Benin Gezilecek Yerler: Benin’de Görülmesi Gereken 4 Yer

Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan ve resmi ismi Benin Cumhuriyeti olan Benin, safari meraklılarını heyecanlandıran milli parkları, tarihi yapıları ve zengin kültürel dokusuyla bölgenin önemli ülkelerinden biri. Yaklaşık 11 milyon kişinin yaşadığı ülkede, Alibori, Atakora, Atlantique, Borgou, Collines, Donga, Kouffo, Littoral, Mono, Ouémé, Plateau ve Zou’dan oluşan 12 bölüm bulunuyor. Yeni kültürler ve ülkeler keşfetmeyi seven gezginler için enfes yerler barındıran bu ülke, Afrika’nın az bilinen yüzüyle tanışmanıza yardımcı olabilir. Benin’de Görebileceğiniz 4 Yer 1. Pendjari National Park UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olan Pendjari National Park, bölgenin en büyük ulusal parklarından biri. Afrika’daki vahşi yaşama tanık olmak isteyen maceraperest gezginleri kendine hayran bırakan bu parkta, filler, aslanlar, suaygırları, babunlar ve antiloplar gibi çok sayıda hayvan türünü görebilirsiniz. Ülkenin kuzeybatısında yer alan bu park, Benin ile Burkina Faso arasında doğal bir sınır oluşturuyor. 2. Abomey Kraliyet Sarayları Abomey Kraliyet Sarayları, 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. 40 hektarlık bir alan üzerinde bulunan 12 […]

Benin Gezilecek Yerler: Benin’de Görülmesi Gereken 4 Yer

Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan ve resmi ismi Benin Cumhuriyeti olan Benin, safari meraklılarını heyecanlandıran milli parkları, tarihi yapıları ve zengin kültürel dokusuyla bölgenin önemli ülkelerinden biri. Yaklaşık 11 milyon kişinin yaşadığı ülkede, Alibori, Atakora, Atlantique, Borgou, Collines, Donga, Kouffo, Littoral, Mono, Ouémé, Plateau ve Zou’dan oluşan 12 bölüm bulunuyor. Yeni kültürler ve ülkeler keşfetmeyi seven gezginler için enfes yerler barındıran bu ülke, Afrika’nın az bilinen yüzüyle tanışmanıza yardımcı olabilir.

Benin’de Görebileceğiniz 4 Yer

1. Pendjari National Park

UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olan Pendjari National Park, bölgenin en büyük ulusal parklarından biri. Afrika’daki vahşi yaşama tanık olmak isteyen maceraperest gezginleri kendine hayran bırakan bu parkta, filler, aslanlar, suaygırları, babunlar ve antiloplar gibi çok sayıda hayvan türünü görebilirsiniz. Ülkenin kuzeybatısında yer alan bu park, Benin ile Burkina Faso arasında doğal bir sınır oluşturuyor.

2. Abomey Kraliyet Sarayları

Abomey Kraliyet Sarayları, 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. 40 hektarlık bir alan üzerinde bulunan 12 saraydan oluşan Abomey Kraliyet Sarayları, Batı Afrika Dahomey Krallığının eski başkenti olarak bilinen ve UNESCO korumasına alınan Abomey şehrinde konumlanıyor. Ülkenin en çok ziyaretçi çeken tarihi yapılarından olan bu saraylar, şahane mimarileri ve kültürel zenginlikleriyle göz alıyor.

3. Ouidah Museum of History

Ouidah Museum of History (Ouidah Tarih Müzesi), kurulduğu 1967 yılından bu yana bölgenin tarihi ve kültürel önemini gözler önüne seren pek çok esere ev sahipliği yapıyor. Xwéda Krallığı, Dahomey Krallığı ve köle ticareti hakkında çarpıcı parçalar görebileceğiniz müzede, Ouidah-Savi bölgesinde yapılan arkeolojik kazılardan çıkarılan eşya ve eserler de sergileniyor. Haftanın her günü ziyarete açık olan müzenin giriş ücreti ise 1000 FCFA.

4. Pythons Temple

Ouidah şehrinde yer alan Pythons Temple, içinde 50’den fazla yetişkin piton yılanının bulunduğu 12 metrekarelik küçük bir odadan oluşuyor. Benin yılanlara saygı duyulan bir ülke olduğu için burada böyle bir tapınak görmek sizi şaşırtmasın. Bu yılanlar beslenmeleri için haftanın belli günlerinde dışarı salınıyor ve hatta bölgedeki evlere bile giriyor. Bu tapınağa girmek ve yılanlarla fotoğraf çektirmek isteyenlerin bunun karşılığında bir ödeme yapması gerekiyor.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Afrika’da Safari Turu Nasıl Yapılır?

Afrika 2 yıl önce

Öncelikle Afrika’da safari turu yapmak tahmin edildiği kadar zor bir gezi turu değildir. Afrika’da safari turu nerede, nasıl yapılır kısaca inceleyelim. Afrika’da safari turu yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir bir tur şirketiyle anlaşarak her bütçeye uygun fiyatlar ile harika bir safari turu gerçekleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz tur şirketinin çok yüksek rakamlarda olmasına gerek yok çünkü gideceğiniz alan ve göreceğiniz hayvanlar değişmemektedir. Fiyatların belirlenmesindeki etkenler kalacağınız yer, araç modeli ve otel seçimi gibi uzayıp giden bir yolculuk. Kısacası en iyi tur diye bir şey söz konusu değildir. Önemli olan orada bulunmanız vesafari heyecanını yaşamanızdır. Safari Turu Nedir? Öncelikle safarinin kelime anlamını tanımlayarak başlayalım. Safari kelimesi topluca avlanma, vahşi hayvanları yerinde incelemek için yapılan turistik bir gezi anlamına gelmektedir. Safari turları safari kelimesinin anlamından ziyade daha özgü anlamda bir yolculuk türüne sahiptir. Bu turlar vahşi doğanın güzelliğini ve bu güzelliğin gizemli dünyasını daha yakından incelemek, seyretmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu turlar cipler ile gerçekleştirilir. Afrika’da safari […]

GÜNEY AFRİKA’NIN MUHTEŞEM BEŞLİSİ

Afrika 4 yıl önce

Vahşi yaşam, tarih ve eğlenceli yaz tatilini bir araya getiren Güney Afrika’nın muhteşem beşlisi Cape Town, Johannesburg ve Sun City ile Pilanesberg ve Kruger Ulusal Parkları’yla tanışın. CAPE TOWN Masa Dağı’nın gölgesinde büyümeye devam eden, muhteşem plajlar, bereketli topraklar ve verimli üzüm bağları ile donanan Cape Town, Afrika’nın en canlı destinasyonlarından biri olarak Cape Town’ın kültür başkentine dönüştü. Afrika, Avrupa ve Asya kültürlerinin etnik bir potada eridiği Cape Town; müzik, mimari ve görsel sanatlar açısından da çok zengin. Cape Town’da çektiğiniz her manzara fotoğrafında mutlaka kendini gösteren Masa Dağı, bu şehrin en önemli parçası. Hatta Cape Town’lıların şehir içinde yön tarif ederken bile “Dağa doğru ilerle,” veya “Dağın sağına doğru git,” dediklerine şahit olmak mümkün. Uzaklardan bakmak yetmez, günübirlik turlar ile Masa Dağı’na füniküler ile çıkabilir ve şehri kuşbakışı seyredebilirsiniz. Cape Town ile özdeşleşen bir başka önemli simge ise Nelson Mandela. Mandela’nın sürgünün 27 yılını geçirdiği Robben Adası, şimdilerde bir müze olarak […]

Fildişi Sahili Gezilecek Yerler: Görülmesi Gereken 4 Yer

Afrika 4 yıl önce

Hava sıcaklıklarının ılımanlaştığı kasım ve mayıs ayları arasında ziyaret edebileceğiniz bir Afrika ülkesi olan Fildişi Sahili, 15. yüzyıldan bu yana Avrupalı tüccarların ve gemicilerin uğrak adresleri arasında. Atlas Okyanusu kıyısındaki eşsiz sahilleriyle göz kamaştıran bu ülke; sahip olduğu doğal güzellikler, verimli topraklar ve altın, elmas gibi değerli maden rezervlerine rağmen ekonomik açıdan dünyanın en fakir ülkeleri arasında gösteriliyor. Fildişi Sahili, uzun yıllar Fransız sömürgesi altında yaşadı. Günümüzde resmi dili Fransızca olan bu ülkede 60 farklı etnik dil konuşuluyor. Dünyanın en büyük kakao üretim merkezlerinden biri olmasının yanı sıra enfes sahilleri, zengin kültürel dokusu ve gelenekleriyle insanı büyüleyen bu ülkede görülmesi gereken pek çok yer de bulunuyor. Fildişi Sahili’nde Görebileceğiniz 4 Yer 1. Comoé Milli Parkı UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Comoé Milli Parkı, ülkenin en popüler ve etkileyici doğal güzelliklerinden biri. 11 bin 500 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu milli park, aynı zamanda Afrika’daki en büyük koruma alanı unvanına sahip. Zengin biyolojik […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.