BOSNA HERSEK’İN MOSTAR KÖPRÜSÜ

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde; ‘’Şehrin cüretli çocukları köprüden aşağıya parende atarak kendilerini suya bırakırlar’’ diyerek anlattığı Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’in simge yapılarından biri. İlk olarak Fatih Sultan Mehmet himayesinde ahşap olarak inşa edilen köprü zamanla yıkılarak 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından taş köprü olarak tekrar inşa edildi.   Bulunduğu şehir olan Mostar’a ismini veren köprü, Neretva Nehri üzerinde bulunmaktadır. İnşa edildikten sonra bölge ticaretinin canlanmasında en önemli faktörlerden biri oldu. Bosnalıların tarihinde , kültür ve geleneklerinde çok büyük öneme sahip olan bir yapıdır. Sadece sporcular değil yeni evlenecek olan gençler nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için Mostar Köprüsünü yıllarca atlama platformu olarak kullanmışlardır. Mostar Köprüsü dünya gündemine 1992 yılında başlayan Yugoslavya iç savaşı sırasında girdi. Bosnalılarla Sırplar arasında köprü görevi gören Mostar Köprüsü 1993 yılında canlı yayında bombalanarak sulara gömüldü. Savaş sırasında yerine geçici bir asma köprü kuruldu. Unesco ve Dünya Bankası’nın desteğiyle 5 yıl sonra aslına […]

BOSNA HERSEK’İN MOSTAR KÖPRÜSÜ

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde; ‘’Şehrin cüretli çocukları köprüden aşağıya parende atarak kendilerini suya bırakırlar’’ diyerek anlattığı Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’in simge yapılarından biri. İlk olarak Fatih Sultan Mehmet himayesinde ahşap olarak inşa edilen köprü zamanla yıkılarak 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından taş köprü olarak tekrar inşa edildi.

mostar_bazaar

 

Bulunduğu şehir olan Mostar’a ismini veren köprü, Neretva Nehri üzerinde bulunmaktadır. İnşa edildikten sonra bölge ticaretinin canlanmasında en önemli faktörlerden biri oldu. Bosnalıların tarihinde , kültür ve geleneklerinde çok büyük öneme sahip olan bir yapıdır. Sadece sporcular değil yeni evlenecek olan gençler nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için Mostar Köprüsünü yıllarca atlama platformu olarak kullanmışlardır.

mostar_bosna_hersek

Mostar Köprüsü dünya gündemine 1992 yılında başlayan Yugoslavya iç savaşı sırasında girdi. Bosnalılarla Sırplar arasında köprü görevi gören Mostar Köprüsü 1993 yılında canlı yayında bombalanarak sulara gömüldü. Savaş sırasında yerine geçici bir asma köprü kuruldu. Unesco ve Dünya Bankası’nın desteğiyle 5 yıl sonra aslına uygun olarak tekrar inşa edilmeye başlanan köprü 2004 yılında Galler Prensi Charles tarafından tekrar açıldı. 2005 yılında Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alındı.

neretva_mostar

Mostar Köprüsü, Bosnalılar için aynı zamanda savaşı hatırlatan bir simge konumunda. Bombalama sonrası köprünün orijinal taşlarından birçoğu yeniden inşa sırasında kullanılmıştır. Kullanılamayan kesme taşlar ise köprü altında üzerine Dont Forget 93 (93’ü Asla Unutma) yazısı yazılarak savaşı hatırlatan bir simge olarak sergilenmektedir.

unutma_tas_mostar

Tarihte birçok savaşın odak noktasında olan Mostar Köprüsü, stratejik bir öneme sahip olmuştur. Bu nedenle Kanuni Sultan Süleyman devrinde Venediklilerin Dalmaçya kıyılarından çıkartma yaparak Mostar yakınlarına kadar gelmesi, köprüden geçişi ve şehri korumak amacıyla muhafızlar birliği kurulmasına neden olmuştur.

Türk simgesi olan hilal şeklinde inşa edilmiş olması ve bu köprünün iç savaş sırasında bombalanması Mostar Köprüsü’ne olan ilgiyi ve duygusal bağlılığı arttırmıştır. Gerek Bosnalılar, gerekse Bosna’ya giden ziyaretçiler için bu nedenle ‘Neretva Nehri’nin İncisi’ her zaman ilgi noktası olmuştur.

mostar_gece

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.