Avrupa’nın Zaman Makinesi Prag

Yüzyıllardan bu yana değişmeyen mimarisiyle ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkaran Çaeky‘nın başkenti Prag, bu büyülü atmosferi ile Avrupa’nın Zaman Makinesi olarak anılıyor. Unutulmaz güzellikteki Prag, benzerleri olan Avusturya-Alman şehirlerinin hiçbirinde örnekleri görülmeyecek kadar Gotik ve Geç Rönesans dönemine ait tarihi yapılara sahip. Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı’nın Avrupa’yı görmek ve Avrupa kültürünün temellerini anlayabilmek için Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken üç şehir arasında saydığı Prag, Floransa ve Roma ile birlikte bu listenin zirvesinde yer alıyor. Avrupa’nın Zaman Makinesi Prag Gorik mimari yapıların ağırlıklı olduğu kent görünümüyle daha çok gri ve siyah renklerin hakim olduğu Prag, bu renk tonlarıyla bir hayli kasvetli bulunuyor. 9. yüzyılda inşa edilen ve Prag’ın kalbi olarak kabul edilen Prag Kalesi, şehre gelenlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden. Oldukça geniş bir arazide konumlanan kalede yapımı 600 yıldan fazla süren Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol, Beyaz Kule ve kraliyet bahçeleri de yer alıyor. Prag Old Town Prag Old Town’da bulunan Eski […]

Avrupa’nın Zaman Makinesi Prag

Yüzyıllardan bu yana değişmeyen mimarisiyle ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkaran Çaeky‘nın başkenti Prag, bu büyülü atmosferi ile Avrupa’nın Zaman Makinesi olarak anılıyor.

Unutulmaz güzellikteki Prag, benzerleri olan Avusturya-Alman şehirlerinin hiçbirinde örnekleri görülmeyecek kadar Gotik ve Geç Rönesans dönemine ait tarihi yapılara sahip.

Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı’nın Avrupa’yı görmek ve Avrupa kültürünün temellerini anlayabilmek için Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken üç şehir arasında saydığı Prag, Floransa ve Roma ile birlikte bu listenin zirvesinde yer alıyor.

Avrupa’nın Zaman Makinesi Prag

Gorik mimari yapıların ağırlıklı olduğu kent görünümüyle daha çok gri ve siyah renklerin hakim olduğu Prag, bu renk tonlarıyla bir hayli kasvetli bulunuyor.

9. yüzyılda inşa edilen ve Prag’ın kalbi olarak kabul edilen Prag Kalesi, şehre gelenlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden. Oldukça geniş bir arazide konumlanan kalede yapımı 600 yıldan fazla süren Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol, Beyaz Kule ve kraliyet bahçeleri de yer alıyor.

Prag Old Town

Prag Old Town’da bulunan Eski Belediye Sarayı ve Astronomik Saray, şehrin sembol yapılarından. Eski Belediye Sarayı 1338’de inşa edilmiş. 1410 yılında ise bu binaya bir saat kulesi ve astronomik saat eklenmiş. 1905-1910 döneminde yapılan eklemelerle son halini alan yapı Prag’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılar arasında bulunuyor.

Her saat başı ölümü temsil eden iskelet figürü küçük bir çanı çalmaya başlıyor, ardından renkli bir horoz figürünün altındaki iki pencere açılıyor ve 12 havariyi temsil eden bir grup heykelcik 45 saniye süren bir geçit töreni yapıyor. Saat kulesinin etrafındaki heykelcikler ise kibir, ölüm, hayat ve şehvet gibi anlamları taşıyor.

Vltava Nehri’nin ortadan ikiye ayırdığı Prag’da Karl Köprüsü şehrin en önemli geçiş noktası. Karl Köprüsü üzerinden Prag’a bakanalar büyüleyici bir peri masalında bulurlar kendilerini. Bu yüzdendir ki her yüzlerce çift evlilik törenlerini bu köprü üzerinde gerçekleştiriyor.

Nehrin üzerinde 17 köprü daha bulunuyor. Karl Köprüsü, şehrin ana merkezine, kalbine gittiği için büyük önem taşıyor. Şehrin eski meydanı Prag’ı ziyaret edenlerin buluşma noktası.

Eski Şehir, Stare Mesto ismiyle anılıyor. Yeni şehir ise eski şehre göre daha yeniymiş gibi görünse de aslında 650 yıllık bir tarihi geçmişi bulunuyor.

Orta çağ boyunca pazar yeri olarak kullanılan eski şehirde görülmesi gereken çok sayıda tarihi yapı var. Astronomik Saat Kulesi, Eski Belediye Binası, Tyn Kilisesi, Aziz Niklaus Kilisesi, Jan Hus Anıtı mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.