Bir Doğa Ritüeli: Bolu Abant

İstanbul ve Ankara’da yaşayan kişilerin doğayla ilk kaynaştıkları ve kendilerini ferahlattıkları adreslerden ilki, Bolu Abant’tır. Deniz seviyesinden bin metre yükseklikte yer alan bölgenin 125 hektarlık bir alana yayıldığı bilgisini verelim. Ayrıca, bitki örtüsü florası oldukça çeşitli ve zengin bir alandır.  Abant’ta Gezilecek YerlerAbant bölgesinin tamamını gezebilmek için 2-3 gününüzü ayırmalısınız. Bir gün içerisinde de gezmek mümkün olabilir; ancak gidilen rotaların egzotik atmosferini iyice tatmadan işi aceleye getirmemelisiniz. Bu nedenle en az iki gününüzü Abant için ayırmalısınız. İşte gezilmesi gereken bazı yerler… Abant Tabiat Parkıİlk rota, Abant gölünün de yer aldığı tabiat parkıdır. Burada birçok aktivite yapabilirsiniz. ATV bunlardan birisidir. Ayrıca, Bolu’nun lezzetlerini tadabilirsiniz. Park içerisinde birden fazla işletme var. Fiyatlar ise, gayet uygundur.  Örmeci YaylasıÖzellikle ilkbahar ve yazın harika bir havaya bürünen Örmeci yaylası, doğal güzelliklerin en iyi seyredilebileceği mekanlar arasındadır. Renk renk açan çiçeklerin arasına inşa edilen gezi parkurunda mutlaka gezmelisiniz. Masallar diyarını andıran yaylanın güzelliklerinden faydalanmak için birçok […]

Bir Doğa Ritüeli: Bolu Abant

İstanbul ve Ankara’da yaşayan kişilerin doğayla ilk kaynaştıkları ve kendilerini ferahlattıkları adreslerden ilki, Bolu Abant’tır. Deniz seviyesinden bin metre yükseklikte yer alan bölgenin 125 hektarlık bir alana yayıldığı bilgisini verelim. Ayrıca, bitki örtüsü florası oldukça çeşitli ve zengin bir alandır. 

Abant’ta Gezilecek Yerler
Abant bölgesinin tamamını gezebilmek için 2-3 gününüzü ayırmalısınız. Bir gün içerisinde de gezmek mümkün olabilir; ancak gidilen rotaların egzotik atmosferini iyice tatmadan işi aceleye getirmemelisiniz. Bu nedenle en az iki gününüzü Abant için ayırmalısınız. İşte gezilmesi gereken bazı yerler…

Abant Tabiat Parkı

İlk rota, Abant gölünün de yer aldığı tabiat parkıdır. Burada birçok aktivite yapabilirsiniz. ATV bunlardan birisidir. Ayrıca, Bolu’nun lezzetlerini tadabilirsiniz. Park içerisinde birden fazla işletme var. Fiyatlar ise, gayet uygundur. 

Örmeci Yaylası

Özellikle ilkbahar ve yazın harika bir havaya bürünen Örmeci yaylası, doğal güzelliklerin en iyi seyredilebileceği mekanlar arasındadır. Renk renk açan çiçeklerin arasına inşa edilen gezi parkurunda mutlaka gezmelisiniz. Masallar diyarını andıran yaylanın güzelliklerinden faydalanmak için birçok fotoğraf sanatçısı Örmeci’yi ziyaret ediyor. 

Sinekli Yaylası

Kesinlikle gezilmesi gereken yaylalardan biri de, Sinekli yaylasıdır. Özellikle yaz sezonunda oldukça hareketli olan yaylada bazı festivaller yapılır. Kampçıların da alanı haline gelen Sinekli yaylası; trekking, bisiklet turu, izcilik ve kampçılık gibi sporların faaliyet alanıdır. 

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

Samandere köyü sınırları içerisindeki bölgeye Kültür Bakanlığı tarafından tabiat anıtı takdimi yapılmıştır. Oldukça harika ve güzel doğaya sahip bölgenin etrafında kamp alanları var. Hem şelalenin dinlendirici sesi hem de tertemiz havanın huzur verici atmosferinde bir saatlik kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Abant Köy Pazarı

Abant bölgesine gelerek bir şeyler almamak doğru olmaz. Köy halkının kesesine destek olmak ve aynı zamanda da doğal ve organik gıdalardan faydalanmak için Abant köy pazarı ziyaret edilebilir. Burada, doğal olan her şeyi bulmanız mümkündür. Özellikle köy tereyağı ve ev yapımı reçel gibi lezzetleri uygun fiyata bulabilirsiniz. 

Kaynak: valiz.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.