Bafra Gezi Rehberi

Bafra Gezi Rehberi

Bafra Gezi Rehberi

Bafra Karadeniz'in Orta Karadeniz kısmında bulunan Samsun şehrinin bir batı ilçesidir. Aralarında 53 kilometre (km) bulunmaktadır. Denizden 20 metre (m) yükseklikte konumlanmakta olup, denize uzaklığı 20 kilometredir (km). Kızılırmak'ın oluşturduğu bir ovanın üzerine kurulmuştur.

Bafra Gezilecek Yerler

Ali Kale Turistik Merkezleri: Bafra Belediyesine bağlı bu turistik merkezde; konaklama yerleri, çay bahçesi ve Bafra'nın yöresel yemeklerini satan bir restoranı bulunmaktadır. Bunun dışında bir de havuza sahiptir. Bu turistik merkez daha çok yazın ilgi görmektedir.

Alibey Çeşmesi: Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan Alibey Çeşmesi Bafra'nın en eski çeşmesidir. Gotik mimariye benzeyen bir yapısı bulunmakla beraber sütun başları süslemelidir. Bu çeşmenin Rumi 1167 yapıldığına ilişkin kayıtlar bulunmaktadır.

Asar Kalesi ve Kaya Mezarlar: Bafra ilçesinin yaklaşık 30 kilometre (km) güneybatısında yer alan Asar Kalesi oldukça ünlüdür. Altınkaya Barajı'na yakın bir konumda olan bu mimari yapının helenistik dönem yüzyılları civarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu yıllardan sonra Roma, Bizans ve Osmanlı tarafından tamir edilip tekrar kullanılmıştır. Asarkale yapıldığı zamanlarda Kızılırmak'tan su ihtiyacının karşılanması için yapıldığı düşünülmektedir. Asarkale'nin hemen yanında bulunan Kaya Mezarlar, kayalar oyularak inşa edilmiştir. Bu mezarlar paflagonya tipindeki mezarlardır.

Balık Gölleri: Balık gölleri, sazanlarıyla ünlüdür. Türkiye'deki nefis sazanların burada tutulduğu tartışılmakla beraber Kızılırmak'ın aktığı bu göller tamı tamına 33 tanedir. Koşuköyü, Harız, Emenli, Yeşilyazı ve Yörükler beldesinde yer alan bu balık göller Bafra'ya eşsiz bir güzellik katmaktadır. Uzungöl, Ulugöl, Ayangöl, Cernekgöl, Kahırlıgöl başlıca göllerden sadece bazılarıdır.

Büyük Cami: Evliya Çelebi'nin 300 yıl önce yazdığı seyahatnamesinde yer alan iki camiden biri olan Büyük Cami (Cami Kebir) halkın ibadetini yapabilmesi adına önceleri Bafra beyi olan Emir Mirza tarafından inşa edilmiştir. Bu caminin üzerinde yer alan bilgilendirme kitabesinde caminin 1670 yılında Osmanlı paşalarından biri olan Köprülü Mehmet Paşa'nın kızı Ayşe Hatun tarafından yaptırıldığı ibaresi bulunmaktadır.

Çetinkaya Köprüsü: 1937 yılının Kasım'ında yapılmış olan Çetinkaya Köprüsü "Köprüden geçti gelin" türküsünün yazılmasına sebep olan köprüdür. Neşet Ertaş'ın, köprüden geçen bir gelin alayındaki atların, uçan bir kartaldan ürkmesi üzerine köprünün yıkılmasını anlattığı bu türkü çok ünlüdür. Köprü yıkıldığında gelin alayı boğularak can vermiştir. Köprü, adını zamanının ulaştırma bakanı olan Ali Çetinkaya'dan almakta olup 250 metre (m) ve 7 kemerlidir.

Bafra Kuş Cenneti: Bu kuş cenneti Sinop ile Samsun karayolu arasında bulunmakta olup, Türkiye'de bulunan 420 kuş türünün 321 tanesine ev sahipliği yapmaktadır. Kızılırmak deltasının oluşturduğu bu kuş diyarında kuş gözlem kuleleri, köprüler, at çiftlikleri ve manda çiftlikleri bulunmaktadır. Türkiye'nin bir numaralı manda üreticisi Samsun'da 16 bin manda bulunuyorken, sadece Bafra Kuş Cenneti'nde 6 bin manda bulunmaktadır. Bu deltada serbest halde yaşayan mandaların etinden ve sütünden yararlanmakla beraber, manda dondurması da meşhurdur.

Bafra Nerede Kalınır?

Bafra'da kalmak için otelleri tercih etmek en mantıklı seçim olacaktır. Birçok otel servisi bulunan Bafra'da konaklama adına sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Her türlü bütçeye uygun otelleri bulunan Bafra'da 200-300 Türk Lirası'na rahatlıkla bir gece konaklayabilirsiniz.

Bafra Ne Zaman Gidilmedi?

Bafra'da sezon yazın açılmakta. Denizini, göllerini ve doğal güzelliklerini yazın cıvıl cıvıl renklerinde ziyaret etmek, yöre halkı ve turizm işletme sahipleri tarafından tavsiye edilmektedir.

Bafra Gece Hayatı

Bafra'da gece hayatı dediğimizde aklımıza Kıbrıs Gece Kulüpleri gelmektedir. Oldukça ünlü olan Kıbrıs Gece Kulüplerinin Bafra'da da şubesi bulunmaktadır.

Bafra, ülkemizde birçok eşsiz güzelliğe sahip olan ilçelerden yalnızca biridir. Bir kere gittikten sonra tekrar gitmek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz.

 

* Kaynakca Gösterilmeden Kullanılması Yasaktır ! 

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0