BAHARA MERHABA DEMEK İÇİN GÜZEL BİR NEDEN: ALAÇATI OT FESTİVALİ

BAHARA MERHABA DEMEK İÇİN GÜZEL BİR NEDEN: ALAÇATI OT FESTİVALİ

BAHARA MERHABA DEMEK İÇİN GÜZEL BİR NEDEN: ALAÇATI OT FESTİVALİ

İzmir’in Çeşme’nin şirin mi şirin tatil beldesi Alaçatı, her yıl muhteşem bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Bu yıl  8. düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali çevre illerden gelen binlerce kişinin katılımıyla renkli görüntülere sahne oluyor. 7-10 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek bu muhteşem festivalde siz de yerinizi alın.

Arnavut kaldırımlı sokaklar, 2-3 katlı tarihi taş evler ve her yanı saran damla sakızı ağaçlar… İşte bu şirin turizm beldesi Alaçatı sizi her seferinde böyle karşılar. Özellikle günümüzdeki şehir hayatının yoğunluğundan kurtularak rahat bir nefes alma imkanı buluruz. İşte bu şirin belde günümüzde artık bir özelliğiyle daha bizleri davet ediyor: O da “Alaçatı Ot Festivali“.

YÜZLERCE OT ÇEŞİDİNİ TANIMA FIRSATI

Alaçatı’da bir gelenek haline gelen festival, 2010 yılından beri her yıl düzenli olarak nisan ayında yapılıyor. Burayı ziyaret edenler Ege Bölgesi’nde yetişen yüzlerce ot çeşidini ve bu ot çeşitleriyle yapılan birbirinden lezzetli yemekleri keşfetme şansını yakalıyor. Rengarenk bir atmosferde geçen festival yemek yarışmaları, süslü yöresel standlar ve kortej yürüyüşleri ile bambaşka bir hal alıyor. Sıcacık ortamın yaşandığı Alaçatı sokaklarına kurulan yüzlerce standlarda bergamutlu kurabiye, ıspanaklı pasta, otlu tuzlu kek, enginarlı pilav, damla sakızlı kurabiye ve otlu kalbur tatlısı gibi daha nicesi olan ürünler misafirlerle buluşuyor.

HEM YİYECEK HEM DE EĞLENECEKSİNİZ

Alaçatı Ot Festivali, tabii ki sadece yeme içmeden ibaret değil. Aynı zamanda bu sevimli tatil beldesinde yapılan etkinliklerle de muhteşem bir karnaval havası yaşanıyor. Eğlenceli anların olduğu festivalde müzik gruplarına şarkı söyleyerek ve dans ederek katılmanızı öneririz. Ayrıca festival zamanı bölgeye gelen gurmeler de yaptıkları söyleşilerle farklı lezzetleri sizlerle paylaşıyor. Bunun yanı sıra, festivalde dağlarda ve kırlarda düzenlenen yürüyüşlerle doğadaki yabani otları tanıma ve toplama fırsatı da bulabilirsiniz.

Yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiği ve her yıl giderek ilginin daha da arttığı Alaçatı Ot Festivali, baharı güzel bir şekilde karşılamak ve merhaba demek için çok iyi bir neden. Siz de bu keyiften uzak kalmak istemiyorsanız, nisan ayında düzenlenecek festivale mutlaka katılın.

Kaynak:blog.prontotour.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0