Balinaları İzlemek İçin Gitmeniz Gereken Yerler

Dev balinaları izlemek oldukça büyüleyici olacaktır. Bu yüzden balinaları izlemek için gitmeniz gereken yerleri sıraladık. Balinaları izlemek için gitmeniz gereken yerlerdesualtı dünyasının en etkileyici varlıklarından olan çeşitli balinalarla tanışacaksınız. Öyle ki balinalar, yeryüzünün en heybetli canlılarıdır. Bu oldukça heybetli canlıların sesleri, güzel görüntüsü ve su üzerinde yaptıkları büyük sıçrayışları izlemek unutulmaz anılar biriktirmenize yardımcı olacaktır. Peki balinaları izlemek için nereye gidilir? Hawaii Hawaii gidilebilecek en romantik yerlerdendir aynı zamanda da muhteşem plajları ile bilinir. Gezi için burayı tercih eden maceraperestler için ise burayı daha ilginç kılan şey balinalar ve aktifyanardağları olmuştur. Buradaki Kambur Balina’lara Hawaii halkı  Kohola diyor ve bu Kohola’lar adaların etrafında bulunuyor. Ziyaret etmek istediğinizde balinaları görmek için bir çok tur düzenleniyor. Monterey, Kaliforniya ABD’nin batı eyaletlerinden biri olan Monterey Kaliforniya’ya bağlıdır. Burada 4 mevsim balina görebilirsiniz ve bu oldukça nadir bulunan bir ayrıcalıktır. Monterey’deki Monterey Körfezi sualtı canlıları açısından çok zengin. Bu özelliklerden kaynaklı olarak da Monterey’de […]

Balinaları İzlemek İçin Gitmeniz Gereken Yerler

Dev balinaları izlemek oldukça büyüleyici olacaktır. Bu yüzden balinaları izlemek için gitmeniz gereken yerleri sıraladık.

Balinaları izlemek için gitmeniz gereken yerlerdesualtı dünyasının en etkileyici varlıklarından olan çeşitli balinalarla tanışacaksınız. Öyle ki balinalar, yeryüzünün en heybetli canlılarıdır. Bu oldukça heybetli canlıların sesleri, güzel görüntüsü ve su üzerinde yaptıkları büyük sıçrayışları izlemek unutulmaz anılar biriktirmenize yardımcı olacaktır. Peki balinaları izlemek için nereye gidilir?

Hawaii

Hawaii gidilebilecek en romantik yerlerdendir aynı zamanda da muhteşem plajları ile bilinir. Gezi için burayı tercih eden maceraperestler için ise burayı daha ilginç kılan şey balinalar ve aktifyanardağları olmuştur. Buradaki Kambur Balina’lara Hawaii halkı  Kohola diyor ve bu Kohola’lar adaların etrafında bulunuyor. Ziyaret etmek istediğinizde balinaları görmek için bir çok tur düzenleniyor.

Monterey, Kaliforniya

ABD’nin batı eyaletlerinden biri olan Monterey Kaliforniya’ya bağlıdır. Burada 4 mevsim balina görebilirsiniz ve bu oldukça nadir bulunan bir ayrıcalıktır. Monterey’deki Monterey Körfezi sualtı canlıları açısından çok zengin. Bu özelliklerden kaynaklı olarak da Monterey’de binlerce balık türü ve bitki türünün yer aldığı kocaman bir tesis var. Bu tesisisn adı Monterey Körfezi Akvaryumu. Monterey Körfezi Akvaryumu dünyanın en büyük akvaryumu denebilecek akvaryumlardan bir tanesi.

Baja California

Meksika’nın kuzeybatı sahilinde yer alan bir eyalet. Bu eyalette bazı yerler dalgıçlar arasında balinaların çok çeşitli olması bakımından efsanevi kabul ediliyor; Scammon’un Lagünü, San Ignacio Lagünü ve Magdalena Körfezi. Dünyamız üzerinde Gri balinalar sadece bir iki yere doğum yapmak için gidiyorlar. Baja California da bu çok ender bölgelerden bir tanesi oluyor. Bu Gri Balinalar’ın insanlarla arası iyi olduğundan onları görmeye gittiğinizde dokunacak kadar yakınlaşma imkanınız olacak. Kısaca Baji California balinaları izlemek için harika yerlerdenbiri.

Hermanus, Güney Afrika

Hermanus kendini dünyanın balina izleme yeri ilan etmiştir. Bu kasabaya bir çok balina türü çiftleşmek ve aynı zamanda doğum yapmak için gelirler. Buradaki balinalarla tanışmak için en uygun zaman Temmuz – Kasım aylarıdır. Özellikle Ekim ayında çok fazla balina burayı ziyaret eder.

Alaska, ABD

Alaska ABD’nin yüzölçümü olarak bakıldığında en büyük eyaletidir. Yıl boyunca bir sürü balina türünü çok yakından görmeniz olasıdır. Bazı bölgelerde yapılan balina izleme turlarına katılarak Pasifik Okyanusu’na açılabilirsiniz. Bu tur size hayatınızın en büyüleyici anlarını yaşatacak. Bu turda buzulları, kaya oluşumlarını, su samurlarını, fok balıklarını ve kel kartalları görmek de mümkün. Alaska’daki Seward şehrindeki Glacier Bay Ulusal Parkı ve Koruma Bölgesi, Juneau, Sitka ve Ketchikan, Kenai Fiyordları Ulusal Parkı, Inside Passage bölgeleri bu turlar için en elverişli yerlerdir.

Dominika, Karayipler

Dünyadaki çoğu yer mesele balinaları görmek olduğunda Karayipler ile kıyaslanamaz. Bu bölgede 33 tür balina yaşar ve bunların en az 22 türü adayı ziyaret eder yani görme ihtimalinız bulunur. Bu bölgedeki en yaygın balinalar; Kambur, Pilot Balinalar ve Midye Sperm Balinaları’dır. Fakat burada öyle bir tür var ki sadece buraya aittir o da ; Tam Boy Sprem Balinaları’dır. Bu bölgenin en yoğun sezonu Kasım – Nisan ayları arası olan zaman dilimidir. Balinalar diğer balıklardan farklı olarak memelidirler ve doğum yaparlar. Doğum zamanlarından kaynaklı kıyıyı sıkça ziyaret eden balinaları izlemek gerekir. Balinaların dünyanın en büyük canlısıolması da onları ziyaret etmeniz için yeterli bir sebep.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 5 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.