Azerbaijan Airlines (Azal)’dan iade skandalı

Dünyayı sarsan pandemi dolayısıyla birçok havayolu şirketi bilet alan vatandaşların mağduriyetini gidermek için alınan biletleri iade ederken Azerbaycan’ın havayolu şirketi Azerbaijan Airlines biletlerin iadesi konusunda bir skandala imza attı 2020 yılının başından bu yana Çin başta olmak üzere birçok dünya ülkesinde olağanüstü koşulların yaşanmasına neden olan korona virüs salgını nedeniyle, turizm büyük sekteye uğradı. Birçok otel erken rezervasyonları iptal etti, havayolu şirketleri de vatandaşların mağduriyetlerini giderebilmek adına alınan biletleri iade etti. Öte yandan Azerbaycan’a ait havayolu şirketi Azerbaijan Airlines’in ise iade konusunda müşterilerine zorluk çıkardığı öğrenildi. Biletlerinin iptalini ve ücretlerin iadesini isteyen birçok kişinin şirket ile temasa geçemediği, temasa geçse dahi oyalama taktiği ile iadelerin bir türlü gerçekleştirilemediği şikayetinde bulundu. Firmanın, iade edilecek bilet tarihlerine ilişkin yaptığı düzenleme ise tepkilere neden oldu. Firmanın internet sitesinden yapılan açıklamada “AZAL ve Buta Airways uçuş biletleri, 10 Mart – 15 Haziran 2020 tarihleri ​​arasında, açık tarih biletleri (sabit dönüş tarihi olmayan biletler) hariç, planlanan kalkış tarihiyle […]

Azerbaijan Airlines (Azal)’dan iade skandalı

Dünyayı sarsan pandemi dolayısıyla birçok havayolu şirketi bilet alan vatandaşların mağduriyetini gidermek için alınan biletleri iade ederken Azerbaycan’ın havayolu şirketi Azerbaijan Airlines biletlerin iadesi konusunda bir skandala imza attı

2020 yılının başından bu yana Çin başta olmak üzere birçok dünya ülkesinde olağanüstü koşulların yaşanmasına neden olan korona virüs salgını nedeniyle, turizm büyük sekteye uğradı.

Birçok otel erken rezervasyonları iptal etti, havayolu şirketleri de vatandaşların mağduriyetlerini giderebilmek adına alınan biletleri iade etti.

Öte yandan Azerbaycan’a ait havayolu şirketi Azerbaijan Airlines’in ise iade konusunda müşterilerine zorluk çıkardığı öğrenildi.

Biletlerinin iptalini ve ücretlerin iadesini isteyen birçok kişinin şirket ile temasa geçemediği, temasa geçse dahi oyalama taktiği ile iadelerin bir türlü gerçekleştirilemediği şikayetinde bulundu.

Firmanın, iade edilecek bilet tarihlerine ilişkin yaptığı düzenleme ise tepkilere neden oldu. Firmanın internet sitesinden yapılan açıklamada “AZAL ve Buta Airways uçuş biletleri, 10 Mart – 15 Haziran 2020 tarihleri ​​arasında, açık tarih biletleri (sabit dönüş tarihi olmayan biletler) hariç, planlanan kalkış tarihiyle birlikte ücretsiz rebooking veya değiş tokuşa tabidir.” ifadelerine yer verilirken tarihlerdeki bir ayrıntı ise dikkat çekti.

Şöyle ki firmanın açıkladığı tarihlere bakıldığında pandemi dolayısıyla iptal edilen UEFA Avrupa 2020 maçlarının tarihlerinden hemen öncesinin seçildiği görülüyor. Hatırlanacağı üzere iptal kararı alınmadan önce turnuvanın 17 Haziran, 21 Haziran ve 4 Temmuz’da oynanması planlanan maçların Azerbaycan’da yapılacağı açıklanmıştı.

Söz konusu firmanın, bilet iade aralığına bilet satışının yoğun olduğu bu tarihleri dahil etmemesi dikkat çekti. Yaşanan skandala ilişkin ise firmadan herhangi bir açıklama gelmedi.

Kaynak

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.