Belarus’tan AB’ye yanıt: Ülkeye girişte yeni kararlar alındı

Belarus Dışişleri Bakanlığı Batı’nın yeni yaptırımlarına yanıt olarak alınan kararlar kapsamında Belarus ve Birlik Devleti topraklarına girişi sakıncalı bulunan kişilerin listesini genişletti. Belarus Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Batı’nın Belarus’a yönelik yeni yaptırım paketine yanıt olarak bazı kararlar alındı. ‘Belarus yetkilileri, gazetecileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine karşı sistematik ayrımcılık yapan ülkelerden’ Belarus ve (Rusya ile Belarus arasındaki) Birlik Devleti topraklarına girişi sakıncalı bulunan kişilerin listesi genişletildi. Minsk’e yönelik kısıtlayıcı önlemler uygulayan ülkelerden bir dizi ürünün ithalatının da yasaklandığına dikkat çekilen açıklamada, “Karşı önlem olarak Belarus Cumhuriyeti hükümeti, yasadışı Belarus karşıtı yaptırımlar uygulayan devletlerden gelen bir dizi ürünün ülkeye ithalatını yasaklamaya karar verdi” denildi.Açıklamada ayrıca ‘iç pazarın dost ülkelerden gelen benzer ürünlerle doyurulması için gerekli tedbirlerin alınacağı’ vurgulandı. AB ve İngiliz havayolu şirketlerine yaptırım sinyali Belarus Dışişleri, Batı’nın uyguladığı yaptırımlara yanıt olarak yetkililerin AB ve İngiltere’nin havayolu şirketlerine yönelik benzer önlemler getireceklerini de açıkladı. Açıklamada, “Belarus havacılık sektörüne haksız […]

Belarus’tan AB’ye yanıt: Ülkeye girişte yeni kararlar alındı

Belarus Dışişleri Bakanlığı Batı’nın yeni yaptırımlarına yanıt olarak alınan kararlar kapsamında Belarus ve Birlik Devleti topraklarına girişi sakıncalı bulunan kişilerin listesini genişletti.

Belarus Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Batı’nın Belarus’a yönelik yeni yaptırım paketine yanıt olarak bazı kararlar alındı. ‘Belarus yetkilileri, gazetecileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine karşı sistematik ayrımcılık yapan ülkelerden’ Belarus ve (Rusya ile Belarus arasındaki) Birlik Devleti topraklarına girişi sakıncalı bulunan kişilerin listesi genişletildi.

Minsk’e yönelik kısıtlayıcı önlemler uygulayan ülkelerden bir dizi ürünün ithalatının da yasaklandığına dikkat çekilen açıklamada, “Karşı önlem olarak Belarus Cumhuriyeti hükümeti, yasadışı Belarus karşıtı yaptırımlar uygulayan devletlerden gelen bir dizi ürünün ülkeye ithalatını yasaklamaya karar verdi” denildi.
Açıklamada ayrıca ‘iç pazarın dost ülkelerden gelen benzer ürünlerle doyurulması için gerekli tedbirlerin alınacağı’ vurgulandı.

AB ve İngiliz havayolu şirketlerine yaptırım sinyali

Belarus Dışişleri, Batı’nın uyguladığı yaptırımlara yanıt olarak yetkililerin AB ve İngiltere’nin havayolu şirketlerine yönelik benzer önlemler getireceklerini de açıkladı. Açıklamada, “Belarus havacılık sektörüne haksız rekabete dayalı yasa dışı kısıtlamalara yanıt olarak ülkemiz tarafından, Avrupa Birliği ve İngiltere’nin havayolu şirketlerine yönelik benzer adımlar atılacak” ifadeleri yer aldı.

Belarus Başbakanı Roman Golovçenko, Minsk’in Batı’nın yaptırımlarına verilecek yanıtı açıklayacağını, karşı önlemlerin simetrik ve gelenlere benzer olacağını belirtmişti.

AB, geçen perşembe 17 gerçek kişi ve 11 kuruluşun yer aldığı Belarus’a yönelik beşinci yaptırım paketini yürürlüğe koymuştu.

Kaynak

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.