Bir kitaptan daha fazlası; “Kozmografya”

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde havacılık ve uzay bilimlerine ışık tutan ilk basılı eserlerden olan Kozmografya… Atatürk’ün emriyle kaleme alınan kitapla bugünlere ışık tutulmak istenmişti. Uzun yıllarca kurtuluş mücadelesi veren bir ülke, genç bir cumhuriyet, eğitimden yoksun kalmış bir toplum…. Bağımsızlık mücadelesinin mimarı, Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, eğitimden yoksun kalmış Türk milletinin cehaletle mücadelesi için, gerek kendi yazdığı ve gerekse talimatlarıyla yazılan kitaplarıyla da Türk Toplumuna ışık tutmaya devam etti. En büyük düşmanın cehalet olduğuna sık sık vurgu yapan Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlık mücadelesinden sonra kurduğu Cumhuriyeti daha da ileriye taşımak maksadıyla birçok devrim yapmış, sanayi alanında gelişmeler sağlayarak bir çok fabrika açmış, eğitim seviyesini de yükseltmeye çalışmıştı. Uzun yıllar liselerde ders olarak okutulan ‘Kozmografya’ da eğitim seviyesinin ve Türk toplumunun ufkunu geliştirmesi yazılmış kitaplardan biri olarak biliyor. İlk baskısı 1929’da yapılan Kozmografya kitabının 1933 baskısı 1979 yılına kadar liselerde ders olarak verildi. Mustafa Kemal Atatürk, kitabın basımı için Ordinaryüs Prof. […]

Bir kitaptan daha fazlası; “Kozmografya”

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde havacılık ve uzay bilimlerine ışık tutan ilk basılı eserlerden olan Kozmografya… Atatürk’ün emriyle kaleme alınan kitapla bugünlere ışık tutulmak istenmişti.

Uzun yıllarca kurtuluş mücadelesi veren bir ülke, genç bir cumhuriyet, eğitimden yoksun kalmış bir toplum….

Bağımsızlık mücadelesinin mimarı, Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, eğitimden yoksun kalmış Türk milletinin cehaletle mücadelesi için, gerek kendi yazdığı ve gerekse talimatlarıyla yazılan kitaplarıyla da Türk Toplumuna ışık tutmaya devam etti.

En büyük düşmanın cehalet olduğuna sık sık vurgu yapan Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlık mücadelesinden sonra kurduğu Cumhuriyeti daha da ileriye taşımak maksadıyla birçok devrim yapmış, sanayi alanında gelişmeler sağlayarak bir çok fabrika açmış, eğitim seviyesini de yükseltmeye çalışmıştı.

Uzun yıllar liselerde ders olarak okutulan ‘Kozmografya’ da eğitim seviyesinin ve Türk toplumunun ufkunu geliştirmesi yazılmış kitaplardan biri olarak biliyor. İlk baskısı 1929’da yapılan Kozmografya kitabının 1933 baskısı 1979 yılına kadar liselerde ders olarak verildi.

Mustafa Kemal Atatürk, kitabın basımı için Ordinaryüs Prof. Dr. Ali Yar’a istekte bulunmuş, 1929 yılında da Kozmografya yazıldı. Kitabın içeriğinde gezegenlerden kara deliklere, mevsimlerin oluşmasından, Samanyolu haritasına, Aristo, Galileo ve Kopernik’in fikirlerine kadar gök bilimi ile ilgili her türlü bilgi yer almaktaydı. Kozmografya, lise ders kitabı 20 bölümden oluşan, 286 sayfalık bir eser olarak tarihteki yerini aldı.

“BİR GÜN İNSANOĞLU UÇAKSIZ DA GÖKLERDE YÜRÜYECEK”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, askeri dehasının yanısıra ileri görüşlülüğü ile de halen bizlere ışık tutuyor. Yıllar önce söylediği uzayla ilgili sözü de bunu bizlere bir kez daha kanıtlıyor;

“Bir gün insanoğlu uçaksız da göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize mesajlar yollayacaktır. Bu mucizenin tahakkuku için iki bin yılını beklemeye hacet kalmayacaktır. Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise Batı’dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.” Mustafa Kemal Atatürk , 1936

Mustafa Kemal Atatürk, “İstikbal Göklerdedir” ve “En Hakiki Mürşit İlimdir”  sözleriyle de gelecek nesillere yol göstermeye çalışmıştı.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında büyük bir önemle öğrencilere ders olarak verilen gök bilimi, zaman içersinde seçmeli derslere ve ardından da fen bilgisi içinde küçük bir bölümde öğrencilere öğretilmeye başlandı.

Gelişen teknoloji ile birlikte uzayda sebze bile yetiştirilirken, Türkiye Cumhuriyeti’nin şimdilik gelişmelerden uzak kaldığı tartışmasız bir gerçek olarak önümüze çıkıyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.