AYDER YAYLASI’NIN TERTEMİZ HAVASINDA: KARDAN ADAM FESTİVALİ

Kaçkar Dağları’nın çam ormanları arasında, şelaleri ve evleriyle ünlü Ayder Yaylası 24-26 Ocak 2020 tarihlerinde düzenlenecek 13. Ayder Kardan Adam Festivali’ne hazırlanıyor. 2007 yılından beri her sene düzenlenen festival kapsamında yarışmalar, konserler, DJ performansları ve daha birçok etkinlik sizleri bekliyor. KIŞ FESTİVALİ KEYFİNİ AYDER YAYLASI’NDA YAŞAYIN Rize’nin Çamlıhemşin ilçe merkezine 19 km uzaklıkta bulunan doğa harikası Ayder Yaylası sadece yaz ve bahar aylarında değil kış aylarında da benzersiz bir güzellik sunuyor. Daha yaylaya varmadan yol boyunca gördüğünüz Bulut, Gürgendibi ve Aşıklar şelaleleri ile dört mevsim yeşilliğini kaybetmeyen çam ve ladin ağaçları Karadeniz’in güzelliğini önünüze sermeye başlıyor. Kaçkar Dağları’na tırmanmak isteyenlerin başlangıç noktası olan yayla bir tatil köyü görünümüyle sizi karşılıyor. Çamlıhemşin Belediyesi ve Kaymakamlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği (ÇADOSK) tarafından her yıl düzenlenen Ayder Kardan Adam Festivali, Ayder Yaylası’nın beyazlara bürünmüş yüzünü görmeniz için büyük bir fırsat! 1350 metre yükseklikte bulunan, Karadeniz’in […]

AYDER YAYLASI’NIN TERTEMİZ HAVASINDA: KARDAN ADAM FESTİVALİ

Kaçkar Dağları’nın çam ormanları arasında, şelaleri ve evleriyle ünlü Ayder Yaylası 24-26 Ocak 2020 tarihlerinde düzenlenecek 13. Ayder Kardan Adam Festivali’ne hazırlanıyor. 2007 yılından beri her sene düzenlenen festival kapsamında yarışmalar, konserler, DJ performansları ve daha birçok etkinlik sizleri bekliyor.

KIŞ FESTİVALİ KEYFİNİ AYDER YAYLASI’NDA YAŞAYIN

Rize’nin Çamlıhemşin ilçe merkezine 19 km uzaklıkta bulunan doğa harikası Ayder Yaylası sadece yaz ve bahar aylarında değil kış aylarında da benzersiz bir güzellik sunuyor. Daha yaylaya varmadan yol boyunca gördüğünüz Bulut, Gürgendibi ve Aşıklar şelaleleri ile dört mevsim yeşilliğini kaybetmeyen çam ve ladin ağaçları Karadeniz’in güzelliğini önünüze sermeye başlıyor. Kaçkar Dağları’na tırmanmak isteyenlerin başlangıç noktası olan yayla bir tatil köyü görünümüyle sizi karşılıyor.

Çamlıhemşin Belediyesi ve Kaymakamlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği (ÇADOSK) tarafından her yıl düzenlenen Ayder Kardan Adam Festivali, Ayder Yaylası’nın beyazlara bürünmüş yüzünü görmeniz için büyük bir fırsat! 1350 metre yükseklikte bulunan, Karadeniz’in oksijen deposu Ayder Yaylası’nın kartpostal gibi kış manzarası eşliğinde eğlenceli ve unutulmaz dakikalar yaşayabilir, farklı deneyimler ile güzel anılarınıza yenilerini ekleyebilirsiniz. Peki bu etkinlikte sizi neler bekliyor?

YEREL VE ULUSAL SANATÇILAR İLE MÜZİK ZİYAFETİ

 Ayder Kardan Adam Festivali açılışı festival yürüyüşü ile yapılacak. Buz gibi yayla havasında içinizi ısıtacak görkemli festival ateşinin yakılmasının ardından, karla kaplı Ayder festival alanında kurulan sahneye birçok yerel ve ulusal sanatçı konuk olacak. Tulum ve kemençe sesleri ile yankılanacak bu alanda canlı ve enerjik Karadeniz halkının yanı sıra yerli ve yabancı konukların oynadığı horonlar ile Karadeniz müziğinin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayder Kardan Adam Festivali’nin bir geleneği haline gelen halk oyunları gösterileri ile coşarken devasa horon zincirine siz de katılabilir bir yandan ısınıp bir yandan da eğlenebilirsiniz.

KARDAN ADAM FESTİVALİ ETKİNLİKLERİ

 Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Kardan Adam Festivali size çeşitli etkinliklere katılma fırsatı da sunuyor. Karla kaplı yaylada büyük gruplar halinde kartopu oynayabilir ve festival alanında kurulacak salıncaklarda sallanabilirsiniz. Festival için özel olarak oluşturulmuş kayak pistinde çamaşır leğeni, lastik şambrel, şişme deniz botu, naylon poşet ile kayarak yöre halkı tarafından Lazbord olarak adlandırılan etkinliğe katılabilirsiniz. Buz gibi yayla havasında sıcacık çayınızı yudumlarken muhteşem yayla manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Dilerseniz Fırtına Vadisi’nde doğa yürüyüşlerine de çıkabilirsiniz.

Ayder Kardan Adam Festivali kapsamında halat çekme, kara hızarla odun kesme, yumurta taşıma, çuvalla koşu, balonla dans, hedikle yürüme gibi birçok sıradışı yarışma da düzenlenecek. Kardan adam festival simgesi olduğu için en ilginç yarışmalardan biri de kardan adam yapma yarışması olacak. Birbirinden ilginç kardan adam figürleri ile karşılaşacağınız yarışma sırasında eğlenceli dakikalar geçireceksiniz.

YÖRESEL YEMEKLERİN TADINI ÇIKARIN

 Ayder Kardan Adam Festivali sırasında Karadeniz’in yöresel yemeklerinin tadını da çıkaracaksınız. İştahınızı açacak tertemiz Ayder Yaylası havasında mıhlama ve mısır ekmeği ile kahvaltı yapabilirsiniz. Yayla balı, tereyağı, kaymak ve reçellerini de es geçmeyin. Laz böreği, hamsi yemekleri, lahana sarması ve lezzetli et yemekleri mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında.

AYDER YAYLASI’NDA AKŞAM

 Ayder Kardan Adam Festivali kapsamında festival alanında akşam gerçekleştirilecek havai fişek gösterisi Kaçkar Dağları’nın büyülü atmosferinde şölen etkisi yaratacak. Ayrıca yüzlerce kişinin katılımı ile gerçekleşecek fener alayı da festivale ayrı bir renk katacak. Gece yakılacak ateş başında eğlenceli sohbetler de kar festivali deneyiminizin unutulmaz parçalarından biri olacak.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

DATÇA BADEM ÇİÇEĞİ FESTİVALİ

Festival 4 yıl önce

Datça’da bulutların dağlara, toprağın denize, rüzgarların teknelerin beline sarılması gibi Datça’nın insanı da doğaya sarılır aşkla. Bu aşkın gücüne dayanamaz bademler, açıverir çiçeklerini. Çünkü önümüz bahardır, önümüz aydınlıktır, berekettir. Sabırsız çiçekleri selamlar dünyayı ve insanı emekten, güzellikten, kardeşlikten yana olan. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla bir araya gelir insanlar, gönüllerde de açar badem çiçekleri. Balıkaşıran’dan Knidos’a kadar köyler şöyle bir silkinir, türküler söylenir, kol kola girilir, oyunlar oynanır. Yüz yaşında nineler doğrulur, maniler söyler toprağa, doğaya, bademe dair, çiftçi tarlasına adımını atar, kadınların yanakları pembeleşir, çocukların daha bir kanı kaynar. Yarımada şenlenir, bir curcuna başlar. Mavi yolculukların gözde rotası… Datça merkezde gün boyu gönül rahatlığıyla denize girebilirsiniz. Eğer başka yer diye tutturursanız, yarımadadaki koylara günlük turlar düzenleyen teknelerin kalktığı küçük limana uğramanız gerekiyor. Bu turların durakları, bizim zaten tavsiye edeceğimiz doğal harikalar; İnce Burun, Dilek Mağarası, Domuz Çukuru, Hayıtbükü, Kargı, Hurmalı Bük, Dişlice Adası ve Dimitri Koyu… Eski Datça Bir zamanlar […]

KOMŞU YUNANİSTAN’DA RENKLİ BİR EĞLENCE: İSKEÇE KARNAVALI

Festival 4 yıl önce

Komşumuz Yunanistan’ın İskeçe kenti, her yıl çok özel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu yıl şubat ayında gerçekleşecek İskeçe Karnavalı, misafirleri yine renkli görüntüler bekliyor. Her yıl yüz binlerce kişinin katıldığı İskeçe Festivali‘nde sınırsız eğlencenin tadına varabilirsiniz.. İşte İskeçe Karnavalı ile ilgili detaylar… İskeçe Karnavalı, sayesinde her yıl ziyaretçi akınına uğrayan Yunanistan, misafirlerini sınırsız eğlenceye davet ediyor. Bu renkli festival dünyada diğer örnekleri olan Venedik ve Rio Karnavalları gibi çok renkli bir şekilde kutlanıyor. Karnavalın anlamına bakacak olursak, Hristiyanların Büyük Perhiz dediği oruç döneminin başlamasından önceki hafta sonu yaptığı kutlamadır. Bu dönemde insanlar birbirinden renkli kıyafetler ve maskeler giyerek eğlencelere katılıyorlar. Ayrıca süslenmiş araçlar ile yapılan geçit törenin yanı sıra, panayır tarzı yöresel yiyecek ve içeceklerin sunulduğu pazarları da görebilirsiniz. Yunanistan ve yakın ülkelerden yoğun bir katılımın olduğu karnaval hoşça vakit geçireceğiniz ve eğleneceğiniz muhteşem bir etkinliktir. Görsellik ve eğlence anlayışı açısından kendinizi adeta Rio Karnavalı’nda hissedeceğiniz İskeçe Festivali’nde, katılımcılar birbirinden renkli ve ilginç kostümler […]

BİNLERCE SARIŞIN SARIŞINLAR FESTİVALİNDE BULUŞUYOR

Festival 4 yıl önce

Dünyanın neresine gidilirse gidilsin karşılaşılan küçücük bir manzara, kültürel farklılıkların ne denli hoş ve ne denli ayrıksı olduğunu göstermeye yeter. Bu manzara kimi zaman tadılan bir yemeğin lezzetinde gizlidir, kimi zamanda sorulan bir yolun tarif ediliş biçiminde. Fakat öyle durumlar olur ki, bu farklılıkları algılamak oldukça zorlaşır. Örneğin, bir arkadaşınız bir gün çıkıp da “ben Letonya’ya Sarışınlar Festivali’ne gidiyorum” dese, aklınızda ne canlanır. Bakın böyle bir cümle duyduğunuzda aklınızda canlanması gereken tablo ne? Dünyanın farklı noktalarında yapılan birbirinden çılgın partiler ve festivaller, katılımcıların eğlencede sınırları zorlaması için gerekli olan ne varsa sunuyor. Her yıl mayıs sonu – temmuz ortası tarihleri arasında, Letonya’nın efsane şehri Riga’da yapılan Sarışınlar Festivali, bu sıra dışı ve eğlencenin yeniden anlam kazandığı ünlü festivallerden biri. Dünyanın birçok yerinde “sarışın olmak, güzel olmaktır” gibi algı oluşmuşsa da, Letonya’da durum çok da böyle değil. İsminden kaynaklı bizde farklı duyguların oluşmasına neden olan bu eğlenceli festivalin hizmet ettiği amaç öylesine […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.