AYDER YAYLASI’NIN TERTEMİZ HAVASINDA: KARDAN ADAM FESTİVALİ

Festival

Kaçkar Dağları’nın çam ormanları arasında, şelaleri ve evleriyle ünlü Ayder Yaylası 24-26 Ocak 2020 tarihlerinde düzenlenecek 13. Ayder Kardan Adam Festivali’ne hazırlanıyor. 2007 yılından beri her sene düzenlenen festival kapsamında yarışmalar, konserler, DJ performansları ve daha birçok etkinlik sizleri bekliyor.

KIŞ FESTİVALİ KEYFİNİ AYDER YAYLASI’NDA YAŞAYIN

Rize’nin Çamlıhemşin ilçe merkezine 19 km uzaklıkta bulunan doğa harikası Ayder Yaylası sadece yaz ve bahar aylarında değil kış aylarında da benzersiz bir güzellik sunuyor. Daha yaylaya varmadan yol boyunca gördüğünüz Bulut, Gürgendibi ve Aşıklar şelaleleri ile dört mevsim yeşilliğini kaybetmeyen çam ve ladin ağaçları Karadeniz’in güzelliğini önünüze sermeye başlıyor. Kaçkar Dağları’na tırmanmak isteyenlerin başlangıç noktası olan yayla bir tatil köyü görünümüyle sizi karşılıyor.

Çamlıhemşin Belediyesi ve Kaymakamlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği (ÇADOSK) tarafından her yıl düzenlenen Ayder Kardan Adam Festivali, Ayder Yaylası’nın beyazlara bürünmüş yüzünü görmeniz için büyük bir fırsat! 1350 metre yükseklikte bulunan, Karadeniz’in oksijen deposu Ayder Yaylası’nın kartpostal gibi kış manzarası eşliğinde eğlenceli ve unutulmaz dakikalar yaşayabilir, farklı deneyimler ile güzel anılarınıza yenilerini ekleyebilirsiniz. Peki bu etkinlikte sizi neler bekliyor?

YEREL VE ULUSAL SANATÇILAR İLE MÜZİK ZİYAFETİ

 Ayder Kardan Adam Festivali açılışı festival yürüyüşü ile yapılacak. Buz gibi yayla havasında içinizi ısıtacak görkemli festival ateşinin yakılmasının ardından, karla kaplı Ayder festival alanında kurulan sahneye birçok yerel ve ulusal sanatçı konuk olacak. Tulum ve kemençe sesleri ile yankılanacak bu alanda canlı ve enerjik Karadeniz halkının yanı sıra yerli ve yabancı konukların oynadığı horonlar ile Karadeniz müziğinin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayder Kardan Adam Festivali’nin bir geleneği haline gelen halk oyunları gösterileri ile coşarken devasa horon zincirine siz de katılabilir bir yandan ısınıp bir yandan da eğlenebilirsiniz.

KARDAN ADAM FESTİVALİ ETKİNLİKLERİ

 Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Kardan Adam Festivali size çeşitli etkinliklere katılma fırsatı da sunuyor. Karla kaplı yaylada büyük gruplar halinde kartopu oynayabilir ve festival alanında kurulacak salıncaklarda sallanabilirsiniz. Festival için özel olarak oluşturulmuş kayak pistinde çamaşır leğeni, lastik şambrel, şişme deniz botu, naylon poşet ile kayarak yöre halkı tarafından Lazbord olarak adlandırılan etkinliğe katılabilirsiniz. Buz gibi yayla havasında sıcacık çayınızı yudumlarken muhteşem yayla manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Dilerseniz Fırtına Vadisi’nde doğa yürüyüşlerine de çıkabilirsiniz.

Ayder Kardan Adam Festivali kapsamında halat çekme, kara hızarla odun kesme, yumurta taşıma, çuvalla koşu, balonla dans, hedikle yürüme gibi birçok sıradışı yarışma da düzenlenecek. Kardan adam festival simgesi olduğu için en ilginç yarışmalardan biri de kardan adam yapma yarışması olacak. Birbirinden ilginç kardan adam figürleri ile karşılaşacağınız yarışma sırasında eğlenceli dakikalar geçireceksiniz.

YÖRESEL YEMEKLERİN TADINI ÇIKARIN

 Ayder Kardan Adam Festivali sırasında Karadeniz’in yöresel yemeklerinin tadını da çıkaracaksınız. İştahınızı açacak tertemiz Ayder Yaylası havasında mıhlama ve mısır ekmeği ile kahvaltı yapabilirsiniz. Yayla balı, tereyağı, kaymak ve reçellerini de es geçmeyin. Laz böreği, hamsi yemekleri, lahana sarması ve lezzetli et yemekleri mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında.

AYDER YAYLASI’NDA AKŞAM

 Ayder Kardan Adam Festivali kapsamında festival alanında akşam gerçekleştirilecek havai fişek gösterisi Kaçkar Dağları’nın büyülü atmosferinde şölen etkisi yaratacak. Ayrıca yüzlerce kişinin katılımı ile gerçekleşecek fener alayı da festivale ayrı bir renk katacak. Gece yakılacak ateş başında eğlenceli sohbetler de kar festivali deneyiminizin unutulmaz parçalarından biri olacak.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle