Bali Adasında Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Şelale

bali'de gezilecek yerler Gezi Rehberi

Bali Adası’nın muhteşem doğal güzellikleri, göz kamaştıran şelaleleri ve Bali hakkında merak ettiğiniz her şey.

Bali Adası Endonezya’nın turistik adaları içinde yer almaktadır. Milattan önce 2000 yılından beri varlığını sürdürmektedir. Başkenti Denpasar olan adanın nüfusu 4,362 milyondur. Saat olarak Türkiye’den 5 saat ileri olan bu ada 1 ay süreyle vizesiz ve ücretsiz bir şekilde konaklama imkânı sağlamaktadır. Şehir merkezinde trafiği çok yoğun olduğundan insanlar genellikle motor kiralayarak ulaşımını sürdürmektedir. Tropikal iklimi sayesinde adada yıl boyunca sıcaklık 25-35 derece arasında oluyor fakat bazı aylar yoğun yağışlar görülüyor. Burası için küçük ve yemyeşil bir cennet tabirin kullanabiliriz. Bali, genel olarak balayı turizmiyle rağbet görmektedir. Bu şirin ada her yıl milyonlarca insanın favorisi olmayı başarmıştır. Tabii ki de bu adanın bu kadar çok tercih edilmesinin birçok nedeni bulunuyor. Mükemmel plajları, maceracı ruhlar için birçok aktivite, her türde doğal güzellik, sanatsal ortamı, büyüleyici kültürü, lezzetli kahvaltıları ve sağlıklı mutfağı, fiyatlarının ekonomikliği ve cana yakın halkıyla gelenleri büyüleyerek her sene milyonlarca turist ağırlamayı başarmıştır.

İşte Bali’nin Mükemmel 8 Şelalesi

Banyumala İkiz Şelaleleri

Singaraja bölgesinde ve şehir merkezine 55 km uzaklıkta olan bu şelalelere ulaşmak için meşhur Handara Kapısı’ndan geçilerek ulaşılmaktadır. Bölgeye ulaşmak için 20 dakika süren bir iniş gerekmektedir. Biraz zorlu bir yolu olduğundan çocuklarla gitmek çok fazla önerilmemektedir. Paralel iki şelalenin büyük bir havuza aktığı görüntü görenlerin beğenisini kazanmaktadır. Nerede olduğunuzu yazan bir tabela bulunmaktadır bu tabelada ‘Dünyanın akciğerleri olan Yağmur Ormanlarına hoş geldiniz’ yazmaktadır. Bu berrak suya atlamak isteyenler için de etrafta uygun kayalıklar var. Banyumala Şelalesinde yüzmek sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Gitgit Şelalesi

Gitgit Şelalesi, Bali’nin en gösterişli şelalelerinden biridir. Burası da diğer yerler gibi merkeze uzak bir konumda yer almaktadır. Tropikal bir ormanın içinde yer alan bu şelale her sene binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Dik bir yokuştan tırmanarak ulaşılan şelaleye ulaştığınızda etrafta uçuşan kelebekler size eşlik edecektir. Bu şelale size güzel bir yürüyüş alanı da sunmaktadır.

Tukad Cepung Şelalesi

Bu şelale Bali’nin turistlere yeni açılan Bangli bölgesinde yer almaktadır. Tukad Şelalesinin etrafı sarp kayalık tepeleri ile çevrilidir. Şelaleye ulaşım sürecindeki engebeleri aşmak zor olsa da görülmeye değer bir yer. Şelaleyi görmek için 15.000 IDR giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. Kayalıkların arasından sizi karşılayan bir gökkuşağı da buraya ayrı bir güzellik katmaktadır.

Tegenungan Şelalesi

Ubud’un merkezinden yaklaşık 30 dakika uzaklıkta yer almaktadır. 1 Euro’ya karşılık gelen bir giriş ücreti alınmaktadır. Bu şelale iki bölüme ayrılmıştır. Üst kısımda havuz aşağıda ise suyun döküldüğü dalgalı alan vardır. Güvenlik sebebiyle belli bir mesafeye kadar yaklaşma izni verilmiştir.

Aling Aling Şelalesi

30 metre yükseklikten akan bu şelale ziyaretçilere görsel şölen sunmaktadır. Burayı diğer yerlerden ayıran en önemli özellik ise bölge halkı için kutsal bir mekân olmasıdır.

Melanting ve Manduk Şelaleleri

20-25 metre yüksekliği olan bu şelale Bali için ideal gezi alanlarından birisidir. Etrafı karanfil ve kahve tarlaları ile çevrilidir. Diğer şelaleler kadar heybetli olmasa da görülmeye değerdir.

Banyu Wana Amertha Şelalesi

Bu şelale için Bali’nin saklı hazinesi diyebiliriz. Mevsime göre değişmekle beraber bazen iki bazen üç bazen ise dört şelaledir. Bambu merdiven ve yürüyüş yolları sizi mest edecek.

Kroya Şelalesi

Buleleng yerleşkesinde olan Kroya Şelalesi kaya atlayışı imkânı sunmaktadır. Burada 5-10-15 metrelik atlayış yapmak mümkündür. Bu anlamda ön planda olan şelaledir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle