Bergama Antik Kenti, İzmir

Türkiye

İzmir‘in en kuzeydeki ilçesi Bergama, Bakırçay Havzası’nda 8 bin 500 yıllık tarihi geçmişe sahip çok zengin bir kültürel mirasın üzerinde yer alıyor. Bergama’nın tarihi geçmişini adım adım hissedebileceğiniz Bergama Antik Kenti yerli ve yabancı turistlerin gözdesi.

İzmir’in 130 km kuzeyinde yer alan Bergama ilçesi, dünyanın en köklü medeniyetlerinden Bergama Krallığı’nın başkentiydi. Kuruluşundan günümüze kadar bilim, kültür ve tarih alanında sayısız gelişmeye tanık olan Bergama, Anadolu’da gelişen tıp biliminin öncü merkezlerinden biriydi.

Tıpta kullanılan ilk aletlerin Bergama çevresinde bulunması, eczacılığın simgesi olan iç içe geçen yılan sembolü, su sesiyle psikolojik tedavi gibi devrimsel buluşlarda Bergama’nın imzası var.

Bergama Antik Kenti, İyon, Helen, Roma, Bizans dönemlerinin en etkileyici mimari eserlerine ev sahipliği yapıyor. Helenistik dönemde kültür, bilim ve sanat merkezi olarak ismini duyuran kent, müzik, tiyatro, spor, güneş, çamur gibi doğal tedavi yöntemlerinin ilk defa kullanıldığı, tıp ve eczacılık bilimlerinin simgesi olan yılanın bulunduğu, tarihteki ilk büyük hastane olan Asklepion’un kurulduğu bir şehir.

Psikoterapi ve afyonla hazırlanan ilk ilaçların da kullanıldığı sağlık şehri olan Bergama, Birleşmiş Milletler tarafından Akdeniz Havzası’nda ortak öneme sahip 100 tarihi kent arasında gösteriliyor.

Dünyaya isminden sahip olduğu ilklerle söz ettiren Bergama’nın insanlık mirası olarak da kabul edilen ilkleri ise şunlar:

Bergama’nın tarihteki ilkleri

  • İlk parşömen (deriden kağıt yapılması)
  • İlk Asya kütüphanesi (200 bin ciltlik)
  • İlk büyük hastane (Asklepion)
  • İlk telkinle tedavi (Psikoterapi)
  • İlk doğal tedavi (Müzik,tiyatro, spor, güneş ve çamur ile)
  • İlk farmakoloji (doğal ilaçlar)
  • İlk afyon modeli ilaç
  • İlk kent hijyeni (sağlık alt yapısı )
  • İlk tıp ve eczacılık simgesi olan yılan

Antik dönem kalıntıları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile Bergama, İzmir’de gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir durak.

Bergama Gezilecek Yerler

1. Asklepion

MÖ 4. yüzyılda kurulan Asklepion, antik dönemin en büyük kültürel miraslarından biri olarak kabul ediliyor. Kuruluş sebebi hastalara şifa dağıtmak olan merkez en parlak dönemini MS 2. yüzyılda yaşamış. Bergama Akropolü’nden 820 metre uzaklıktaki Asklepion’da bir hastane, amfi tiyatro ve kütüphane bulunuyor.

2. Akropol

Bergama Antik Kenti’nde iki önemli yerleşim yeri bulunuyor. Bunlardan biri Asklepion diğeri ise Akropol. Akropol yerleşkesinde gymnasiumun ve stadyumun yanı sıra günümüzde Almanya’nın başkenti Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde sergilenen Zeus Sunağı, 10 bin kişilik kapasitesiyle dünyanın en dik antik tiyatrosu, Traian Tapınağı, Athena Kutsal Tapınağı gibi yapılar bulunuyor.

3. Bergama Müzesi

Bergama’ya gelen konukların genellikle es geçtiği Bergama Müzesi, ilçe merkezinde yer alıyor. Müzede Bergama ve çevresinde yapılan kazılarda bulunan eserlerle Pitane Antik Kenti’nden çıkarılan buluntular sergileniyor. Müze hem arkeoloji hem de etnografya müzesi formatında. Kumaş dokuma örnekleri, el dokumaları ve Anadolu’nun farklı bölgelerine ait yöresel objeler de sergilenen eserler arasında.

4. Kızıl Avlu (Red Basilica)

Bergama’nın en büyük antik yapısı unvanını taşıyan Kızılavlu, Mısır Tanrıları Tapınağı olarak da biliniyor. Mısır’ın yeraltı tanrısı Serapis ve İsis ile Harporakes’e adanan Kızıl Avlu bölgede Hristiyanlık yaygınlaştıktan sonra Havari Yuhanna’ya adanmış ve vahiyin 7 kilisesinden birine dönüşmüş.

5. Kozak Yaylası

Bergama’nın kuzeyinde Ayvalık’la ilçe sınırını oluşturan bir bölgede konumlanan Kozak Yaylası, ilçe merkezine 20 km mesafeden itibaren başlıyor. Çam fıstığı üretimiyle öne çıkan yaylada dokuma ürünler görülmeye değer. Yayla turizmi hareketlenen Kozak Yaylası’nda trekking, bisiklet ve doğa sporlarına uygun parkurlar var.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle