar. Ünlü İngiliz mimar William Tierney Clark tarafından yapılan köprünün her iki girişinde aslan heykelleri bulunmaktadır. Köprüden yürüyerek şehrin her iki yakası olan Buda ve Peşte’ye geçebilirsiniz.

BUDA KALESİ

Buda Kalesi şehrin en büyük çekim merkezidir. Buda tarafında tepede şehre hakim bir konumda bulunan kale, dünya mirası listesinde yer alıyor. Şehrin panaromik görüntüsünü izleyebileceğiniz en iyi nokta olan bu yer, daha oraya ulaşmadan göğe yükselen yeşil kubbesinden kendini belli ediyor. Bu görkemli yapının içerisinde, Macaristan Ulusal Galerisi,Milli Kütüphane ve Budapeşte Tarih Müzesi bulunmaktadır. Ayrıca Buda Kalesi’ni çevreleyen caddenin adı da Mustafa Kemal Atatürk’tür.

PARLAMENTO BİNASI

Şehrin en yüksek yapısı Parlamento Binası’dır. 1900’lü yıllarda yapılan bina aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük üçüncü parlamento binasıdır. İçinde toplam 896 oda vardır. Tatil günlerinde binanın içini gezebilirsiniz. Tuna Nehri’nin hemen kenarında yer alan Parlamento Binası’nın ön tarafı askerlerin nöbet değişim saatinde çok kalabalık oluyor.

TERMAL CENNETİ

Macar halkı yüzmeyi çok seviyor. Bu nedenle başkent Budapeşte’de termal havuz sayısı çok fazla. Özellikle yaz dönemlerinde doğal kaplıcalar tam bir tatil yerine dönüşür. Çoluk çocuk herkes, turistlerle birlikte kaplıcalara akın eder. Yılda 30 milyon turistin ziyaret ettiği şehrin bir gelir kaynağı da sağlık turizmi… Eğer siz de Budapeşte’ye gelirseniz, bu deneyimi ve keyfi yaşamadan şehirden ayrılmayın.

TUNA NEHRİ

Avrupa’nın en uzun nehri olan Tuna’da bir tekne turu yapmanızı öneririm. Budapeşte’nin bütün incilerini bir arada görme şansı yakalıyorsunuz. Özellikle romantik bir akşam yaşamak isteyen çiftler, bu keyfi mutlaka yaşamalı…

BUDAPEŞTE’DE ALIŞVERİŞ

Budapeşte alışveriş açısından misafirlerini fazlasıyla memnun eden bir şehir. Özellikle Budapeşte’nin en canlı sokağı olan Vaci Utca’daki mağazaları çok seveceksiniz. Dükkanların çoğunda ayrıca Budağeşte’ye özgü hediyelik eşyaları da bulabilirsiniz.

BUDAPEŞTE’DE YEMEK

Macarlar yemeyi içmeyi ve eğlenmeyi çok seven bir millet. Şehirde lüks restoranların yanı sıra sokaklarda bile karnınızı doyurabilirsiniz. Bir restorana gittiğinizde milli yemekleri olan gulaşı yemenizi tavsiye ederim. Aslında bizim kul aşı çorbası ile aynı. Bunun yanı sıra bölgeye özgü olan ve Kurtos Kalacs tatlısını da denemelisiniz. Kömürün üzerinde dönen hamur tatlısı hayran olacağınız bir başka lezzet.

Kaynak:blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.