BALKAN COĞRAFYASININ HÜZÜNLÜ ŞEHRİ SARAYBOSNA

Gezi Rehberi

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna, coğrafi olarak ülkenin merkezinde yer alıyor. Tarihi olaylara tanıklık eden bu şehri üstelik vize almadan da gezebiliyorsunuz. Saraybosna, gezilecek yerlerden yeme içmeye ve alışverişe kadar seyahatseverlere birçok cazip seçenek sunuyor.

ŞEHRİN KALBİ BAŞÇARŞI MEYDANI

Saraybosna’nın ruhunu anlamak için gezinize Başçarşı Meydanı’ndan başlamalısınız. Burası, şehrin kalbi durumunda. Güvercin meydanı olarak da bilinen meydanda ve etrafında yürüyüş yapabilirsiniz. Geziniz esnasında karşınıza zengin mimariye sahip birçok yapı çıkacak. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğiniz eserlerden bazıları. Kısa bir gezintiyle bile Saraybosna’nın ne kadar etkileyici ve büyüleyici bir şehir olduğunu gözlemleyeceksiniz. Misafirperver ve güleryüzlü bir halka da sahip olan şehre kısa sürede hayran olacaksınız.

BOSNA HERSEK’İN HAFIZASI MİLLİ KÜTÜPHANEDE

Her yanında ayrı bir hikaye bulunan Saraybosna’nın simgelerinden biri de milli kütüphane. 1992 yılındaki savaşta birçok kitap zarar görmüş olmasına rağmen 2004 yılından itibaren Mostar Köprüsü gibi Viyeçnitsa Kütüphanesi adıyla günümüzde yeniden hizmet veriyor. Ülkenin en önemli ulusal arşivi olarak nitelendirilen kütüphanede yaklaşık 4 milyon eser bulunuyor.

Şehirde bu yerlerin dışında görülmesi gereken yerler: Sebil Meydanı, Saat kulesi, Latin Köprüsü, Saraybosna Katedrali, Kurşunlu Medresesi, Gazi Hüsrev Bey Camii, Ferhadiye Caddesi, Vrelo Bosne Milli Parkı, Historijski Müzesi, Sönmeyen Ateş Anıtı, Savaş Tüneli ve Kovaçi Şehitliği.

MUHTEŞEM LEZZETLER

Boşnak mutfağını az çok duymuşuzdur. Ama bir de yerinde yemek gerekir. Köftesi, böreği ve tirleçe tatlısı en bilinenleri. Ancak bunların yanı sıra sebze ve et suyu ile yapılan Begova Çorbası, soğan ve dometes dolması, Boşnak mezeleri, Şopska Salatası, karamelden yapılan Kaymacina tatlısını deneyebilirsiniz. Yemeğinizin ardından Boşnak kahvesi içmeyi de ihmal etmeyin.

RENKLİ BİR SOSYAL YAŞAM

Şehir; film, müzik ve tiyatro festivallerine ev sahipliği yapıyor. Burası aynı zamanda gece hayatı ile de çok renkli bir şehir. Burada bulunan onlarca mekanda gecenin ilerleyen saatlerine kadar dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Babylon, Buddha bar, City Pup ve Coloseum Club şehrin en ünlü eğlence mekanları olarak öne çıkıyor.

BAKIR İŞLEMELER

Saraybosna’da alışveriş için Başçarşı Meydanı’na uğramanızı tavsiye ederiz. Hediyelik eşyaların birçoğunu buradaki dükkanlarda bulabilirsiniz. Özellikle Bakırcılar Çarşısı’ndan bakır işlemeler hediyelik olarak alınabilir. Yine Boşnak Kahvesi, kurutulmuş et, kırmızı biber, patlıcan ve biberden yapılan Ajvar, satın alınabilir.

DUYGULANDIRAN BİR MÜZE: SREBRENICA

Saraybosna’da, ayrıca çok özel bir müze bulunuyor. Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük katliam olarak kabul edilen Srebrenica’da yaşanan olayların sergilendiği müze, ziyaret edenleri derinden etkiliyor. Bosna-Hersek’in Srebrenica kasabasında bilindiği gibi 1995 yılında 11-22 Temmuz tarihleri arasında Sırplar tarafından gerçekleştirilen katliamda 8 bin 373 Müslüman öldürüldü. Katliam, Avrupa Parlamentosu ve ABD tarafından ‘soykırım’ olarak tanındı. Müzede döneme ait fotoğraflar yer alıyor. Müzenin girişinde katliamda ölen ve kimlikleri tespit edilmiş insanların fotoğrafları ile karşılaşıyorsunuz. Ayrıca müzenin ilerleyen bölümünde ise büyük bir ekranda Srebrenica katliamı ile ilgili çekilen ve o dönemin gerçek görüntülerinden oluşan bir belgeseli de izleyebilirsiniz.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle