Balinaları İzlemek İçin Gitmeniz Gereken Yerler

Balinaları İzlemek İçin Gitmeniz Gereken Yerler Gezi Rehberi

Dev balinaları izlemek oldukça büyüleyici olacaktır. Bu yüzden balinaları izlemek için gitmeniz gereken yerleri sıraladık.

Balinaları izlemek için gitmeniz gereken yerlerdesualtı dünyasının en etkileyici varlıklarından olan çeşitli balinalarla tanışacaksınız. Öyle ki balinalar, yeryüzünün en heybetli canlılarıdır. Bu oldukça heybetli canlıların sesleri, güzel görüntüsü ve su üzerinde yaptıkları büyük sıçrayışları izlemek unutulmaz anılar biriktirmenize yardımcı olacaktır. Peki balinaları izlemek için nereye gidilir?

Hawaii

Hawaii gidilebilecek en romantik yerlerdendir aynı zamanda da muhteşem plajları ile bilinir. Gezi için burayı tercih eden maceraperestler için ise burayı daha ilginç kılan şey balinalar ve aktifyanardağları olmuştur. Buradaki Kambur Balina’lara Hawaii halkı  Kohola diyor ve bu Kohola’lar adaların etrafında bulunuyor. Ziyaret etmek istediğinizde balinaları görmek için bir çok tur düzenleniyor.

Monterey, Kaliforniya

ABD’nin batı eyaletlerinden biri olan Monterey Kaliforniya’ya bağlıdır. Burada 4 mevsim balina görebilirsiniz ve bu oldukça nadir bulunan bir ayrıcalıktır. Monterey’deki Monterey Körfezi sualtı canlıları açısından çok zengin. Bu özelliklerden kaynaklı olarak da Monterey’de binlerce balık türü ve bitki türünün yer aldığı kocaman bir tesis var. Bu tesisisn adı Monterey Körfezi Akvaryumu. Monterey Körfezi Akvaryumu dünyanın en büyük akvaryumu denebilecek akvaryumlardan bir tanesi.

Baja California

Meksika’nın kuzeybatı sahilinde yer alan bir eyalet. Bu eyalette bazı yerler dalgıçlar arasında balinaların çok çeşitli olması bakımından efsanevi kabul ediliyor; Scammon’un Lagünü, San Ignacio Lagünü ve Magdalena Körfezi. Dünyamız üzerinde Gri balinalar sadece bir iki yere doğum yapmak için gidiyorlar. Baja California da bu çok ender bölgelerden bir tanesi oluyor. Bu Gri Balinalar’ın insanlarla arası iyi olduğundan onları görmeye gittiğinizde dokunacak kadar yakınlaşma imkanınız olacak. Kısaca Baji California balinaları izlemek için harika yerlerdenbiri.

Hermanus, Güney Afrika

Hermanus kendini dünyanın balina izleme yeri ilan etmiştir. Bu kasabaya bir çok balina türü çiftleşmek ve aynı zamanda doğum yapmak için gelirler. Buradaki balinalarla tanışmak için en uygun zaman Temmuz – Kasım aylarıdır. Özellikle Ekim ayında çok fazla balina burayı ziyaret eder.

Alaska, ABD

Alaska ABD’nin yüzölçümü olarak bakıldığında en büyük eyaletidir. Yıl boyunca bir sürü balina türünü çok yakından görmeniz olasıdır. Bazı bölgelerde yapılan balina izleme turlarına katılarak Pasifik Okyanusu’na açılabilirsiniz. Bu tur size hayatınızın en büyüleyici anlarını yaşatacak. Bu turda buzulları, kaya oluşumlarını, su samurlarını, fok balıklarını ve kel kartalları görmek de mümkün. Alaska’daki Seward şehrindeki Glacier Bay Ulusal Parkı ve Koruma Bölgesi, Juneau, Sitka ve Ketchikan, Kenai Fiyordları Ulusal Parkı, Inside Passage bölgeleri bu turlar için en elverişli yerlerdir.

Dominika, Karayipler

Dünyadaki çoğu yer mesele balinaları görmek olduğunda Karayipler ile kıyaslanamaz. Bu bölgede 33 tür balina yaşar ve bunların en az 22 türü adayı ziyaret eder yani görme ihtimalinız bulunur. Bu bölgedeki en yaygın balinalar; Kambur, Pilot Balinalar ve Midye Sperm Balinaları’dır. Fakat burada öyle bir tür var ki sadece buraya aittir o da ; Tam Boy Sprem Balinaları’dır. Bu bölgenin en yoğun sezonu Kasım – Nisan ayları arası olan zaman dilimidir. Balinalar diğer balıklardan farklı olarak memelidirler ve doğum yaparlar. Doğum zamanlarından kaynaklı kıyıyı sıkça ziyaret eden balinaları izlemek gerekir. Balinaların dünyanın en büyük canlısıolması da onları ziyaret etmeniz için yeterli bir sebep.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle