Bahar Tatilini Kapadokya'da Yapmak İçin 5 Neden

Bahar Tatilini Kapadokya'da Yapmak İçin 5 Neden

Bahar Tatilini Kapadokya'da Yapmak İçin 5 Neden

 

''Güzel Atlar Ülkesi'' anlamına gelen Kapadokya denince birçok kişinin aklına Göreme, Avanos ve Ürgüp gibi yerler gelse de burası aslında Kayseri, Niğde ve Aksaray'ı da kapsayan çok geniş bir bölge. Kendine has yer şekilleri, sabahın erken saatlerinde havalanan renkli balonları ve yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz çanak çömlek atölyeleriyle bambaşka bir dünyayı andıran Kapadokya'da tatil için geçerli bu bahanelere göz atarak hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Güneşin Doğuşu

Kapadokya'da güne başlamanın en iyi yollarından biri sabahın erken saatlerinde havalanan balonlardan birine binmek. Böylece günün ilk ışıklarından gökyüzünden izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Balon turu neredeyse bölgenin tamamını tek seferde görmek için de harika bir seçenek.

Peri Bacaları

Yağmur sularının ve rüzgarın taşları aşındırarak şekillendirmesiyle meydana gelen peri bacalarının geçmişi günümüzden çok uzun yıllar öncesine uzanıyor. Doğa olaylarının bölgeye bir armağanı olan peri bacalarının dışında Kapadokya'da insan yapımı çok sayıda mağara ve kilise de bulunuyor. Bu yerleri dolaşırken tarihin derinliklerine doğru zamanda yolculuğa çıkabilir ve kendinizi bambaşka bir dünyada bulabilirsiniz.

Eski Kiliseler

Rotanızı Keşişler Vadisi olarak adlandırılan bölgeye çevirdiğinizde her birinin tarihi yüzlerce yıl öncesine giden kiliseleri görebilirsiniz. Anadolu'nun en eski dini yapıları arasında yer alan kiliselerin yanında kayalara oyulan mağaraların ve yer altı şehirlerinin her biri zamanda yolculuğa çıkmak isteyen gezginleri burada buluşturuyor.

Çömlek Yapımı

Kapadokya'da neredeyse peri bacaları kadar meşhur olan bir şey varsa o da çanak ve çömlek yapımı. Özellikle Avanos ve çevresinde toplanan atölyelerden hediyelik eşyalar alabilir veya kendi çömleğinizi yaparak yanınızda getirebilirsiniz. Avanos'ta dolaşırken Chez Galip'in atölyesine yolunuz düşerse, saç koleksiyonunu da görebilirsiniz.

Ihlara Vadisi

Yakın çevresinde bulunan dağların püskürttüğü lavlardan meydana gelen bir diğer doğa harikası ise Ihlara Vadisi. Tarihi 6. yüzyıla kadar uzanan ve Direkli, Sümbüllü, Yılanlı ve Karanlık Kale gibi isimlerle anılan kiliseler vadi boyunca görülebilecek tarihi yapılar arasında. O dönemlerde bölgede yaşayan keşiş ve rahipler tarafından birer saklanma ve ibadet yeri olarak kullanılan kiliselerin duvar resimleri ise gezginleri vadiye çeken başlıca nedenlerden.

Kaynak: valiz.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0