Balkanlar Turu: Kosova Gezilecek Yerler

Balkanlar Turu: Kosova Gezilecek Yerler

Balkanlar Turu: Kosova Gezilecek Yerler

Kosova Nerede?

priştine kosova gezilecek yerler

Kosova turu hem Avrupa kültürünü tam anlamıyla yaşaması hem de ülkemize olan yakınlığı sebebiyle oldukça cazip bir seçenek. Balkanlarda gezilecek yerler arasında olan Kosova vize gerekmeden gidilebilecek en güzel ülkelerden biri. Kosova başkenti Piştine, seyahat severlerin en çok ilgi duyduğu şehirlerden biri. Önemli kültür durakları ve doğal güzellikler görmek istiyorsanız Priştine biletinizi hemen almanızı öneririz.

 

 

Kosova Priştine Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

priştine gezilecek yerler

Kosova saat farkı çok hissedilir değil, aramızda sadece 1 saat var. Dolayısıyla Türkiye Kosova yolculuğu sizin için yorucu olmayacaktır. Hemen Kosova uçak bileti alıp gezinizi planlayabilirsiniz. Üstelik Kosova para birimi avro olduğu için para çevrimlerinde zorlanmayacaksınız. Ayrıca Kosova nüfusu itibariyle de oldukça genç ve dinamik bir yapıya sahip. Piştine Kosova sınırları içindeki en önemli şehir. Üniversite öğrencileri ve şehrin kozmopolit yapısı, Avrupa’nın tam ortasında olduğunuzu iyice hissettirecek.

 

Fatih Sultan Mehmet Camii’ne Uğrayın

1461 yılında bizzat Fatih Sultan Mehmet’in emriyle inşa edilen cami, günümüzde Priştine’de Osmanlı Devleti’nden kalan en önemli yapı. Hünkâr Cami olarak da bilinen Fatih Sultan Mehmet Camisi, şehir merkezinde bulunduğu için çok sayıda kişinin buluşma noktası, dolayısıyla her zaman kalabalık. 17. yüzyılın sonlarına doğru bir dönem kilise olarak kullanılsa da II. Dünya Savaşı sonrasında ciddi bir restorasyon geçirmiş. Bugün Fatih Camisi, tüm Kosova turu programlarında yer alıyor. Buradan yürüyerek I. Murat’ın türbesine ulaşabilirsiniz. 2005 yılında restore edilen türbe de Türkiye Kosova arasındaki turizmin önemli noktalarından biri.

 

Etnoğrafya Müzesi’ni Gezin

Fatih Sultan Mehmet Camisi’ne oldukça yakın olan müzeye eski şehrin güzel sokaklarından, beş dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Müzenin koleksiyonu sürekli olarak güncelleniyor ve videografi ile destekleniyor. Kosova başkenti içerisindeki en önemli yerlerden biri olan müzenin girişi de ücretsiz. Müzedeki iki binanın biri sanki içinde yaşanıyormuş gibi aktif tutuluyor, diğeri “doğum” ve “ölüm” temalı odalara sahip. Müzede dönemlerine göre kostümler ve oldukça etkileyici mücevherler de sergileniyor.

Börek Yiyin

Ülkemizde de birçok börek çeşidi mevcut, ancak Kosova’da güne başlarken mutlaka börek yemelisiniz. Türkiye Kosova mutfağına çok uzak olmasa da bilhassa ıspanaklı böreklerden sıcak sıcak tatmadan dönmeyin. Bunun için de Priştine’nin en meşhur börekçisi olan Furra Prishtina’ya mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Zaten buraya gittiğinizde, börek kokularının sokağın başına kadar geldiğini ve hem yerel halkın hem de turistlerin oluşturduğu kalabalığı gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Börek fiyatları yaklaşık 1 avro civarında seyrediyor, ancak porsiyonlar biraz küçük olduğu için ikinciyi yemek isteyebilirsiniz. Börekçiden çıkışta çok kısa bir yürüyüşle Fatih Sultan Mehmet Camii’ne ulaşabilirsiniz.

 

Geç Saatlere Kadar Dolaşın

Herkese önerebileceğimiz bir diğer aktivite de Kosova Priştine’yi ziyarete gelen binlerce diğer turistle birlikte yerel halkın arasına karışıp sokaklarda dolaşmak. Bu ülkenin insanları oldukça misafirperver ve dışarıda vakit geçirmeyi çok seviyorlar. Siz de akşam yemeğinden sonra otelinize dönmek yerine bir içecek alıp en güzel kıyafetlerinizi giyin ve kendinizi sokaklara atın. Bu eyleme Priştine’de “korza” adı veriliyor. Sokaklarda net bir varış noktanız olmadan dolaşırken, Kosova nüfusu içindeki %53’lük diliminin 25 yaşın altında olduğunu göreceksiniz.

Azize Teresa Bulvarı’na Uğrayın

Skanderbeg Meydanı üzerinden yürüyerek ulaşabileceğiniz bu bulvar, şehrin en popüler noktalarından biri. Burada çok şirin yeme içme mekânları ve alışveriş noktaları da mevcut. Bulvarın ismi ise Azize Teresa Kilisesi’nden geliyor. Bulvarın en ilginç yapısı 2009 yılında bizzat kendisinin katıldığı bir törenle açılan Bill Clinton heykeli. Heykel, Kosova Halkı tarafından, 1999 yılında Kosova Savaşı sürerken ABD’nin verdiği desteklere teşekkür amacıyla yapılmış.

Trileçe Yiyin

Balkanların en popüler tatlısı olan trileçe, ülkemizde de yapılıyor ve seviliyor. Ancak orijinalini tatmak istiyorsanız, bilhassa Priştine’de yemenizi öneriyoruz. Tatlıyı Prizrençarşısındaki tüm kafelerde bulmanız mümkün. Burada porsiyonlar ülkemizdeki kadar büyük değil ve tatlılarda aşırı şeker kullanılmıyor. Dolayısıyla vicdan azabı çekmeden burayı da Kosova turu programına ekleyebilirsiniz.

 

Espresso’nun Tadını Çıkarın

İlk kez ziyaret edecekler için oldukça ilginç gelebilir, ancak Milano’dan sonra en iyi espresso’yu burada içeceksiniz, zira Priştine Kosova baristalarının en iyilerine sahip. Üstelik yerel halk yüksek kahve kalitesine alıştığı için tüm mekânlar da bu beklentiye cevap verme ihtiyacı içinde hareket ediyorlar. Ortalama 1 avro fiyatla tadı damağınızda kalacak latteler veya macchiato’lar içebilirsiniz. Tabii İtalyan kültürü sadece kahveyle de sınırlı kalmamış. Espresso içtiğiniz kafelerde karnınız acıktıysa hiç çekinmeden bir pizza sipariş edebilirsiniz. Avrupalı turistlerin İtalyan mutfağı için neden burayı keşfetmediğine şaşıracaksınız.

Priştine’den kısa bir otobüs yolculuğu yaparak Prizren’e ulaşabilirsiniz. Kentin en önemli ziyaret noktası ise tarihi Prizren Kalesi. Ülkenin tarihinde önemli bir yere sahip olan kale Kosova turu yapanların uğrak noktalarından biri. Dört buçuk yüzyıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalan bu kaleye, yanında bulunan caminin arkasındaki yolu takip ederek ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak, bir saatlik yürüyüşle manzaranın tadını çıkararak da kaleye ulaşabilirsiniz.

Hamama Gidin

Prizren’de Osmanlı döneminden kalma bir de hamam bulunuyor. 1563 yılında Gazi Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu hamam, güneydoğu Avrupa’nın en önemli Osmanlı mimarisi eserlerinden biri olarak gösteriliyor. Bu hamam hem mimari hem tarihi hem de sosyal olarak çok büyük bir birikime sahip. Bina, 1944 yılına kadar aktif biçimde hamam olarak hizmet vermiş. Kısa bir süre depo olarak kullanılsa da daha sonra burası bir kültürel alan haline dönüştürülmüş. 1999’da Kosova’ya NATO müdahalesi yapıldığında hamam koruma altına alınmış. Bugün burası tarihi yapıyı korumak için yalnızca sanatsal amaçlarla kullanılıyor ve genelde Kosova turu programlarında bulunmuyor. Ancak kapalıyken bile Osmanlı mimarisinin zarafetini yakından görmek için oldukça ideal bir nokta.

Doğa ile Bütünleşin

Kosova gezilecek yerler listesinde doğal alanlar da önemli bir yer tutuyor. Ülkenin %11’lik dilimi milli park statüsünde koruma altında. 192 kilometrelik Balkanların Zirvesi Yolculuğubirçok doğa tutkununun tamamlamak istediği yolculuklardan biri. Ülkede bulunan farklı tur operatörleri hem bu yol üzerinde hem de başka alanlarda rehberli gezi hizmetleri veriyor. Ayrıca kaya tırmanışı yapmayı sevenler için de oldukça etkileyici seçenekler bulunuyor. Günlük yaklaşık 10-15 avro fiyatlarla doğayla iç içe bir Kosova turu gerçekleştirebilirsiniz veya dilerseniz önceden gerekli ayarlamaları yaparak haftalık programlara katılabilirsiniz.

 

Kosova, güneydoğu Avrupa’da yani Balkanların merkezinde yer alan bir ülke. Geçtiğimiz yıllarda Kosova Savaşı kötü etkileriyle birlikte yaşamış olsa da 2008 yılından beri Türkiye Kosova’nın bağımsızlığını tanıyor. Henüz görece gelişmemiş bir turizm sektörüne sahip olan bu güzel ülke, kitle turizmi için çok da popüler bir yer değil. Ancak sıradan tatil mekânlarında vakit öldürmek istemeyen gezginler için Kosova gezilecek yerler arasında yer alıyor. Bu nedenle, Kosova nerede vakit geçireceğini iyi bilen sıkı gezginlere önerdiğimiz bir destinasyon.

 

Kaynak : Skyscanner.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0