AVUSTURYA’NIN SANAT KOKAN ŞEHRİ: SALZBURG

AVUSTURYA’NIN SANAT KOKAN ŞEHRİ: SALZBURG

AVUSTURYA’NIN SANAT KOKAN ŞEHRİ: SALZBURG

Avusturya’nın en büyük dördüncü şehri olan Salzburg, Alp Dağları’nın muhteşem doğasının içinde yerini alıyor. Şehrin ünü sadece turistik yerlerinden gelmiyor. Dünyaca ünlü bestekar Mozart bu şehirde doğmuş. Salzburg, sanatçının birbirinden ünlü eserine ev sahipliği yapmış. Doğanın içinde bulunan bu şehir sanatsal açıdan çok zengin. Tabii birbirinden güzel gezilecek yerler açısından da zengin olduğunu bahsetmemek olmaz. İşte Salzburg’da gezilecek yerler:

MOZART’IN EVİ

Salzburg’a gelmişken ünlü bestekarın evini ziyaret etmemek olmaz. Mozart’ın 1756 yılında doğduğu ev, Uluslararası Mozart Vakfı tarafından 1880’de müzeye çevrilmiş. Ev içerisinde aile bireylerinin resimlerini ve Mozart’ın kullandığı enstrümanları yakından görebilirsiniz. Sarı renkteki dikkat çeken bina şehrin en ünlü caddesi olan Getreidegasse üzerinde konumlanıyor.

GETREIDEGASSE CADDESİ

Salzburg’un turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerleri arasında Getreidegasse Caddesi de bulunuyor. Cadde üzerinde çok sayıda kafe ve hediyelik eşya satan dükkana rastlayabilirsiniz. Bu nedenle şehrin en turistik yeri olma özelliği taşıyor. Cadde üzerindeki dükkanların en farklı özelliği tabelaların özel olarak ferforje yapılması. Şehrin sanata olan yatkınlığını bu tabelalardan açık bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca bu caddede bulunan çikolata dükkanlarından meşhur Mozart Çikolatası’nın tadına bakmanızı öneririz.

SALZBURG KATEDRALİ

Barok tarzdaki yapısı ile Salzburg Katedrali, şehrin en güzel katedrallerinden biri. Katedralde 71 metre yüksekliğinde bir Çan Kulesi bulunuyor. Aynı zamanda içeride de çok eski zamanlardan kalma kilise orgunu görebilirsiniz. Katedralde bulunan freskler, turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Ayrıca bu katedralde Mozart’ın vaftiz töreni yapılmış.

HOHENSALZBURG KALESİ

Avrupa’da bulunan ortaçağ kalelerinden en büyüğü Hohensalzburg Kalesi. Buradan şehri ayaklarınızın altında görebilirsiniz. Alp Dağlarının ve şehrin manzarasına bakınca hayran olacaksınız. Kale dağların eteğine inşa edildiği için şehrin baya bir yukarısında bulunuyor. Buraya dilerseniz ağaçların arasındaki yollardan yürüyerek dilerseniz de teleferik yardımı ile çıkabilirsiniz.

MIRABELL SARAYI VE MUHTEŞEM BAHÇESİ

Salzach Nehri kenarında konumlanan Mirabell Sarayı, Barok tarzda mimarisi ve muhteşem bahçesi ile nam salmış bir yer.  Bu bahçe şehrin en büyük parkı olma özelliği taşıyor. Harika bir peyzaj mimarisine sahip. Mirabell bakılan güzellik anlamına gelen bir kelime. Gerçekten hem saray hem de bahçe ayrı ayrı kendine baktıracak bir güzellikte.

MOZART MEYDANI

Mozartplatz olarak da bilinen Mozart Meydanı, Mozart Anıtı’na ev sahipliği yapıyor. Şehrin ortasında bulunan önemli ve turistler tarafından popüler bir meydan. Burada Salzburg Müzesi’de yer alıyor. Müze içerisinde Roma döneminden kalma eserler sergileniyor. Bu meydanın yakınında bulunan Residenzplatz’a da uğrayabilirsiniz.

RESIDENZPLATZ

Mozart Meydanı’nın sağında kalan Residenzplatz’da şehirdeki diğer bir ünlü meydan. Bu meydan Salzburg Katedraline ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Salzburg turu yapacaklar için meydandan faytonlar kaldırılıyor. Faytonları çeken atların her biti çok güzeller. Arabaya binmeden önce bir kez bu atları sevmenizi öneririz.

Kaynak:blog.prontotour.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0