Borispol Havalimanı’nda aylık kayıp 380 milyonu aştı

Güncel Haberler

Borispol Havalimanı basın servisi tarafından verilen bilgiye göre, şirketin karantina önlemlerinden ötürü hava trafiğinin durdurulmasından kaynaklanan kayıpları ayda 380 milyon grivnaya ulaştı.

Borispol Havalimanı basın servisi tarafından verilen bilgiye göre, şirketin karantina önlemlerinden ötürü hava trafiğinin durdurulmasından kaynaklanan kayıpları ayda 380 milyon grivnaya ulaştı.

Yapılan açıklamada “Finansal rezervlerimizden bahsetmişken, durum hayal kırıklığı yaratıyor. Şu anda, bir buçuk ay boyunca çalışıyoruz. Devlet bankalarından yeni ve önceden belirlenmiş kredilerimiz var. Ticari bankalarla yürüyen tekliflerimiz var ve kredi anlaşmaları imzalıyoruz.” denildi.

Ayrıca hava trafiğinin durdurulması süresince işletmenin gelir kayıplarının ayda yaklaşık 380 milyon grivnayı bulduğu söylenerek “Borispol, ülkede tahliye uçuşlarına hizmet veren tek havalimanı. Bugün, bizim için rezerv ise sadece Lviv havaalanı. Halen 24 saat çalışıyoruz. Çok az sayıda uçuş gerçekleştiriliyor ve gereken herşeyi çalışma standartlarına göre yerine getiriyoruz. Örneğin, bir acil durum kurtarma ekibi 24 saat boyunca 74 kişiyle hizmet vermeye devam ediyor.” diye vurgulandı.

Havaalanının kargo terminali tamamen çalışır durumda ve özel kargo uçuşlarındaki yük şimdi karantina öncesi dönemden bile daha yüksek, karantinadan beri yükün bir kısmı yolcu uçakları tarafından taşındığı da belirtildi.

Havalimanının işgücünün % 70’i boşta ve normal zamanlarda aldıklarının yarısından daha azını aldıklarını belirten havalimanı yetkilileri “Hükümetin, birçok kez duyduğumuz ancak henüz bu şekilde görmediğimiz maaşları desteklemek için geri ödenebilir bir fon programı açmasını umuyoruz. Bu umudumuz, havaalanının faaliyetlerini çok fazla kayıp olmadan geri kazanabileceğimiz ve ağır ağır kendimiz para kazanmaya başlayabileceğimiz zamana kadar bir umuttur. Ama ne zaman başlayacağını bugün kimse söyleyemiyor.” denildi.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle