BASRA KÖRFEZİ’NİN SUSKUN GÜZELİ: ABU DABİ

Gezi Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Başkenti Abu Dabi, Basra Körfezi kıyısında yer alan modern bir şehir. Son yıllarda popülerliği artan ve gezginler için önemli bir varış noktası haline gelen şehrin nüfusu ise 1 milyona yaklaşmış durumda. Dünyadaki petrol rezervleri bakımından en çok öne çıkan şehirler arasında yer alan Abu Dabi turistik açıdan belki Dubai  kadar bilinmese de sahip olduğu değerler ile dünyanın dikkatini çekmeye çoktan başladı bile.

ABU DABİ GEZİLECEK YERLER

Abu Dabi ismi bir mitolojik karakter olarak sunulan ve bir kavime yol gösteren ceylanın adından geldiği söyleniyor. Modern binaları, harika plajları ve görülecek yerleri ile her geçen gün artıyor. Sarayları, camileri ve tema parkları ile de öne çıkan Abu Dabi’de yapacağınız keyifli turla birçok güzelliği keşfedebilirsiniz. Cruise turlarının ilk uğrak rotasında yer alan ve Arap Yarımadası’nın vazgeçilmez duraklarından biri olan Abu Dabi turu sırasında dünyanın ilk ve en büyük dairesel gökdeleni Aldar, Ethiad gökdelenleri gibi çok ilginç mimari tarzda yapılar ile Saadiyat (Mutluluk) Adası’nı keşfedebilirsiniz. Yine Arap mimari kültürünü yansıtan Emirates Palace otel olarak hizmet veriyor. 18. yüzyılda gözcü kulesi olarak inşa edilen Qasr al-Hosn kalesi bugün Kültür Bakanlığı binası olarak hizmet veriyor. Hayvanat bahçesi, Şahin hastanesi, otomobil müzesi gibi görelecek pek çok yer var.

MUHTEŞEM MİMARİ

Yol boyunca Guggenheim, Abu Dabi Louvre ve diğer pek çok büyük müze yapıları da görülecek yerler arasında. Abu Dhabi’ye dönerken dünyanın en büyük camilerinden biri ve teknoloji harikası olan Şeyh Zayed Camisi, Şeyh Zayed Bin Sultan’nın Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın en güzel ve büyük camilerinden biri olan bu yapı beyaz mermerden muhteşem mimarisi haricinde, barındırdığı dünyanın en büyük avizesi ve dünyanın en büyük el dokuma halısı ile de dikkat çekiyor. 2015 yılında Orta Doğu’nun en önemli turistik cazibe merkezi seçilen Yas Adasındaki Ferrari World’ün bulunduğu Yas Mall’a ve Abu Dhabi Kültür köyüne gitmeyi unutmayın. Festivallerin, kültür aktivitelerinin yoğun yaşandığı bir şehir olan Abu Dabi, teknolojik aletler ve yerel ürünlerin satıldığı pazarları ile de dikkat çekiyor. Marina Mall ve Rivoli önemli alışveriş merkezleri olarak öne çıkıyor.

HEM DENİZ HEM EĞLENCE

Abu Dabi’de sıcaklık yıl boyu 17-18 derecenin altına düşmüyor. Yani deniz keyfi yapabileceğiniz bir şehir. Modern dünyanın izlerini taşısa da Arap kültüründen geleneksel detayları da keşfedebilirsiniz. Bir ticaret merkezi olan Abu Dabi’de dünya mutfaklarından örnekler bulabileceğiniz gibi harika deniz mahsüllerinin de tadına bakabilirsiniz.  Hem taze sebze ve meyve hem de kuru yemiş ve kurutulmuş gıdalar bulabilirsiniz. Et yemeklerinde çeşitli baharatların da sık tercih edildiğini söyleyebiliriz. Abu Dabi İslami kuralların hakim olduğu bir başkent ancak gece hayatının ve büyüleyici mekanların olduğunu belirtmekte fayda var.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle