Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 11 Yer!

Ayvalık gezilecek yerler ve yapılacak şeylerle dolu ülkemizin en gözde deniz tatili merkezlerinden. Balıkesir‘in Ege Bölgesi’nde kalan bölümünde yer alan Ayvalık, Tarihi Rum Evleri, ünlü Sarımlı Plajı, Cunda Adası, Şeytan Sofrası, birbirinden önemli ve tarihi cami ve kiliseleri ile ufak ama kültür zenginliğimizin en yoğun yaşandığı bölgelerden biri. Akdeniz ikliminin etkisinde kalan ve birbirinden güzel plajlara sahip olan bölge deniz tatili kadar kültür turizmi için de zengin olanaklara sahip.   Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi & Önemli Tavsiyeler   Balıkesir’in en turistik ilçelerinden olan Ayvalık, ülkemizin Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Midilli Adası’nın hemen karşısında yer alan bu önemli ilçe sahip olduğu turistik imkanları kadar doğası ve yeme içme kültürü ile de dikkat çekiyor. Çam ormanları ile sarılı olan bölge zeytini ile de ünlü. 1923 yılında yaşanan mübadeleden sonra Girit ve Midilli’den göçen Türkler Ayvalık’ın yeni sakinleri olarak kültürlerini yaşatmış. Günümüzde Ayvalık; sahip olduğu tarihi yapıları, 150’den fazla çeşit mezesi, balık yemekleri, su altı dalış noktaları, tekne turları, papalina balığı, lokma […]

Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 11 Yer!

Ayvalık gezilecek yerler ve yapılacak şeylerle dolu ülkemizin en gözde deniz tatili merkezlerinden. Balıkesir‘in Ege Bölgesi’nde kalan bölümünde yer alan Ayvalık, Tarihi Rum Evleri, ünlü Sarımlı Plajı, Cunda Adası, Şeytan Sofrası, birbirinden önemli ve tarihi cami ve kiliseleri ile ufak ama kültür zenginliğimizin en yoğun yaşandığı bölgelerden biri.

Akdeniz ikliminin etkisinde kalan ve birbirinden güzel plajlara sahip olan bölge deniz tatili kadar kültür turizmi için de zengin olanaklara sahip.

 

Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi & Önemli Tavsiyeler

 

Balıkesir’in en turistik ilçelerinden olan Ayvalık, ülkemizin Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Midilli Adası’nın hemen karşısında yer alan bu önemli ilçe sahip olduğu turistik imkanları kadar doğası ve yeme içme kültürü ile de dikkat çekiyor.

Çam ormanları ile sarılı olan bölge zeytini ile de ünlü. 1923 yılında yaşanan mübadeleden sonra Girit ve Midilli’den göçen Türkler Ayvalık’ın yeni sakinleri olarak kültürlerini yaşatmış.

Günümüzde Ayvalık; sahip olduğu tarihi yapıları, 150’den fazla çeşit mezesi, balık yemekleri, su altı dalış noktaları, tekne turları, papalina balığılokma tatlısısakızlı dondurması, plajları ve meşhur tostu ile de ünlü.

 

1. Ayvalık Çarşısı & Tarihi Ayvalık Evleri

Ayvalık gezilecek yerler Tarihi Ayvalık evleri

Ayvalık çarşısından dar ve taşlık sokakları takip ederek tarihi evlerin aralarında zaman yolculuğunda çıkabilirsiniz. Merkezden çok fazla uzaklaşmadan sokaklar arasında gezmek zevkli olabilir.

İlk önce merkezden başlayalım. Ayvalık gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli yapı şehrin merkezinde yer alıyor. Başta Ayvalık’ın Tarihi Rum Evleri olmak üzere, Ayvalık Limanı, Atatürk Bulvarı, Ayazma Kilisesi, Saatli Camii, Taksiyarhis Anıt Müzesi, Çınarlı Camii ve Hamidiye Camii bu bölgede gezip görebileceğiniz en önemli yapılar.

Yine bu bölgedeki Talatpaşa Caddesi ise bölgenin ufak ama hareketli ufak caddesi. Meşhur Güler ve İmren Pastaneleri bu cadde üzerinde yer alıyor. (Pastanelerle ilgili detaylı bilgiler yazı devamında.) Akşamları bu cadde üzerinde ufak hediyelik eşya pazarı kuruluyor.

Çarşı içinde yer alan yerleri gezmenin en kolay yolu yürümek. Bölgede trafik ve park biraz sıkıntılı. Çarşı içerisinde ve liman yakınlarında ufak tefek otoparklar var. Bana kalırsa en kolay yere aracınızı koyup gezmeye yürüyerek devam edin.

Çarşı içerisinde en dikkat çeken bölümlerden biri de şüphesiz Tarihi Ayvalık Evleri. Ayvalık’ta toplam 1860 adet tescilli ev var. Bu açıdan ülkemizin en fazla kayıt altına alınan tarihi evi bu bölgede yer alıyor.

Taş işçiliği ile dikkat çeken evler Rum ustaların ellerinden çıkmış. Bölgeye has olan sarımsak taşı kullanılarak yapılan evlerin benzerleri bulunmuyor. Küçük ve bitişik nizam olarak inşa edilen evler genellikle 2 ve 3 katlı.

Muhteşem tahta ve taş işçiliği, pencereleri, kapıları, ferforjeleri ile sizi tarihte bir yolculuğa çıkarak olan evler arasında dolaşırken biraz zorlanabilirsiniz. Dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda yolların ortaları biraz çökük ve taşlık. Bizim gibi bebek arabası ile gezen çiftler biraz sıkıntı yaşayabilir.

Bölge çok turistik olsa da üst kısımlarda yer alan sokaklarda dolaşırken şahsen ben zaman zaman tedirginlik yaşadım. Yine de merkezden başlayarak evler arasında dolaşıp gezilecek diğer yerlere geçebilirsiniz.

2. Cunda Adası

Ayvalık gezilecek yerler Cunda Adası

Ayvalık ve çevresinde toplam 22 adet ada yer alıyor. Bunlar içerisinde tek bir tanesinde yerleşim alanı var o da bölgenin en ünlü adası olan Cunda.

Asıl adı Alibey Adası olan yer genellikle Cunda Adası olarak adlandırılıyor. Adaya Ayvalık’tan kalkan tekneler ile gidebileceğiniz gibi Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü üzerinden geçerek karayolu bağlantısı ile de ulaşabilirsiniz.

 

3. Şeytan Sofrası

Ayvalık gezilecek yerler Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası şu ana kadar gördüğüm en muhteşem manzaralardan birine sahip. Bu manzarayı fotoğraf ya da videolar ile hakkıyla anlatabilmek mümkün değil. Fotoğrafta tarafta yer alan kırmızı kurdeleli kafes içerisinde inanışa göre Şeytan’ın ayak izi var.

Şeytan Sofrası benim Ayvalık gezilecek yerler listemdeki favori noktalarımdan. İşin aslı burası şu ana kadar yurt içi ve yurt dışı gezilerimde gezip gördüğüm en güzel manzaralardan birine sahip.

Ayvalık merkezine 8 km, Sarımsaklı’ya ise 4 km uzaklıkta yer alan Şeytan Sofrası aslında volkanik bir yapılanma sonrası oluşmuş bir tepe. Adını burada yer aldığına inanılan Şeytan’ın ayak izinden alıyor.

Her ne kadar efsane olsa da burada Şeytan’ın ayak izine olduğuna inanılan bir ayak izi demir bir kafes içerisine alınmış. Zamanla insanlar batıl inançları artmış ve bu ayak izine dilek dileyip! bozuk para atmaya başlamışlar.

Günümüzde ise burada yer alan esnaf işi iyice ticarete dökmüş ve isteyenlerin rahatça dilek dileyebilmesi için tanesi 50 Kuruş‘tan kırmızı kurdele satmaya başlamışlar. Bu yüzden demir kafes çevresinde her yer kırmızı kurdele.

Buradakileri görünce insanlar Şeytan’dan mı dilek diliyor gibi komik bir düşünce aklımıza gelse de tepenin manzarası olağanüstü.

Bölgeye arabanız ile giderseniz tepede yer alan otoparka 5 TL ücret karşılığında aracınızı park edebilirsiniz. Tepede 2 adet kafe restoran yer alıyor. Muhteşem manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Midilli başta olmak üzer çevre adalar muhteşem bir manzarayı ziyaretçilere sunuyor.

4. Sarımsaklı Plajı

Ayvalık gezilecek yerler Sarımsaklı Plajı

Ayvalık sahip olduğu plajları ile ünlü. Merkeze 6 km uzaklıkta yer alan Sarımsaklı Plajı, ülkemizin en ünlü plajlarından bir tanesi. 7 km uzunlukta ve 100 m eninde olan sahil bölgenin en çok tercih edilen plajlarından.

Sarımsaklı Plajı boyunca onlarca kafe, restoran, otel, pansiyon var. Yan yana 22 adet plajın bulunduğu sahilde bütçe ve tercihinize göre denize gireceğiniz yeri seçebilirsiniz.

Plaj boyunca birçok su sporu imkanı bulabilirsiniz. Bu arada yazı devamında tavsiye ettiğim oteli seçerseniz plajda yer alan ücretsiz şezlong ve şemsiye imkanından da faydalanabilirsiniz.

5. Ayazma Kilisesi

Ayvalık gezilecek yerler Ayazma Kilisesi

Kemal Paşa Mahallesinde yer alan Ayazma Kilisesi bölgenin en önemli tarihi yapılarından. Faneromeni Kilisesi kilisesi olarak da bilinen yerin adı “Kutsal Su” kelimesinden geliyormuş.

Efsaneye küçük bir kız her gece rüyasında Meryem Ana’yı görür. Meryem Ana sürekli bir noktada durur ve oradaki kaynaktan çıkan sudan içer, küçük kıza da suyu işaret edermiş. Bu rüya kent meclisinde anlatıldıktan sonra küçük kızın rüyasında gördüğü bu yere gelinir ve yapılan kazı sonrasında topraktan su fışkırır. Buraya bir kilise yapılır ve bu olay nedeniyle kiliseye bu isim verilir.

Neo Klasik üslupla 1890 yılında yapılan kilisenin inşasında bölgede has malzeme olan sarımsak taşı kullanılmış. Tarih boyunca bir dönem zeytinyağı fabrikası olarak kullanılan bu yapıya dönem dönem eklemeler de yapılmış. Günümüzde ise müze haline getirilmek için kamulaştırılmış.

6. Saatli Camii (Agios Yannis Kilisesi)

Ayvalık turu Saatli Camii

Ayvalık gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli tarihi yapı Saatli Camii. Ayvalık’ta bir çok tarihi ve önemli kilise ve manastır var.

Bunların büyük çoğunluğu mübadele dönemi öncesinden kalma. Bunlardan bazıları kilise olarak kalsa da bazıları da camiye çevrilmiş. Saatli Camii en bunların en ünlü olanlarından.

1850 dolaylarında Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilen bu yapı 1928 yılından sonra camiye çevrilmiş. Camiye çevrildikten sonra yapı içerisinde yer alan ikonlar boyayla kapatılmış. Kiliseye ait olan çan kulesi saat kulesine çevrilince caminin adı da Saatli Cami olarak anılmaya başlanmış.

Çarşıda dolaşırken mutlaka bu camiye uğrayın, özellikle cami içerisine girdiğinizde çok farklı duygular yaşayabilirsiniz. 

7. Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalık gezilecek yerler Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalık’ın tam merkezinde yer alan Taksiyarhis, kentin ilk kilisesi olma özelliğine sahip. Esasen Ayvalık’ta 2 adet Taksiyarhis Kilisesi var. Biri kentin tam merkezinde diğer ise Cunda‘da yer alıyor. Ayvalık’ta yer alan bu yapı İsmet Paşa Mahallesinde Saatli Camii’ye hemen yakın bir konumda yer alıyor.

Mübadele sonrasında bir dönem tütün deposu olarak kullanılan bu yapı Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek 2012 yılında anıt müze olarak hizmete açılıyor.

Neo klasik mimari tarzında yapılan müzede de diğer önemli yapılarda olduğu gibi sarımsak taşı kullanılmış. Kilisenin iç kısmında yer alan freskler, yapıdaki oyma ve süslemeler oldukça etkileyici.

8. Badavut Sahili

Ayvalık'ta tatil Badavut Plajı

Badavut Sahili’ni ben seviyorum. Suyu biraz soğuk ama bence Sarımsaklı Plajı’ndan çok daha güzel bir yer. Hem sığ, hem de çok temiz.

Hemen hemen tüm Ayvalık gezilecek yerler listelerinde üst sıralarda Sarımsaklı Plajı’na yer verilir. Bölgenin en ünlü plajlarından olduğu için ben de öyle yaptım lakin Ayvalık’ta denize girebileceğiniz bana göre çok daha güzel bir yer var. Adı: Badavut.

İşin aslı burası geçmişten günümüze yazlıkçılar tarafından bilinen güzel bir sahil. Ayvalık’tan Sarımsaklı’ya giderken hemen birkaç km uzaklıkta yer alan bu sahil muhteşem bir denize sahip. 

Su sıcaklığı Sarımsaklı’ya daha soğuk olsa da çok daha temiz. Plaj boyunca yer alan birkaç plajda şezlong ve şemsiye kiralayabilir ya da yanınızda götüreceğiniz kendi şemsiyenizi ve deniz sandalyenizi kullanabilirsiniz.

9. Çınarlı Camii (Alibey Cami)

Ayvalık'ta tatil Çınarlı Alibey Camii

Çarşı içerisinde yer alan Alibey Cami çevresinde yer alan çınar ağaçlarından dolayı “Çınarlı Camii” olarak biliniyor. Burası da ilk olarak kilise olarak inşa edilen Cumhuriyet Dönemi’nde ise camiye çevrilen bir yapı.

Camiye dönüşüm çerçevesinde yapı dışında, avlunun kuzey batısına minare, iç kısmına ise mahfil ve mihrap eklenmiş. İç kısımda yer alan süslemeler de alçı ve boya ile kapatılmış.

10. Küçükköy (Yeniçarohori)

Ayvalık gezilecek yerler Küçükköy Yeniçarohi

Eski adı ile Yeniçarohori, şimdiki adı ile Küçükköy, ileride adını sıklıkla duyacağımız güzel bir sanat köyü olma yolunda…

Eski yazılarda olmasa da yenilenen Ayvalık gezilecek yerler listelerinde artık adını sıkça duyacağımız bir yer var, adı: Küçükköy. Burası Ayvalık merkeze 5 km uzaklıkta eski bir yerleşim yeri.

Bölgenin tarihi 15 yüzyıla, Fatih Sultan Mehmet Dönemi’ne kadar uzanıyor. Fatih Sultan Mehmet, Midilli‘yi almak için harekete geçtiği dönemlerde Midilli’nin tam karşısında yer alan bu noktaya yeniçeriler obalarını kurmuşlar. Hatta Midilli ele geçirildikten bir dönem daha sonra burada yaşamışlar.

İlerleyen yüzyılarda bunu öğrenen Rumlar bölgenin adını “Yeniçarohori” koymuşlar. 19. yüzyılın başlarına kadar bölgede Rumlar yaşarken daha sonra Balkanlardan gelen Boşnak halkı bu bölgeye yerleşmiş.

Günümüzde “Küçükköy” olarak geçen bu noktanın popülaritesinin artmasında yapılan yeni projeler yatıyor. Günümüzde bu köyde yer alan tüm yapılar elden geçirilip restore ediliyor.

Smart Village” yani “Akıllı Köy” hedefi ile bölgedeki yapılar sil baştan yenileniyor. Bölge Türkiye’nin yeni sanat ve tasarım köyü olma hedefi ile yola çıkmış durumda. Yakın bir zamanda buranın adını sıkça duyabilirsiniz. Eğer Ayvalık’a yolunuz düşerse buraya uğrayın, Küçükköy Kent Müzesi ve Kıraarthane’ye uğrayın.

 

11. Hamidiye Camii

Ayvalık’ın bir diğer önemli camisi olan Hamidiye Camii, çarşıdan biraz daha uzak noktada, merkezden Cunda Adası’na doğru giderken sahilde, sağda yol üzerinde yer alıyor.

Cami, Sultan Abdülhamit tarafından 19 yy ikinci yarısında yaptırılmış. Kırmızı taştan, kare planlı olarak inşa edilen yapı halk arasında “Minareli Cami” olarak da biliniyor.

Kaynak: gezipgordum.com

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.