Baharın Doyasıya Güzelliğini Yaşayacağınız: Puglia

puglia gezi rehberi Gezi Rehberi

Puglia’da görülmesi gereken yerler, ilkbahar geldiğinde görülmesi gereken yerler, Puglia’da hangi zamanlarda gidilmesi gerekir?

Baharın doyasıya güzelliğini yaşayacağınız yer, Güney  İtalya bölgesinin  en güzel yerlerinden biri Puglia’dır. Puglia İtalya’nın en sakın sessiz yerlerinden biridir. Aynı zamanda bu sakin yer, turistlerin akın akın geldiği ve tatil yapmaktan çok zevk aldığı bir yerdir. İtalya her yaz içerisinde çok fazla turist barındıran bir yerdir. İtalya’ nın bu kalabalık turist istilasından kaçıp kafa dinlemek isteyenler için Puglia çok güzel bir seçenektir. Puglia da diğer bir güzellik ise yemekleridir. Gelen ziyaretçiler orada geçirdiği keyifli dakikaların yanında çok güzel yemeklerde yemektedirler. Genel olarak bölgeye ve ekonomisine bakacak olursak ekonomi, gelen turistlerden ve tarımdan kaynağını almaktadır. Puglia’da sanayi ekonomiye daha az bir katlı sağlamaktadır.

Puglia’ya Ne Zaman Gidilir?

Puglia da genel olarak akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar ve ilkbaharlar genel olarak çok ılık ve çok güzel geçer. Yazın sıcaklar çok bunaltıcı bir şekilde geçmez. Puglia’da tatil yapmak için  gitmek  isteyenlere mayıs ve ekim zamanları önerilir. Bu aylarda Puglia çok daha güzeldir.

Puglia Otelleri

Puglia da bir çok otel bulunmaktadır. Puglia yüzyıllar boyunca çok güzel sahilleri ve bu sahillerde bulunan şeritleri ile ünlüdür. Baharın doyasıya güzelliğini yaşayacağınız yer, oteller konusunda da oldukça gelişmiştir. Her kesime her bütçeye hitap edecek şekilde otel bulma imkanınız vardır. Bu güzel yerin Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan üç mükemmel yapı vardır: Castel del Monte, Michelle Arcangelo’nun kutsal hac alanı ve Alberobello’daki kuru taş evlerdir. Puglia’ya gelenlerin mutlaka buraları ziyaret etmesi önerilir.

Puglia Turları

Puglia, İtalya’ nın en güzel tatil yerlerinden biridir. Her yıl milyonlarca turist buraya gelmektedir. Ve her gelenin beklentisini en güzel şekilde karşılayabilen, sıcak, samimi, hoş, eğlenceli bir ortama sahip bir yerdir. Puglia’da yılın belli zamanlarında çok güzel turlar olmaktadır. Bu turlar 4 gün 5 gece, 5 gün 6 gece şeklinde olarak isteğe gire değişmektedir. Bu turlarda belirli yerlere geziler düzenlenmektedir. Belirli aktiviteler düzenlenmektedir. Aynı zamanda günü birlik turlarda da bulunmaktadır. Gelen ziyaretçi ve turistlerin daha kaliteli daha güzel vakit geçirebilmeleri için düzenlenen turlardır. Tabi ki bu turlara çok önceden rezervasyon yaptırmak gerekir. Tur zamanları belirlendiği an kayıtlar çok hızlı bir şekilde dolmaya başlamaktadır. Puglia turları, insanı mutlu eden, eğlenceli zaman geçirebileceğiniz, bol aktiviteli turlardır. Bütçe olarak bakacak olursak her bütçeye hitap eden turlar bulunmaktadır. Burada önemli olan doğru zamanda tatil planı yapmaktır.

Puglia’nın Gezilecek Yerleri

İtalya’da keyifli zaman geçirmek isteyenler ve tatil planlamaları yapanların en tercih edilen adresi “çizmenin topuğu” yani Puglia’dır. Puglia bölgesi bisiklet turları için oldukça elverişli bir yerdir. Bölgede rampa, yokuş yoktur ve trafikte oldukça azdır. Bu yüzden gelen kişiler genellikle buranın havasınında tadını çıkarabilmek için bisiklet ile tüm bölgeyi gezerler. Bu bisiklet gezileri için bir sürü rota oluşturulmuştur. İlk defa giden kişiler bu rotalar sayesinde zorluk çekmezler. Aynı zamanda bu turları gezileri festival zamanlarına getirmek oldukça güzel olacaktır. Temmuz ve ağustos aylarında her yıl çok güzel festivaller düzenlenmektedir. Buraya gelen  turistler masmavi denizin, bol oksijenli havanın tadını çıkarırken aynı zamanda bu festivallere de katılabilmektedirler. Bu düzenlenen festivallerde konserler, tiyatro gösterileri, dans gösterileri, hokkabazlar gösteri yapmaktadırlar. Baharın doyasıya güzelliğini yaşadığınız yer, eğlence ve tatil anlamında oldukça doyurucu bir yerdir. Buraya gelen her insan mutlaka 2 3 yılda bir tekrar gelmek ister.

Puglia’nın Kalbi İtria Vadisi

İtria Vadisi, Puglia’nın her anlamda çok güzel olan bir yeridir. Buranın mimarisi, dokusu, yemekleri, kültürü, tarihi, insanları bir başkadır. Buraya geldiğinizde ihtiyacınız olan sadece bir bisiklettir. Bisiklete binip tüm sahil kenarlarını, bağ bahçe, zeytin ağaçlarını her yeri gezmek ve görmek mümkündür. Puglia deniz konusunda bu kadar güzel bir konuma sahip olmasına rağmen bazı yerlerinde kuraklıkta mevcuttur. Buraları gezerken 400 km uzaklıktaki bir su kemerine rastlarsınız. Bisiklet ile gezerken gördüğünüz her yer, her manzara sizi mest edecektir. Mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle