Bakü Gezi Rehberi

Bakü tatilleri, otelleri ve gezilecek yerleri tatil mevsiminin gelmesiyle birlikte araştırılmaya başlandı. Pek çok tarihi ve doğal güzelliği barındıran Bakü’de tatil yapmak çoğu kişi tarafından tercih edilir. Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü, ülkenin kültürel ve tarihi mirasını yansıtacak niteliktedir. Peki Bakü tatilinde nerelere gidilmelidir? Bakü’de kalacak oteller hangileridir? Ve Bakü’ye gidilecek en güzel zaman hangisidir? İnceleyelim. Bakü Tarihi Bakü’ye gidecek olan turistler Bakü’nün tarihi geçmişini de merak ederler. Bakü, Hazar Denizi’nin Batı kıyısında bulunur. Oldukça büyük bir kenttir ve önemli bir ticaret merkezidir. Ayrıca Bakü önemli bir liman kentidir. Şehir, Azerbaycan’ın en önemli turistik ve kültürel yeridir. Çok sayıda kütüphane, tiyatro ve çeşit çeşit kültürel mekan bulunur. Bakü’nün geçmişi oldukça eski çağlara dayanır. Abşeron arazisinde bulunan kalıntılar, Bakü kentinin ne kadar eski bir kent olduğunu ispatlar niteliktedir. Şehrin tam olarak ne zaman kurulduğu bilinemese de 5.- 6. yüzyıllara ait eserler yer alır. Bakü’nün eski adı Bağavan ve Ateş-i Bakvan olarak geçer.  […]

Bakü Gezi Rehberi

Bakü tatilleri, otelleri ve gezilecek yerleri tatil mevsiminin gelmesiyle birlikte araştırılmaya başlandı. Pek çok tarihi ve doğal güzelliği barındıran Bakü’de tatil yapmak çoğu kişi tarafından tercih edilir. Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü, ülkenin kültürel ve tarihi mirasını yansıtacak niteliktedir. Peki Bakü tatilinde nerelere gidilmelidir? Bakü’de kalacak oteller hangileridir? Ve Bakü’ye gidilecek en güzel zaman hangisidir? İnceleyelim.

Bakü Tarihi

Bakü’ye gidecek olan turistler Bakü’nün tarihi geçmişini de merak ederler. Bakü, Hazar Denizi’nin Batı kıyısında bulunur. Oldukça büyük bir kenttir ve önemli bir ticaret merkezidir. Ayrıca Bakü önemli bir liman kentidir. Şehir, Azerbaycan’ın en önemli turistik ve kültürel yeridir. Çok sayıda kütüphane, tiyatro ve çeşit çeşit kültürel mekan bulunur. Bakü’nün geçmişi oldukça eski çağlara dayanır. Abşeron arazisinde bulunan kalıntılar, Bakü kentinin ne kadar eski bir kent olduğunu ispatlar niteliktedir. Şehrin tam olarak ne zaman kurulduğu bilinemese de 5.- 6. yüzyıllara ait eserler yer alır. Bakü’nün eski adı Bağavan ve Ateş-i Bakvan olarak geçer. 

Bakü’ye Ne Zaman Gidilir?

‘Rüzgarlı Şehir’ anlamına gelen Bakü, yılın her mevsimi oldukça fazla rüzgarlıdır. Karasal iklime sahip olan Bakü, kışları soğuk ya da karlı, yazları da sıcak ve kuraktır. Gidecek olan misafirler tarafından Bakü’ye hangi mevsimde gidilmelidir? Sorusu da araştırılır. Bakü tatiliniz için en uygun zaman, havaların ısınmaya ve güzelleşmeye başladığı bahar ve yaz aylarıdır. Bu aylarda oldukça eğlenceli aktiviteler yapılabilir ve güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bakü’ye Nasıl Gidilir?

Rüzgarlı Şehir Bakü’ye gitmek isteyen turistler için uğraşmak zorunda olduğunuz çok şey yoktur. Bakü’ye gitmek için ihtiyacınız olan şeyler Azerbaycan Vize Başvuru Formu, 2 adet fotoğraf ve  ikamet adresiniz gereklidir. Azerbaycan gümrük kapısının girişinde ‘Kapı Vizesi’ adı verilen 30 günlük giriş izni alabilirsiniz. Bakü’ye uçak ya da  kara yolu ile kolayca ulaşabilirsiniz. İstanbul- Bakü uçuş süresi 2 saat 45 dakikadır ve Ankara- Bakü uçuş süresi ise 2 saattir. Uçakla gittiğinizde Haydar Aliyev Havalimanı’na iniş yapabilirsiniz. Ancak kara yoluyla ulaşım sağlayacak olan kişiler Kapı Vizesi uygulamasından yararlanamazlar. Bu yüzden gitmeden önce Azerbaycan Büyükelçiliği Ankara, Azerbaycan Başkonsolosluğu İstanbul ve Azerbaycan Başkonsolosluğu Kars gibi yerlerden vize işlemlerini tamamlamanız gerekir.

Bakü’de Nerede Kalınır?

Bakü’ye geçiş yaptıktan sonra Bakü’de kalınacak yerler de araştırılır. Genellikle gitmeden önce otel ayarlaması yapılmalıdır. Bakü’de Hazar Denizi civarında otel sayısı artar ve oldukça kaliteli ve beğenilen oteller yer alır.

Bakü Otelleri

Bakü’de en popüler otellerin başında Four Seasons Hotel Baku gelir. Bunun haricinde Golden Time Hotel, Giz Galasi Hotel ve Premier Old Gates Hotel gelir. Bu oteller Bakü’nün ev sevilen otellerinden bazılarıdır.

Bakü 5 Yıldızlı Otelleri

Bakü’de kalmak için 5 yıldızlı otel şartı olanlar için sayabileceğimiz bazı Bakü’de 5 yıldızlı oteller şunlardır; Fairmont Baku Flame Towers, Golden Coast ve Intourist Hotel Baku örnek verilebilir.

Bakü Otel Fırsatları

Bakü’ye gittiğinizde daha uygun ve sizin için fırsat sayılabilecek otel arıyorsanız Sahil Hotel, Bakü Palace Hotel, Winter Park Hotel ve Hilton Baku gibi oteller örnek verilebilir.

Bakü Balayı Otelleri Hangileridir?

Bakü’de balayı yapmak isteyen turistler için Bakü’de yer alan balayı otellerinden bazıları şu şekildedir; Shah Palace Hotel, Austin Boutique Hotel, Nemi Hotel, Karat Inn Hotel ve East Legend Panorama Hotel örnek verilebilir.

Bakü Her Şey Dahil Otelleri

Bakü tatilinde otelden otele değişim gösterse de genellikle oteller her şey dahil olarak tutulur. Havuzdan, bardan, kahvaltı ve akşam yemeklerinden, fitness ve spa hizmetinden yararlanabilirsiniz. Yukarıda örnek olarak verdiğimiz oteller Bakü’de her şey dahil oteller kategorisinde yer alır.

Bakü Otelleri Fiyatları

Bakü otellerinin fiyatları, otelin bulunduğu yere ve otelin kaç yıldızlı olduğuna göre değişim gösterir. Bakü tatilinde otel fiyatları ortalama olarak 20- 524 dolar arası bir fiyatla değişir. Genellikle turistler İçeri Şehir, Nizami Caddesi ve Bayrak Meydanı civarındaki otellerde kalırlar.

Bakü Tatili

Bakü’ye nasıl gidileceğinden, Bakü’ye giriş için gerekli olan evraklardan ve kalınacak yerlerden bahsettik. Bakü tatilinizde görmeniz gereken pek çok yer ve yemeniz gereken Bakü’nün meşhur yemekleri bulunur. Peki Bakü’de güzel bir tatil için neler yapabilirsiniz?

Bakü’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Bakü önemli kültürel ve turistik bölgelerden biridir. Önemli tarihi noktaları, doğal güzellikleri ve Bakü’de gezilmesi gereken kültürel yerler bulunur.

  1. İçeri Şehir

Bakü halkı tarafından ‘Köhne Şehir’ olarak adlandırılan bu bölge içerisinde çok sayıda tarihi bölge bulunur. Bakü tatilinizde uğramanız gereken noktaların başında gelir. Paleolitik dönemden beri yaşam alanı olarak kullanılan bu bölge UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır. Arnavut kaldırımlı sokakları olan bu kentte elliden fazla tarihi yapı bulunur.

  • Şirvanşahlar Sarayı

Şirvanlar Hanedanı şahı İbrahim Halilullah zamanında yapılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu saray yerel mimarinin önemli örnekleri arasındadır.

  • Kız Kulesi

27 metre yüksekliğe sahip olan bu kulenin eski bir Zerdüşt tapınağı olduğu düşünülür. 18 ve 19. yüzyıllarda deniz feneri olarak kullanılmıştır. Kulenin en üst kısmına çıktığınızda Eski Şehir denilen bölgeyi tamamen görebilirsiniz.

Bakü’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Bakü tatilinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden başka Bakü’de gezilecek yerler de bulunur. Mutlaka görmeniz gereken yerler Bakü için önemli noktalardan birkaçıdır.

  1. Bakü Bulvarı

1909 yılında açılan ve sahile paralel olan bu bulvar denizin doldurulması ile elde edilmiştir. Çok sayıda anıt, eğlence yeri ve müze yer alır.

  • Kobustan Milli Parkı

Bakü’den 64 kilometre uzaklıkta yer alan bu milli parkta 40 bin yıl öncesinden kalma kaya oymaları bulunur. Bu milli park sayesinde bölge hakkında ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

  • Şehitler Hiyabanı

Kent merkezinden yürüyerek ulaşabileceğiniz bu yerde 15 bin Türk askerinin mezarı bulunur. Bakü Muharebesi’nde şehit düşen askerlerin defnedildiği hiyabanı mutlaka ziyaret etmeniz gerekir.

Bakü Plajları Hangileri?

Bakü tatilinizde gidebileceğiniz çok sayıda güzel plaj bulunur. Bakü’nün en sevilen plajlarını şu şekilde sıralayabiliriz; Mardakany, Shikhova, Novkhany örnek verilebilir. Bu plajlar Bakü halkının en sevdiği plajlar arasında yer alır. Her birinde çok sayıda aktivite yapılır ve sevdiklerinizle birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Bakü’nün En Güzel Koyları Hangileri?

Bakü tatilinizde severek tadını çıkaracağınız çok güzel koylar bulunur. Bakü’de sevilen koylara örnek olarak Bilgah, Zagulba ve Nardaran verilebilir. Bu koylara ulaşım kolaydır ve etraflarında kalabileceğiniz kaliteli oteller yer alır.

Bakü’de Ne Yenir?

Bakü’de geleneksel lezzetler oldukça meşhurdur. Tarih boyunca üzerinde yer alan medeniyetlerden etkilenen ve oldukça güzel bir mutfağı olan Bakü mutfağı, Türk mutfağı ile benzerlik gösterir. Bakü’de yenilmesi gerekenler listesinin başrolünü et yemekleri alır. Duşbara, Azeri Plovu, Piti Aşı, Levengi, Şekerbura ve Bakü Baklavası mutlaka tadılmalıdır.

Bakü’de Hediyelik Ne Alınır? Bakü ziyaretinizde yanınızda hatıra olarak götürebileceğiniz bazı Bakü hediyelik eşyaları şu şekildedir; el dokuması halılar, antika çatal ve kaşıklar, geleneksel tabaklar ve düğün kadehleri.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.